Досягти цієї мети можна при правильному і своєчасному проведенні рубок формування та оздоровлення лісів

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ

 

НАЦІОНАЛЬНИЙ ЛІСОТЕХНІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ УКРАЇНИ

 

 

Кафедра лісівництва

 

МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ

до виконання курсового проекту з лісівництва

для студентів скороченої форми навчання

лісогосподарського факультету спеціальності 6.090103

 

Львів – 2012


ВСТУП

 

Значення лісів у житті людини надзвичайно велике і багатогранне. Вони відіграють найважливішу роль у підтриманні природного стану біосфери. Завдяки економічним, фізичним та біологічним властивостям лісу виконують середовищеутворюючу роль, що зумовлюється їх водоохоронними, ґрунтоутворюючими, санітарно-гігієнічними та іншими функціями. Як фактор культурного і соціального значення ліс для багатьох мільйонів людей є місцем відпочинку, лікування та туризму.

Крім цих функцій, ліс є джерелом деревної та недеревної продукції. Відомо, що ліси відносяться до невичерпних природних ресурсів і, при розумному господарюванні, має здатність до самовідновлення. При користуванні лісовими ресурсами не можна брати від природи більше від того, що може завдати їй шкоди. Для цього необхідно розрахувати розміри таких користувань, як головне користування і рубання пов’язані з веденням лісового господарства, заготівлі лікарської сировини. Необхідність збереження лісу зобов'язує надавати особливе значення питанням охорони раціонального використання та відновлення лісових багатств.

Одним з головних завдань лісового господарства є створення майбутніх високопродуктивних та біологічно стійких з оптимальною структурою і складом лісових насаджень. Таким характеристикам відповідають корінні багатоярусні деревостани, які можуть бути як природного так і штучного походження.

Досягти цієї мети можна при правильному і своєчасному проведенні рубок формування та оздоровлення лісів. Правильне проведення цих рубок. а особливо рубок догляду, забезпечується потрібний склад і форма насадження, покращуються умови середовища росту рослин, підвищується приріст деревини залишених дерев, проводиться масова селекція шляхом вилучення дерев з небажаними в господарському відношенні ознаками, підсилюється плодоношення насаджень і створюються більш сприятливі умови природного відношення.

Тому студенти повинні вміти проводити аналіз стану насаджень, який базується на типологічній основі, правильно використовувати отримані теоретичні знання у конкретних природних умовах, правильно проектувати різноманітні лісогосподарські заходи у лісових насадженнях.

Дані методичні вказівки передбачають проведення аналізу стану насаджень на типологічній основі, проектування і обгрунтування економічної ефективності рубок формування та оздоровлення лісів, а також обгрунтування техніко-організаційних показників проведення рубок головного користування.

Курсовий проект виконується на основі виписаних із таксаційного опису лісництва лісівничо-таксаційних показників переважаючого типу лісу, або отриманих індивідуальних завдань.

 

 


ЗМІСТ КУРСОВОГО ПРОЕКТУ

1. Аналіз стану насаджень _________________________________(назва типу лісу) 1.1. Лісівнича характеристика ____________________________(назва типу лісу) … 1.2. Типологічний потенціал існуючих насаджень

АНАЛІЗ РОЗДІЛІВ КУРСОВОГО ПРОЕКТУ

  1. Аналіз стану насаджень __________________________(назва типу лісу) 1.1. Лісівнича характеристика ___________________(назва типу лісу)

Типологічний потенціал існуючих насаджень

У цьому розділі аналізується стан насаджень за таксаційними показниками, визначається еталонне насадження для кожної вікової групи і визначається… Для виконання цього розділу із таксаційного опису лісництва за визначеною… Таблиця 1.1

Розподіл насаджень на корінні і похідні деревостани

Насадження кожного типу лісу представлені як корінними, так і похідними деревостанами. Для детального аналізу насаджень нам необхідно визначити… Таблиця 1.3 Розподіл насаджень на корінні та похідні деревостани Група віку, роки Площа групи, га Площа…

Проект рубок формування та оздоровлення лісів

Огляд спеціальної літератури

 

У цьому розділі проводиться огляд літературних та інтернет джерел по темі рубок формування та оздоровлення лісів та особливості їх проведення у відповідному типі лісу.

