Поняття і класифікація фінансових ризиків.

 

Ризиком можна керувати, тобто використовувати заходи, що дозволяють у визначеному ступені прогнозувати настання ризикової події і приймати міри по зниженню ступеня ризику.

Ефективність організації управління ризиками в багато чому залежить від класифікації.

Під класифікацією ризику варто розуміти розподіл ризику на конкретні групи з визначеними ознаками для досягнення поставлених цілей.

Науково-обгрунтована класифікація ризику дозволяє чітко визначити місце кожного ризику в їхній загальній системі. Вона створює можливості для ефективного застосування відповідних методів, прийомів управління ризиками. Ризиків в залежності від стану кожного з перерахованих елементів.

Мається безліч різних класифікацій банківських ризиків. Найбільш цікаві з них представлені нижче. Розрізняючись покладеними в їхню основу критеріями ці класифікації ріднить те, що усі вони однозначно визначають кредитний і процентний ризики основними для банків.

 

КЛАСИФІКАЦІЯ №1

Þ кредитний (невиконання позичальником зобов'язань)

Þпроцентний (коливання ринкових ставок)

Þринковий (падіння курсу цінних паперів)

Þвалютний (коливання курсів валют).

До достоїнств даної класифікації варто віднести виділення найбільш проблемних зон банківських ризиків в області активних операцій, облік коливань ринкових ставок відсотка. У той же час вона ігнорує пасивні і частину активних операцій банку, організаційні і зовнішні ризики.

 

КЛАСИФІКАЦІЯ №2

Þкредитний;

Þризик ліквідності;

Þвалютний;

Þпроцентний;

Þризик неплатоспроможності.

Ця класифікація розширює коло ризиків, що враховуються, (ризики, що характеризують якість управління активами і пасивами банку, організаційні ризики). Вона пов'язана з виділенням:

· зон ризиків за видами банківських операцій;

· ризиків, пов'язаних з якістю управління активами і пасивами банку;

· ризиків фінансових послуг (організаційних).

Але і вона має недоліки: відсутність внутрішнього групування перерахованих видів ризиків за критеріями, покладених їх основу, їх недостатня повнота.

 

КЛАСИФІКАЦІЯ №3

Þкредитний;

Þпроцентний;

Þпроектний;

Þвалютний;

Þгалузевий;

Þризики невиконання зустрічною стороною своїх зобов'язань;

Þстраховий;

Þризик ліквідності.

 

КЛАСИФІКАЦІЯ №4

БАЛАНСОВІ РИЗИКИ

· кредитний;

· ризик ліквідності;

· процентний;

· ризик структури капіталу;

 

ПОЗАБАЛАНСОВІ РИЗИКИ

· по фінансовим гарантіям;

· по фінансовим послугам чи по торгівлі фінансовими інструментами (акредитивам, опціонам);

· по інвестиційній діяльності (угодам з цінними паперами);

РИЗИКИ ФІНАНСОВИХ ПОСЛУГ

· операційні;

· технологічні;

· ризики інновацій;

· стратегічні;

ЗОВНІШНІ РИЗИКИ

· макроекономічні;

· конкурентні;

· законодавчі;

Ця класифікація, відрізняється струнким підходом. В її основу лягли чотири джерела виникнення ризиків, що представлені різними конкретними видами ризиків. До плюсів класифікації відносяться:

* виділення нових джерел ризиків (фінансових послуг, позабалансових) і встановлення видів ризиків, характерних для цих зон;

* розширення переліку видів зовнішніх ризиків (конкурентні і законодавчі).

Недоліками її є: по-перше, відсутність додаткового виділення балансових ризиків на: 1) ризики по активним операціям (кредитні, валютні, розрахункові, лізингові, факторингові, операцій з цінними паперами, касові і т.д.); 2) по депозитним операціям (термінові і до запиту); 3) якості керування активами і пасивами (ризики ліквідності, неплатоспроможності, процентний ризик); 4) адекватності капіталу банку і його структури (ризик структури капіталу, його достатності, левереджа); по-друге, відсутність згрупування зовнішніх ризиків за додатковими критеріями на політичні, економічні, соціальні, регіональні ризики стихійних лих, галузеві (систематичні, пов'язані з промисловим циклом, конкурентні), ризики окремого клієнта банку (виробничі, комерційні, фінансові й ін.).