Оцінка ліквідності цінних паперів.

Ліквідні цінні папери – це фінансові інструменти, які можуть бути продані в будь-який час за безсуттєвого зниження цін. Ліквідні ринки характеризуються високою ймовірністю повернення початкової суми інвестиції та стабільністю ціниц інного паперу протягом періоду обігу. Але слід пам’ятати, що цінні папери, які легко реалізуються на ринку з мінінмальним ризиком втрати номінальної суми, характеризується невисоким рівнем дохідності. Придбання великих обсягів ліквідних цінних паперів, як правило, призводить до знихення загальної дохідності банківських активів. Найбільш ліквідними цінними паперами в більшості країн світу вважаються зобов’язання уряду.

Ліквідність портфеля цінних паперів може розглядатися з двох позицій:

- як здатність швидкого перетворення всього портфеля цінних паперів чи його частини в грошові кошти;

- як здатність своєчасного погашення зобов’язань перед кредиторами, повернення їм запозичених грошових коштів, за рахунок яких був сформований портфель цінних паперів. В цьому випадку на передній план виходить питання у відповідності строків залучення джерел, з однієї сторони, і сформованих на їх основі вкладення коштів – з іншої сторони.

При незначних обсягах операцій на ринку реалізація цінних паперів значно ускладнюється. В банківській практиці такі ринки називають “млявими”, тобто недосконалими та призначеними для обігу невеликих випусків цінних паперів. Здебільшого низьколіквідними виявляються цінні папери, що не котируються, випущені на невелику суму або емітентом з низьким рейтингом. Через вузькість таких ирнків банки при купівлі цінних паперів банки вимушені пропонувати завищену ціну. Якщо банк побажає зменшити свій пакет низьколквідних паперів, то потрібно буде знизити їх ціну. Отже, на недосконалих ринках цінних паперів ризик капітальних втрат значно зростає. Для деяких видів цінних паперів вторинний ринок взагалівідсутній. Відтак, інвестиційному менеджменту банку необхідн постійно балансувати між дохідністю і ліквідністю, щоденно переглядаючи управлінські рішення з урахуванням поточних ринкових ставок та потреб підтримки ліквідності.