 

Характеристика ділянок, які вимагають проведення рубок догляду

Рубки догляду проводяться шляхом періодичного вирубування дерев, подальше збереження яких у складі насаджень недоцільне, згідно з технологічними… Рубки догляду можуть бути таких видів: освітлення, прочищення, проріджування,… Рубки освітлення формують деревостани бажаного складу та густоти, забезпечують таку участь головної породи в…

Розрахунок річної лісосіки

Розрахунок річної лісосіки проводиться за формулою: за площею за запасом ,

Черговість проведення рубок догляду

Черговість проведення рубок догляду – це порядок відведення ділянок для певного види рубки. Рубки догляду призначають в першу чергу в насадженнях… У насадженнях V бонітету і нижче вони, як правило, не проводяться. У лісах однієї і тієї ж категорії рубки догляду призначаються у такій послідовності:

Організація проведення рубок догляду

 

У цьому розділі описується особливості організації проведення рубок догляду в Вашому лісництві.

 

 

Обгрунтування техніко-організаційних показників проведення рубок догляду

 

Проводиться обгрунтування техніко-організаційних показників рубок догляду: вид рубки, метод рубки, інтенсивність. повторність, черговість відведення ділянок у рубку, технологічні прийоми рубок.

 

Обгрунтування техніко-організаційних показників проведення рубок переформування насаджень

Рубки переформування – комплексні рубки, спрямовані на поступове перетворення одновікових чистих у різновікові мішані багатоярусні лісові… Рубки переформування проводяться поетапно шляхом здійснення комплексу… Повторюваність рубок переформування і лісогосподарські заходи повинні визначатися відповідно до біології порід,…

Лісівнича ефективність рубок догляду

Характеристика та аналіз пробних площ на рубках догляду

У цьому розділі дається відомість переліку дерев на два різних види рубок догляду та визначення основних лічівничо-таксаційних показників до та… Таблиця 3.1 Перелікова відомість дерев на пробній площі 1

Вихід сортиментів при рубках догляду

При проведенні різних видах рубок догляду ми отримуємо різні сортименти. Вихід сортиментів при проведенні рубок догляду обраховується за формулою…   Таблиця 3.11

Технологічні затрати на проведення рубок догляду

Знаючи площу лісосік і вирубуваний запас, ми можемо визначити технологічні витрати для проведення рубок догляду (табл. 3.12). З табл. 3.11 в табл. 3.12 ми переписуємо показники площі та вирубуваного…  

Лісівнича ефективність рубок догляду

При визначенні ефективності при проведенні рубок догляду визначаємо рентабельність при проведенні всього об’єму робіт. Для визначення рентабельності… При обрахунку цієї таблиці вихідними будуть дані табл. 3.11, де ми визначали… Рентабельність визначаємо за формулою:

Проект рубок головного користування

Лісосічний фонд на наступні роки

Рубки головного користування – це вирубування стиглих деревостанів з метою заготівлі деревини. Із індивідуальних завдань виписуються за формою… Таблиця 4.1 Лісосічний фонд на наступні роки № п/п Площа, га Склад деревостану Вік, роки Н,…

Обгрунтування техніко-організаційних показників

З табл. 4.1 ми повинні підібрати дві ділянки і запроектувати для тих техніко-організаційні показники рубок головного користування. Для ділянок ми проектуємо різні системи рубок (суцільнолісосічна, вибіркова, поступова або комбінована).

 

 

Заходи сприяння природному поновленню

Головним завданням сучасного лісового господарства є природне відновлення лісових насаджень, адже вони є біль стійкішими до хвороб та шкідників лісу… Виходячи із еколого-біологічних властивостей деревних порід та із грунтових…  

РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА

1. Воробьев Д.В. Типы лесов европейской части СССР [Текст] / Д.В. Воробьев. — К.: Издательство АН СССр, 1953. — 450 с. 2. Воробьев Д.В. Методика лесотипологических исследований. 2-е изд. испр. 4… 3. Герушинський З.Ю. Методические указания для проведения научно- исследовальськой работы по теме: „Типологический…

Додаток А

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ

НАЦІОНАЛЬНИЙ ЛІСОТЕХНІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ УКРАЇНИ

Кафедра лісівництва

КУРСОВИЙ ПРОЕКТ

З лісівництва

Курсовий проект допущений до захисту

„____”________________ 201_ р.

 

Захищений з оцінкою ___________________

„____”_______________ 201_р.

 

Виконав: ст. гр. ________________________.

Керівник: _____________________________

ЛЬВІВ – 201_


Додаток Б

 

Додаток В

В.2. Обєм стовбурів ялини в корі в залежності від діаметра і висоти, м3 Діаметр, см Висота, м … В.3. Обєм стовбурів ялиці в корі в залежності від діаметра і висоти, м3 … В.4. Об’єм стовбурів дуба в корі в залежності від діаметра і висоти, м3 Диаметр, см Висота, м …

Додаток Г