Державний стандарт, основні вимоги до складання й оформлення

текстів документів, їх реквізити”

(2 години)

Обґрунтування теми: Ділова сфера – одна з основних життєво необхідних галузей діяльності людства. Саме за допомогою ділових паперів, документів, листів встановлюються офіційні, службові, ділові, партнерські контакти між закладами, підприємствами, установами, державами, а також налагоджуються приватні стосунки між людьми.

Мета заняття: Розвивати у студентів практичні уміння та навички щодо визначення видів документів за найменуванням, походженням, призначенням тощо та охарактеризовувати їх структурні ознаки.

Питання для обговорення:

1. Нормативна база, що регулює процеси створення та зберігання документів.

2. Сучасні вимоги до оформлення службових документів.

3. Оформлення сторінки документа. Правила оформлення заголовків і підзаголовків.

4. Рубрикація тексту: традиційна й нова. Написання цифр та символів у ділових паперах.

5. Бібліографія: правила оформлення; способи розташування бібліографічних відомостей; правила складання бібліографічного опису.

Вправи та завдання до теми:

Завдання 1. З’ясуйте, зміст яких понять розкривають запропоновані визначення.

1. Стиль, який задовольняє потреби суспільства в документальному оформленні різних актів державного, суспільного, політичного, економічного життя.

2. Сукупність законів, нормативних і методичних документів, що регламентують технологію створення, обробку, зберігання й використання документів.

3. Обов’язкові елементи ділового документа.

4. Членування тексту на складові частини, графічне відділення однієї частини від іншої, використання заголовків, нумерації, тощо.

Завдання 2. Продовжіть речення.

1. Гриф – позначка про ступінь ... .

2. Заголовок до тексту – реквізит, що відбиває ... .

3. Сторінки документа нумеруються ... .

4. Наявність додатків до документа зазначають так: ... .

5. У діловодстві використовують такі способи датування: ... .

6. Печатка повинна частково захопити ... .

Завдання 3. Розкрийте значення слів:

Стандарт, інструкція, документознавство, документообіг, текст, бібліографія.

Завдання 4. Прочитайте уривок з тексту договору. Допишіть, дотримуючись технічних, логічних, правових та лінгвістичних вимог до оформлення сторінки документа.

 

ДОГОВІР

купівлі-продажу квартири

Місто Івано-Франківськ, тридцятого листопада, дві тисячі другого року.

МИ, нижчепідписані :

КУДЛА ЯРОСЛАВА ВАСИЛІВНА, КУДЛА МИКОЛА МИХАЙЛОВИЧ, КУДЛА АНДРІЙ МИКОЛАЙОВИЧ та КУДЛА РУСЛАН МИКОЛАЙОВИЧ, КУДЛА НАТАЛІЯ ВАСИЛІВНА, які діємо від свого імені та від імені неповнолітнього сина КУДЛА РАДИСЛАВА РУСЛАНОВИЧА 17.12.1999 року народження, проживаємо:

місто Івано-Франківськ, вулиця Луначарського, будинок № 30, квартира № 78, надалі – ПРОДАВЕЦЬ,

та

КОВАЛЬЧУК ОКСАНА МИХАЙЛІВНА, проживаю; Івано-Франківська область, Надвірнянський район, селище Ланчин, вулиця Зелена, будинок № 21, надалі – ПОКУПЕЦЬ, діючи добровільно, розуміючи значення своїх дій, попередньо ознайомлені з вимогами цивільного законодавства щодо недійсності угод,

уклали цей договір про таке:

ПРОДАВЕЦЬ продав, а ПОКУПЕЦЬ купив квартиру № 16 (шістнадцять), що знаходиться: місто Івано-Франківськ, вулиця Миколайчука, будинок № 14 (чотирнадцять).

Ця квартира належить ПРОДАВЦЮ на підставі договору міни, посвідченого приватним нотаріусом Івано-Франківського міського нотаріального округу Кіцула О.М. 06 серпня 2002 року, по реєстру № ДО146, зареєстрована в Івано-Франківському бюро технічної інвентаризації за № 5827.

Квартира трикімнатна, житловою площею 41,7 кв.м, загальною площею 73,0 кв.м.

Продаж цей вчинено за 20 538 (двадцять тисяч п’ятсот тридцять вісім) гривень. Гроші ПРОДАВЕЦЬ, одержав повністю від ПОКУПЦЯ, до підписання даного договору. Я, ПРОДАВЕЦЬ, своїм підписом під цим договором підтверджую проведення зі сторони ПОКУПЦЯ повного розрахунку за продану квартиру та відсутність щодо нього претензій фінансового характеру.

