Основні види ризиків: систематичний, несистематичний, селективний, часовий, ризик законодавчих змін, інфляційний ризик, галузевий ризик.

Систематичний – ризик кризи фінансового ринку;

Несистематичний – ризик поєднання всіх видів ризику, пов*язаних із конкретним фінансовими інструментами;

Селективний- ризик неправильного вибору цінного паперу для інвестування при формуванні портфеля;

Часовий- ризик емісії, купівлі, або продажу цінних паперів у невідповідний час, що тягне за собою втрати;

Ризик законодавчих змін- можуть змінитися умови емісії, вона може визначитися недійсною та інші.

Інфляційний- в налідок інфляції відбуваеться знецінення доходів порівняно з їх зростанням.

Галузевий повязанний зі специфікою окремих галузей.

 

Тема 7. Методи оцінки ризику(2 год.)

 

 

1.Аналітичні методи оцінки фінансового ризику, метод експертних оцінок, ековоміко-математичве моделювання як метод оцінки, метод аналогій.

2.Методи управління фінансовими ринками.

3.Майбутня та поточна вартість фінансових інструментів.

4.. Вартість капіталу.

5.Моделі оцінки поточної ринкової вартості фінансових інструментів.

Література: [1, 2, 4, 6, 7,10, 12,]

 

1.Аналітичні методи оцінки фінансового ризику, метод експертних оцінок, ековоміко-математичве моделювання як метод оцінки, метод аналогій.

 

На шляху інвестора можуть виникати ризики, що мають систематичний характер, тобто ризики викликані несприятливим впливом на ринках цінних паперів таких чинників, як, наприклад, зміна обмеженого курсу валюти, коливання ставки рефінансування ЦБ, зростання інфляції, падіння ліквідності ринку в цілому, виникнення форс-мажорних обставин ( політичних, юридичних, податкових).

Є також несистематичні ризики –втрати, що можуть виникнути при інвестування в акції якоїсь окремої компанії чи галузі в цілому. Така ситуація пов’язана з наявністю інших ризиків, а саме тимчасового, галузевого, кредитного, а також ризику ліквідності окремого цінного паперу а також ризику банкрутства.

Крім того, існує ще одна приваблива група ризиків, названа операційним ризиками. І це далеко не весь перелік “ прикростей”, із якими стикаються бажаючі вкласти кошти.

Методи аналізу ризику.

І. Кількісний аналіз конкретного виду ризику:

- Статистичний;

- Аналіз “доцільності” витрат;

- Метод експертних оцінок;

- Використання аналогів.

Статистичний метод використовується для обчислення очікуваної протяжності кожної роботи проекту в цілому. Суть цього методу полягає в тому, що для розрахунку ймовірності появи втрат аналізуються всі статистичні данні, які стосуються результативності здійснення фірмою операцій, які розглядаються.

Можна виділити п’ять основних областей ризику діяльності будь-якої фірми в умовах ринкової економіки:

1. Безризикова область характеризується відсутністю будь-яких втрат при здійсненні операцій з гарантією отримання, як мінімум розрах. прибутку.

2. Область мінімального ризику характеризується рівнем витрат, що не перевищують розміри чистого прибутку.

3. Область підвищеного ризику характеризується рівнем втрат, що не перевищують втрат розрахункового прибутку.

В цій області можливе здійснення виробничої діяльності фірмою, в тому числі за рахунок отриманих кредитів в інвестиційних банках і компаніях на строк до 1 року.

Фірма ризикує тим, що в результаті своєї діяльності вона в гіршому випадку покриє всі затрати (рентні і комунальні платежі, реклама, накладні платежі), а в кращому – отримає прибуток набагато менший розрахованого рівня.

4. Область критичного ризику. В межах цієї області можливі втрати величина яких перевищує розміри розрахованого прибутку, але не перевищує загальної величини валового прибутку. В цій області фірма може здійснювати різні форми лізингу, вкладати фінансові інвестиції в купівлю цінних паперів інших АТ і підприємств. Такий ризик не бажаний, оскільки фірма може втратити всю вигоду від даної операції.

5. Область недопустимого ризику . В межах цієї області можливі втрати, близькі до розміру власних засобів, тобто настання повного банкрутства. Великий ризик пов’язаний із вкладанням грошових засобів і власності під заставу банківських кредитів.