Національний валютний ринок.

Перший складається з системи тісно пов'язаних швидко­діючими канальними чи супутниковими комунікаціями регіо­нальних ринків. Сьогодні існують такі регіональні ринки:

Європейський — із центрами в Лондоні, Цюріху, Франкфурті;

Азіатський — із центрами в Токіо, Гонконзі, Сінгапурі; Аме­риканський — із центрами в Нью-Йорку, Чикаго, Лос-Ан­джелесі. На регіональних валютних ринках здійснюється торгівля вільно конвертованими валютами та валютами місцевих національних ринків. Регіональні валютні ринки за характером операцій не відрізняються один від одного, національні відрізняються за ступенем конвертованості національної валюти, за обсягом зовнішньоторговельних та валютно-об­мінних операцій, за ступенем інтегрованості в світове співто­вариство, рівнем стійкості й відкритості економіки, рівнем розвитку комунікацій та ступенем регулювання державою ва­лютних операцій.

Функціонування валютного ринку пов'язане з використан­ням деяких економічних категорій та понять.


Валютний курс - співвідношення між грошовими одиницями двох країн, яке використовується для об­міну валют при здійсненні валютних та інших еконо­мічних операцій;

- це ціна грошової одиниці певної країни, що вивиражена в грошових одиницях іншої країни.

Валютний курс виконує низку важливих економічних функцій.

· З його допомогою долається національна обмеженість Грошової одиниці певної країни. Локальна її цінність перетво­рюється в міжнародну. Відповідно до цього валютний курс ви­ступає засобом інтернаціоналізації грошових відносин, утворення цілісної світової системи грошей.

· На основі валютного курсу зіставляються цінові структури окремих країн, розвиток їхніх продуктивних сил, темпів економічного зростання, а також торговельного і платіжного балансів. Зниження курсу національної грошової одиниці (девальвація) сприяє подорожчанню імпорту й зростанню експорту, і навпаки — зростання курсу (ревальвація) призводить до здешевлення імпорту і падіння експорту. Валютний курс є структурною ланкою механізму реалізації міжнародної вартості товарів та послуг.

Валютний курс чутливий до чинників, що визначають полі­тичну й соціальну стабільність країни, її міжнародний авто­ритет. На валютний курс впливають такі фактори, як зміни обсягів ВВП, стан платіжного балансу країни, рівень інфляції, співідношення попиту і пропозиції на валютному ринку, відсот­кові ставки. Усі ці обставини ускладнюють визначення і вибір режиму валютного курсу.

Котирування - це встановлення курсів іноземних валют у відповідності з практикою, що склалася, і за­конодавчими нормами.

У світовій практиці існує два методи котирування:

1. Пряме котирування, коли одиниця іноземної валюти прирівнюється до певної кількості національної валюти. Визначає кількість національної валюти за одиницю іноземної (наприклад 5,052 грн. за 1 долар США)

Наприклад, в Україні 1 долар США прирівнюється до певної кількості гривень, або у США 1 англійський фунт стерлінгів прирівнюється до певної кількості доларів чи центів. Таке ко­тирування нині застосовується в більшості країн світу.

2 Непряме , зворотнє, побічне котирування, коли одиниця національної валю­ти прирівнюється до певної кількості іноземної валюти. Визначає кількість іноземної валюти за одиницю національної( наприклад 1,800 доларів США за 1 фунт стерлінгів) Така сис­тема застосовується в небагатьох країнах.