Балансова вартість квартири № 16 становить 20 538 (двадцять тисяч п’ятсот тридцять вісім) гривень, щодо довідки № 7324, виданої Івано-Франківським обласним бюро технічної інвентаризації 11.11.2002 року.

Завдання 5. Дати бібліографічну довідку монографії та журнальної статті для однієї з фахових дисциплін (за вибором).

Завдання 6. Виправте помилки, допущені при укладанні бібліографічних відомостей.

1. Палеха Юрій. Управлінське документування: Навч. посібник: У 2 ч.Ч. 2. Кадрове діловодство. – 3-тє вид., доп. – К.: Вид-во Європ. Ун-ту, 2003. – 283 с.

2. Універсальний довідник з ділових паперів та ділової етики / - К.: Довіра. – 2003. – 623 С.

3. Сучасний тлумачний словник укр. мови: 60 000 слів / За заг. ред. д-ра філол. наук., проф. В.В. Дубічинського. – Х.: Школа, 2008. – С.832.

Завдання 7. Виправити помилки, що трапляються у діловому мовленні лікаря і пацієнта.

Від облисіння та перхоті рекомендують, годиться для лікування, для ліквідації каменів з організму, відчуття горечі, взяти пробу крові, захопило дихання, знаходитися під наглядом лікаря, лікар по спеціальності, ліки тільки по рецепту, лікувальне голодання, поступити в лікарню, рекомендації по догляду за хворим, страждають головними болями, хвороба привела до ускладнень, що почуває хворий.

Завдання 8. Виберіть з поданих у дужках правильний варіант скорочення, аргументуйте свій вибір.

Тисменицький (р-н, рай-н, рай., р.); товари (1-шого, 1, 1-ого, 1-го) сорту; на площі 100 (г., гект., га); (о, о., оз.) Світязь; (м., м) Київ; у 2006-2007 (р.р., р., рр., рр); 135 (р до не., р. до н.е.); на початку ХХ (с., стол., ст, ст.); на висоті 1264 (м., м); юристів готує (юр., ю., юрид.) (ф-т, фак-т, фак.); заняття проводить (пр., проф., п., профес.) Пустовіт.

Завдання 9. Виберіть правильний варіант словосполучення.

Завідувач відділу – завідувач відділом

Заслуговувати уваги – заслуговувати на увагу

Завдати шкоду – завдати шкоди

Хворіти ангіною – хворіти на ангіну

Запобігати ушкодження – запобігати ушкодженням

Властиві для цієї професії риси – властиві цій професії риси

Ігнорувати думку – ігнорувати думкою

Доводимо до відома – доводимо для відома

Зазнати поразку – зазнати поразки

Зазнати втрат – зазнати втрату.

Запитання для самоконтролю:

1. Які основні нормативно-методичні документи визначають і встановлюють єдиний порядок оформлення документів?

2. Які основні способи засвідчення документа?

3. Назвіть основні та допоміжні реквізити документів.

4. На конкретних прикладах поясніть, у чому полягає рівень стандартування та регламентування документа?

5. У чому полягає юридична сила документа?

 


Методичні рекомендації

до практичного заняття на тему:

“Організаційно-розпорядчі документи. Специфіка їх укладання та оформлення”

(2 години)

Обґрунтування теми: Підготовка та оформлення організаційно-розпорядчих документів є нагальною потребою в сучасному діловодстві і вимагають певної культури роботи над ними.

Мета заняття: Виробити у студентів практичні навики укладання організаційно-розпорядчих документів; підвищувати рівень культури в роботі з документами; популяризувати українську ділову мову.

Питання для обговорення:

1. Документування організаційно-розпорядчої діяльності. Поняття про нормативний документ.

2. Характеристика основних організаційних документів. Положення і статути як різновиди організаційних документів.

3. Інструкції та правила: структура тексту, реквізити.

4. Розпорядчі документи, їх специфіка, реквізити: накази, розпорядження.

5. Постанови та вказівки як правові акти управління державного органу; їх види, реквізити.

Вправи та завдання до теми:

Завдання 1. Ознайомтеся із частиною тексту Тимчасового положення про кредитно-модульну систему організації навчального процесу (КМСОНП) в Івано-Франківському національному медичному університеті. Визначте, який це документ за:

а) призначенням; б) походженням; в) місцем виникнення; г) формою; д) складністю.

