Охорона праці жінок

Конституція України закріпила рівність прав жінки і чоловіка. Відповідно до ст. 174 КЗпП забороняється застосування праці жінок на важких роботах і на роботах із шкідливими або небезпечними умовами праці, на підземних роботах, обмеження праці жінок в нічний час. (Постанова Кабінету Міністрів України від 27.03.1996 №381).

Забороняється залучати жінок для підіймання вантажу, маса якого перевищує встановлені норми.

Міністерством охорони здоров’я України 10.12.1993 р видано Наказ № 241, в якому встановлено граничні норми підіймання і переміщення важких речей жінками:

- підіймання і переміщення вантажів при чергуванні з іншою роботою (до двох разів на годину) – до 10 кг;

- підіймання і переміщення вантажів постійно протягом робочої зміни – до 7 кг.

Сумарна вага вантажу, який переміщається протягом кожної години робо­чої зміни, не повинна перевищувати: з робочої поверхні – 350 кг, з підлоги – 175 кг.

Залучення жінок до робіт в нічний час обмежується ст. 175 згідно КЗпП. Жінкам надаються відпустки по вагітності і пологах тривалістю 70 календарних днів до пологів і 56 – після пологів (у випадку ускладнених пологів 70 календарних днів).

Згідно ст. 181 КЗпП жінкам надається частково оплачувана відпустка до 3-х років та додаткова неоплачувана відпустка по догляду за дитиною до 6-ти років без оплати. Такі відпустки зараховуються в стаж роботи.

Відповідно до ст. 10 ЗУ “Про відпустки”, жінці, яка працює і має двох і більше дітей віком до 15-ти років або дитину – інваліда, за її бажанням надається додаткова оплачувана відпустка тривалістю 5 календарних днів без урахування вихідних.