Функції кредиту : перерозподілена, емісійна та контрольна.

 

Сутність кредиту проявляється в його функціях. В ринковій економіці кредит виконує такі функції:

1.Перерозподіл вартості у процесі відтворення.

2.Заміщення готівки в обігу кредитними операціями (антиципаційна, емісійна).

3.Контроль за цільовим використанням коштів

4. Функцію капіталізації вільних грошових коштів

 

1.Перерозподільча функція кредиту полягає в тому, що тимчасово вільні кошти одних підприємств, організацій та населення перерозподіляються на поворотній основі між підприємствами, у яких не вистачає власних коштів для здійснення нормального процесу виробництва.

2.Функція заміщення готівки в обігу кредитними операціями (антиципаційна, емісійна) полягає в заміщенні кредитом готівки в платіжному обороті, тобто в тому, що з допомогою кредиту створюється можливість підприємствам здійснювати розрахунки між собою в процесі купівлі-продажу і з фінансово-банківськими установами не готівкою, а шляхом перерахування в безготівковому порядку суми платежу з рахунку платника на рахунок одержувача грошей.

Заміна готівки в платіжному обороті кредитом дозволяє скоротити витрати держави на виробництво та обіг грошей, прискорити розрахунки між платниками та одержувачами грошей, а також оборотність коштів.

3.Контрольна функція кредиту полягає в тому, що в процесі перерозподілу кредитних коштів забезпечується банківський контроль за виконанням позичальником умов кредитного договору, цільовим використанням кредиту, своєчасним і повним його погашенням.

4. Функція капіталізації вільних грошових коштівпов’язана з трансформацією вільних грошових коштів у вартість, що дає доход, тобто у позичковий капітал. Така трансформація забезпечується через зворотний2 рух кредиту та його платність. Вільна вартість, що передається у форми кредиту, не змінює власника. Вона приносить йому доход, тобто набуває форми позичкового капіталу.

 

 

Тема 9.Основні учасники ринку капіталів(2 год.)

 

1. Банки - основні учасники ринку капіталів.

2. Види діяльності комерційних банків: активні та пасивні операції. 3.Джерела формування банківських кредитних ресурсів.

4.Класифікація кредитів що надаються банкам.

Література: [1, 2, 4,11,12,18]

 

 

1. Банки - основні учасники ринку капіталів.

Роль і значення банків та фінансово-кредитних установ у житті суспільства такі, як і грошей у житті людини та держави. Більшою чи меншою мірою, прямо чи опосередковано норми банківського права стосуються і інтересів кожного громадянина, кожної юридичної особи незалежно від форм власності, а також органів державної влади і місцевого самоврядування, об’єднань громадян

Слово “банк” походить від слова “banka”- стіл, на якому в Середньовіччі генуезькі міняли розкладали свої монети у мішках та посудинах. “bancherii” - так звались у ХII столітті міняли у Генуї.

Від слова “bank” походить також поняття “банкрут”. Коли міняла зловживав будь-чиєю довірою, розбивали стіл, за яким він сидів, тобто визнавали - “banko rotto”. Мівняли приймали грошіові внески у торгов-ців, спеціалізуючись на обміні грошей різних міст та країн. Через певний час грошові внески та власні кошти міняли стали позичати іншим і отримувати за це відсотки, що означало перетворення мінял на банкірів.

В наш час спектр банківсяких послуг значно розширився, проте головными з них все ж таки залишилися: залучення вільних грошо-вих коштів та надання кредитів.