Сутність та функції фондової біржі.

· Фондовий ринок – система економічних та правових відносин, пов’язаних з випуском та обігом ЦП.Є складовою ФР.

Суб’єкти фондового ринку – суб’єкти підприємницької діяльності, що виступають як емітенти та інвестори. Емітуючи ЦП та залучаючи на різних умовах вільні фінансові ресурси, вони формують свій акціонерний і борговий капітал.

Фондові ринки різних країн мають основні риси:

1. для всіх країн притаманна єдина структура інституціональних учасників РЦП: КБ, інші ФКУ, але з певними відмінностями. Так, наприклад в Японії всі банки працюють на РЦП і вони є головними інвесторами промисловості , в той же час у США працюють тільки інвестиційні банки, а кб заборонено займатися операціями з ЦП.

2. для всіх країн притаманний широкий розвиток фондових бірж і жорсткі правила лістингу при допуску акцій компаній до котирування на біржовому ринку.

3. усім країнам властиве широке використання деривативів.

в усьому світі запроваджена і продовжує розвиватись комп’ютеризація біржової та позабіржової діяльності. Відбувається процес інтеграції фондових ринків в єдиний електронно- комп’ютерний ринок.

Класифікаційні ознаки фондового ринку:

1. За терміном обігу ЦП ФР поділяють на ринок грошових та капітальних ЦП

А. На ринку грошових ЦП перебувають у обігу боргові зобов’язання з терміном обігу менш ніж рік: короткострокові облігації, векселі, ощадні сертифікати, комерційні ЦП тощо.

Б. На ринку капітальних ЦП мають обіг інструменти власності – акції, а також середньо- та довгострокові боргові зобов’язання, тобто безстрокові ЦП з терміном обігу більше року.

2. За умовами емісії та механізмом обігу ЦП ФР поділяють на міжнародний та національний.

А. На національному ФР перебувають ЦП емітовані резидентами та нерезидентами відповідно до законодавства країни.

Б. На міжнародному ФР мають обіг ЦП, емітовані поза юрисдикцією однієї країни, ті що пропонуються для продажу інвесторам різних країн. Можливість залучати кошти на МР залежить від кредитного рейтингу емітента та інтересу до нього з боку потенційних інвесторів.

3. Залежно від того, нові ЦП пропонуються на ФР чи емітовані раніше, ФР поділяється на первинний та вторинний.

4. Залежно від місця, де здійснюється торгівля ЦП, вирізняють біржовий та позабіржовий ринки.

А. Організатором торгівлі на біржовому ринку виступають фондові біржі.

Б. На позабіржовому – торгівельно-інформаційні системи, вони виконують заявки за найвищими із запропонованих цінами, тим самим пропонують найкращий вибір з багатьох альтернатив.

5. Залежно від специфіки організаційної структури ринку розрізняють вертикальний та горизонтальний ринки.

А. На різних біржах країни котируються ЦП різних за своїм економічним статусом компаній. При цьому ЦП різних груп обліковуються в різних депозитаріях.

 

Фондова біржа – організаційно оформлений, постійно діючий ринок, на якому створюються умови для вільної купівлі-продажу ЦП за ринковими цінами на регулярній та впорядкованій основі. За своїм правовим статусом ФБ можуть бути асоціаціями, акціонерними товариствами або установами, що підпорядковані державі.

- це аукціон, де торгівля ведеться в операційному залі «з голосу», тобто через усні інструкції

ФБ – це некомерційні організації, що не переслідують мету отримання власного прибутку і не виплачують доходів від власної діяльності своїм членам. Фінансова діяльність ФБ може здійснюватись за рахунок продажу її акцій, що дають право вступати в її члени, членських внесків та біржових зборів з кожної угоди, що укладається на біржі.