 

ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

2.1. Для запровадження КМСОНП в університеті вводяться такі основні елементи ECTS:

інформаційний пакет – загальна інформація про університет, назва напрямів, спеціальностей, спеціалізацій спеціальностей, анотації (змістові модулі) із зазначенням обов’язкових та вибіркових курсів, методики і технології викладання, залікові кредити, форми та умови проведення контрольних заходів, система оцінювання якості освіти тощо;

договір про навчання між студентом і університетом (напрям, освітньо-кваліфікаційний рівень, порядок і джерела фінансування, порядок розрахунків);

академічна довідка оцінювання знань, що засвідчує досягнення студента в системі кредитів і за шкалою успішності на національному рівні та за системою ECTS.

2.2. Формуванняіндивідуального навчального плану студента здійснюється на підставі переліку змістових модулів (блоків змістових модулів навчальних дисциплін), що сформовані на основі освітньо-професійної програми підготовки (ОПП) і структурно-логічної схеми підготовки фахівців. Навчальна дисципліна формується як система змістових модулів, передбачених для засвоєння студентом, об’єднаних в модулі – розділи навчальної дисципліни.

2.3. Реалізація індивідуального навчального плану студента здійснюється протягом часу, який не перевищує граничного терміну навчання. Нормативний термін навчання визначається на підставі галузевих стандартів вищої освіти. Граничний термін може перевищувати нормативний на 1 рік. Різниця між граничним і нормативним термінами не фінансується з державного бюджету.

2.4. Індивідуальний навчальний план студента включає нормативні та вибіркові змістові модулі, що можуть поєднуватися у певні навчальні дисципліни.Нормативні змістові модулі необхідні для виконання вимог нормативної частини освітньо-кваліфікаційної характеристики. Вибіркові змістові модулі забезпечують підготовку для виконання вимог варіативної частини освітньо-кваліфікаційної характеристики, у тому числі відповідність обсягу підготовки, передбаченому нормативним терміном навчання. Вони дають можливість здійснювати підготовку за спеціалізацією певної спеціальності та сприяють академічній мобільності і поглибленій підготовці в напрямах, визначених характером майбутньої діяльності.Сукупність нормативних змістових модулів визначає нормативну (обов’язкову) складову індивідуального навчального плану студента.

2.5. Змістові модулі соціально-гуманітарних та фундаментальних нормативних навчальних дисциплін на споріднених напрямах повинні бути уніфікованими в установленому порядку.

2.6. Індивідуальний навчальний план студента за певним напрямом формується особисто студентом під керівництвомкуратора в КМСОНП.

2.7. При формуванні індивідуального навчального плану студента на наступний навчальний ріквраховується фактичне виконання студентом індивідуальних навчальних планів поточного і попередніх навчальних років.

Формування індивідуального навчального плану студента за певним напрямом передбачає можливість індивідуального вибору змістових модулів (дисциплін) з дотриманням послідовності їх вивчення відповідно до структурно-логічної схеми підготовки фахівців. При цьому сума обсягів обов’язкових та вибіркових змістових модулів, передбачених для вивчення протягом навчального року, повинна становити 60 залікових кредитів.

Система дає змогу здійснювати перехід студента в межах споріднених напрямів підготовки (певної галузі знань).

2.8. Спорідненість напрямів підготовки визначається спільністю переліку змістових модулів, які відносяться до нормативної складової індивідуального навчального плану студента цих напрямів підготовки, коли різниця між обсягами необхідних змістових модулів може бути засвоєна студентом у межах граничного терміну підготовки.

2.9. Зарахування змістових модулів (дисциплін), включених в індивідуальний навчальний план, здійснюється за результатами певного виду контролю якості освіти студента протягом навчального року, як правило, без організації екзаменаційних сесій.

2.10. Система оцінювання якості освіти студента (зарахування залікових кредитів) має бути стандартизованою та формалізованою.

 

Завдання 2.Розгляньте формуляр-зразок статуту. З’ясуйте, які ще можливі варіанти оформлення цього ділового документа.

 
ЗАРЕЄСТРОВАНО ЗАТВЕРДЖЕНО Івано-Франківська обласна установчими зборами держадміністрація від “___” _________ 20___ р. “___” _________ 20___ р. № Голова обласної державної адміністрації _______________________   СТАТУТ АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА ___________________ (назва)
 

 

Завдання 3.Ознайомтеся із зразком інструкції. З’ясуйте, якими вищими органами або керівниками організацій затверджується цей документ та яка інформація повинна міститися у його затвердженні.