Актуальність.

Внутрішньоутробні інфекції являють собою найбільш важливу причину невиношування вагітності, сповільнення внутрішньоутробного розвитку та аномалій плода, фетального гепатиту, енцефаліту тощо. Їх прояви в більшості випадків визначаються у віддаленому від неонатального періоду віці у вигляді різних клінічних варіантів дисфункції центральної нервової системи.

Природжений токсоплазмоз у новонароджених виникає у зв’язку з наявністю токсоплазменної інвазії у матерів. За даними Інституту педіатрії, акушерства та гінекології АМН України спонтанні аборти мали місце у 50,5 % жінок з токсоплазмозом, штучні аборти на вимогу вагітних – у 19,5 %. Мертвонародження складали 22,7 % від числа пологів. При зараженні токсоплазмозом жінок під час вагітності токсоплазми проникають у плід у 66 % випадків.

Токсоплазмоз зустрічається повсюдно. Легкість зараження, хронічний перебіг роблять токсоплазмоз надзвичайно актуальним для людини. Перебігати дана патологія може як з тяжкими поліорганними ураженнями, так і латентно. Особливо небезпечним є токсоплазмоз для осіб із імунодефіцитом будь-якого генезу, в організмі яких внаслідок неконтрольованого розмноження токсоплазм може розвинутись генералі зоване ураження органів, що може призводити навіть до смерті.

Протягом останніх десятиріч побічні дії лікарських препаратів продовжують залишатися актуальною проблемою як клінічної медицини загалом, так і практики лікаря-інфекціоніста зокрема. З багатьох тисяч лікарських препаратів, що використовуються зараз, не можна назвати жодного препарату, який разом з лікувальною дією не мав би побічних ефектів різного ступеня важкості. Тому клініцисти різних спеціальностей часто зустрічаються з хворими, в яких ускладнення фармакотерапії були або в анамнезі, або розвиваються в процесі лікування. Лавиноподібному росту побічних ефектів фармакотерапії сприяє широке використання лікарських препаратів, не завжди за призначенням лікаря. Сприяють алергізації населення різноманітні харчові добавки, антибіотики та гормони в харчових продуктах.

За період з 2001 по 2006 роки відділом фармакологічного нагляду державного фармакологічного центру МОЗ України отримано 8220 спонтанних повідомлень побічної дії лікарських препаратів, що найчастіше виникають при використанні серцево-судинних (26 %) та антимікробних препаратів (21 %). Однак ці дані офіційної статистики є дуже неповними, оскільки справжнє розповсюдження ускладнень застосування ліків невідоме.

Контрольні питання:

1. До якої групи інфекційних хвороб за джерелом інфекції належить токсоплазмоз?

2. Шляхи передачі токсоплазмозу.

3. Життєвий цикл розвитку Toxoplasma gondii.

4. Патогенез токсоплазмозу.

5. Клінічна класифікація токсоплазмозу.

6. Основні симптоми набутого токсоплазмозу (гострий, вторинно-латентний, первинно-хронічний та вторинно-хронічний токсоплазмоз).

7. Особливості перебігу токсоплазмозу у ВІЛ-інфікованих.

8. Особливості перебігу токсоплазмозу у вагітних.

9. Особливості перебігу природженого токсоплазмозу.

10. Ускладнення токсоплазмозу.

11. Наслідки токсоплазмозу.

12. Додаткові методи обстежень при токсоплазмозі.

13. Специфічна діагностика токсоплазмозу.

14. Оцінка лабораторних показників у хворих на токсоплазмоз.

15. Обґрунтування діагнозу при різних формах токсоплазмозу.

16. Диференційна діагностика з іншими інфекційними захворюваннями.

17. Принципи етіотропного лікування хворих на токсоплазмоз.

18. Патогенетична терапія при токсоплазмозі.

19. Особливості лікування токсоплазмозу у вагітних.

20. Лікування хворих з природженим токсоплазмозом.

21. Особливості лікування ВІЛ-інфікованих хворих на токсоплазмоз.

22. Профілактика токсоплазмозу.

23. Які можливі ускладнення від застосування лікарських препаратів в практиці інфекціоніста.

24. Етіологія ускладнень.

25. Патогенез виникнення побічних дій лікарських засобів.

26. Клініка та класифікація ускладнень застосування фармакотерапії в практиці лікаря інфекціоніста.

27. Системні прояви побічних дій лікарських засобів.

28. Які побічні дії чинять ліки на шкіру, шлунково-кишковий тракт, нервову, серцево-судинну, ендокринну, сечостатеву систему.

29. Психічні розлади при ускладненнях фармакотерапії.

30. C-м Стівенса-Джонсона. Патогенез. Клініка. Принципи лікування.

31. Синдром Лаєла. Патогенез. Клініка. Принципи лікування.

Завдання:

1. Наявність клінічної симптоматики при різних формах токсоплазмозу.

2. Методи специфічної діагностики токсоплазмозу залежно від форми захворювання.