Функції ФБ:

1.Організація біржових зборів для проведення гласних публічних торгів;

2.Визначення ринкової ціни ЦП, що котируються на біржі;

3.гарантування виконання умов біржових угод, розробка системи розрахунків за укладеними на біржі угодами;

4.здійснення біржового арбітражу, розв’язання спірних питань, що виникають по біржових угодах у процесі біржових торгів;

5.забезпечення учасників ФР оперативною та аналітичною інформацією про стан та тенденції розвитку фондового ринку.

ФБ виконує три основні функції:

Посередницьку - суть полягає в тому, що ФБ створює достатні й всебічні умови для торгівлі ЦП емітентам, інвесторам та ФКУ. Торгові угоди вкладають брокери. Вони діють від імені своїх клієнтів , купуючи чи продаючи ЦП При цьому права власності на куплені ЦП чи отримані від реалізації гроші належать клієнтам. Доход брокера формується за рахунок комісійних від укладених угод. Крім того в торгівлі беруть участь дилери. Вони купують через брокерів ЦП з метою їх наступного перепродажу. Їх дохід формується за рахунок різниці в цінах купівлі й продажу ЦП.

Індикативну –полягає в оцінці вартості та привабливості ЦП. Саме на біржі проводиться котирування ЦП, яке дає інформацію інвесторам про вартісну і якісну оцінку ЦП та динаміку їх розвитку. Це створює передумови для надійного і достовірного механізму торгівлі, хоча не виключає можливостей цілеспрямованих махінацій з метою спекуляції ЦП. Водночас це важливий чинник стимулювання ефективної діяльності емітентів. Будь-які промахи відразу ведуть до зниження вартості емітованих ними ЦП, а отже, і попиту на них, що веде до зменшення притоку фінансових ресурсів. Тому для емітента так важливо забезпечувати стабільний фінансовий стан та високі фінансові результати.

Регулятивна функціяФБ виражається в організації торгівлі ЦП. Вона встановлює вимоги до емітентів, які виставляють свої ЦП на біржові торги, правила укладання та виконання угод, механізм контролю за діяльністю суб’єктів біржової торгівлі. Біржі здійснюють контроль за фінансовим станом емітентів. Вони мають право на отримання та перевірку інформації про їх діяльність. Отже, біржі можуть знімати з котировки окремих емітентів, які або не виконують вимог біржової торгівлі, або мають незадовільні фінансові показники. Мета контрольної діяльності біржі- забезпечення достовірності котирування ЦП та надійності біржової торгівлі.

Регулювання БР здійснюється з метою створення нормальних умов для діяльності всіх учасників ринку, їх захисту від недобросовісної конкуренції та шахрайства, забезпечення вільного і відкритого процесу ціноутворення на основі концентрації попиту та пропозиції, сприяння розвитку ринку, інноваційним процесам на ринку.

Основні процедури ФБ.

Для допуску до обігу та котирування на фондовій біржі ЦП мають пройти процедуру лістингу – включення до списку ЦП, що вже котируються на біржі.

Котирування полягає у визначенні курсів ЦП через зосередження попиту і пропозиції, зіставлення лімітів цін замовлень на купівлю і продаж ЦП та встановленні оптимальної ціни, при якій виконується найбільша кількість замовлень, здійснюється найбільший обіг ЦП.

Розрізняють фіксингове котирування, або простий аукціон, та безфіксингове котирування, або безперервний аукціон.

При ФК – замовлення на купівля-продаж ЦП збираються брокерами і подаються на біржу при перед проведенням котирування. Як правило протягом одного біржового дня відбувається одне котирування. Момент встановлення єдиної ціни називають фіксингом.

Безперервне котирування, мультифіксинг, полягає в постійному зі становленні попиту і пропозиції ЦП. Учасники можуть виставляти заявки на купівлю та продаж ЦП у будь-який момент торгової сесії. Допускається коригування ціни та обсягу заявок, а також їх зняття з торгів до моменту укладання угоди.

