Методика обробки результатів вимірювання.

Величину прискорення вільного падіння можна визначити для кожної пари данних (Lі , Tі=tі/N) таблиці1.40 із формули (3.40)

Але середньоарифметичне значення прискорення вільного падіння за результатами 5-7 вимірювань не буде найбільшімовірним через нерівноточність цих вимірів. Кореляційний аналіз із застосуванням, наприклад, методу найменших квадратів (МНК), дозволить отримати достовірний результат. Для цього необхідно застосувати відповідні програмні системи: Excel, Мсad, ORIGIN та інш., які мають вбудовані процесори МНК.

Використання Excel : Дані Таблиці 1. занести до листа Excel і утворити стовпчик для х, замінивши Т на t/N, де N-число повних коливань у одному досліді. За програмою ЛИНЕЙН(масив y; масив x) (МНК) провести обчислення величини прискорення g. За програмою КОРРЕЛ(масив y; масив x) обчислити коефіцієнт кореляції r. За програмами СТАНДОТКЛОНП (масив x) та СТАНДОТКЛОНП(масив y) обчислити середньоквадратичні відхилення . За формулами

обчислити границі довірчого інтервалу для r та g (коефіцієнт Стьюдента). Результати обчислень занести до до протоколу роботи у вигляді

.

Використання ORIGIN: занести данні Таблиці 1.40 в таблицю ORIGIN (Lі® х, ® у), через меню Plot побудувати графік залежності L від Т2/4π2; через меню Тооl застосувати опцію Linear fit; ORIGIN побудує на графіку лінію регресії і видасть параметри лінійної кореляції, в яких відповідно до виразу (4.40-5.40) коефіцієнт b = g.

Використання Мсad:ПрикладвикористанняМсad для знаходження величини прискорення вільного падіння наведений в методичному посібнику [6.40].

 

Результати обчислень занести до протоколу роботи у вигляді