Лекція 4. Шкідливі речовини, захист від їх дії

Виробниче середовище – це сукупність фізичних, хімічних, біологічних, соціальних чинників, що діють на людину в процесі її трудової діяльності.

Робоча зона – це простір, в якому знаходяться робочі місця постійного або непостійного (тимчасового) перебування працівника.

Небезпечні і шкідливі виробничі чинники згідно до ГОСТу 12.0.003 – 74 “Небезпечні і шкідливі виробничі чинники” поділяються на такі групи:

· Фізичні (рухомі машини і механізми, вироби, падаючі предмети, підвищене або понижене значення температури, вологості, швидкості, іонізації повітря, барометричного тиску, підвищений рівень шуму, вібрації, іонізуючих, лазерних, електромагнітних, інфрачервоних, світлових, ультрафіолетових випромінювань, електричний струм, гострі краї обладнання, робота на висоті тощо);

· Хімічні чинники (хімічні речовини);

· Біологічні (бактерії, віруси, гриби);

· Психофізіологічні (фізичні перевантаження – статичні, динамічні, та нервово психологічні – розумове перевантаження, перенапруження аналізаторів, монотонність праці, емоційне перевантаження).

 

Хімічні речовини, які проникають в організм в умовах виробництва навіть у відносно невеликих кількостях, викликають порушення нормальної життєдіяльності, називають отрутами, або токсичними речовинами. Ці речовини викликають професійні отруєння. Шкідливі речовини (токсичні) можуть бути у твердому, рідкому та газоподібному станах.

В ГОСТі 12.1.005-88 “ Загальні санітарно-гігієнічні вимоги до повітря робочої зони” наведено гранично-допустимі концентрації ГДК шкідливих речовин в повітрі робочої зони.

Гранично допустимі концентрації шкідливих речовин в повітрі робочої зони – це такі концентрації, які при роботі кожен день на протязі 8 год і всього робочого стажу не можуть викликати у працюючих захворювань або відхилень в стані здоров’я. Якщо концентрація перевищує ГДК, можуть виникнути професійні захворювання або отруєння.

Згідно до державного стандарту системи безпеки праці ГОСТ 12.1.007-76 “Шкідливі речовини. Класифікація і загальні вимоги безпеки” всі шкідливі речовини поділяються на чотири класи небезпеки:

· Надзвичайно небезпечні речовини (ГДК < 0,1 мг/м3);

· Особливо небезпечні речовини (ГДК від 0,1 до 1,0 мг/м3);

· Помірно небезпечні речовини (ГДК від 1,0 до 10,0 мг/м3);

· Малонебезпечні речовини (ГДК > 10 мг/м3).