Переважна більшість угод на біржах здійснюється з повними лотами, де лот характеризує мінімальний стандартний обсяг біржового активу, який може бути куплений чи проданий на біржі. Лот може визначати мінімальну кількість ЦП, які можуть бути куплені (продані) на торгах, або мінімальний обсяг угоди в грошових коштах. Операції з неповними лотами допускаються на біржі але вони як правило здійснюються через спеціалізованих дилерів.

2.Учасники фондової біржі.

На біржових торгах здійснюється організоване укладання цивільно-правових угод, які приводять до зміни права власності на ЦП особами, що мають виключне право на укладання таких угод. Характерними рисами біржової торгівлі є визначення місця і часу, підпорядкованість встановленим правилам біржової торгівлі, концентрація попиту і пропозиції, публічність, урегульованість з боку держави і громадськості.

На фондових ринках здійснюється переважно торгівля акціями, торгівля похідними ЦП зосереджується на спеціалізованих біржах із торгівлі ф’ючерсними та опціонними контрактами. Торгівля облігаціями на фондових біржах порівняно невелика за обсягами, оскільки переважна більшість облігацій перебуває в обігу на позабіржовому ринку.

Порядок проведення операції на ФБ полягає в подачі заявки, укладені угоди, перевірці паперів угоди (якщо угода укладається усно або по телефону), здійснені взаєморозрахунків, виконанні угоди. Угоди, укладені на біржі, обов’язково реєструються біржею або професійними учасниками біржової торгівлі, що мають на це право.

Схеми укладання угод на біржі

Основними параметрами угоди, що укладається на біржі, є назва, ціна, та кількість активу, термін виконання, коли здійснюється передача ЦП, та термін розрахунків, коли відбувається передача грошових коштів. Переважна більшість угод на біржі укладається за принципом «поставки проти оплати», коли продавець для отримання оплати спочатку здійснює поставку ЦП контрагенту угоди. Оплата проводиться одночасно з поставкою ЦП. Безпосередній переказ коштів відбувається через кілька днів після укладення угоди до закінчення дня, призначеного для виконання угоди. З розвитком телекомунікаційних та комп’ютерних систем термін переказу коштів має тенденцію до скорочення. В майбутньому розрахунки здійснюватимуться на безперервній та щоденній основі.

Переважна більшість біржових операцій має невиробничий характер і орієнтована на отримання спекулятивного прибутку від використання постійних коливань курсів ЦП. Існує тільки одна біржова операція, яку можна вважати виробничою, - це розміщення нових ЦП.

Крім стандартних послуг по операціях з ЦП, фондові біржі забезпечують учасників торгів інформацією та мають з цього до 30% доходів.

Широке впровадження комп’ютерних технологій у біржовій торгівлі призвело до того, що певна кількість біржових операцій виконується в автоматичному режимі. Зручна і швидкодіюча система комп’ютерного укладання угод, що в цілому сприяє підвищенню ефективності біржового ринку, іноді відіграє негативну роль в моменти втрати біржею рівноваги в результаті спекулятивних операцій. Разом з телекомунікаціями та лібералізацією фондового ринку сприяють глобалізації ринку і його дії практично неперервно. Збільшується кількість учасників, зникає відмінність між біржовим та позабіржовим ринком.

Категорії членів біржі

1. Спеціалісти – центральна фігура біржі, відіграють провідну роль в торгівлі. Ведуть торги окремими групами ЦП на окремих торгових майданчиках. Функції – агентсько-брокерська, - виконують замовлення інших брокерів. Дилерська, - від свого імені. Забезпечують ліквідність та стабільність сектора ринку на котрому працюють.

2. брокери-комісіонери. Збирають заявки клієнтів, доставляють їх в операційний зал і забезпечують виконання.

3. Брокери торгового залу, або біржові брокери, як правило виконують у залі доручення інших брокерів, що не можуть виконати ці операції самостійно. Також виконують доручення своїх клієнтів.

4. Біржові трейдери, здійснюють операції виключно за свій рахунок, згідно з біржовими правилами, їм забороняється виконувати доручення клієнтів.

5. Асоційовані члени, мають допуск в операційний зал, але не мають права укладання угод.