ББК 74.268.3(4 укр.)Я73

УДК 373.5.016:82.09.(075.8)

 

Державний екзамен з методики навчання української мови в початковій школі: методичні рекомендації для студентів психолого-педагогічного факультету зі спеціальності 6.010100 – “Початкова освіта”. Освітньо-кваліфікаційний рівень: бакалавр // Укладач: кандидат педагогічних наук, доцент С.П.Олійник. - Полтава: ПНПУ імені В.Г.Короленка, 2013.- 93 с.

 

Методичні рекомендації укладено за вимогами кредитно-модульної системи.

Матеріал відповідає чотирьом змістовим модулям: "Методика викладання української мови як педагогічна наука. Методика навчання грамоти", "Методика розвитку мовлення", "Методика вивчення мовної теорії", "Методика класного і позакласного читання".

 

Рецензенти: Л.В.Зімакова - кандидат педагогічних наук, доцент кафедри початкової і дошкільної освіти Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г.Короленка;

Л.О.Нечаєва – методист Полтавського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені М.В.Остроградського.

 

Редактор: Н.С.Степаненко – кандидат філологічних наук, доцент кафедри філологічних дисциплін Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г.Короленка.

Затверджено і рекомендовано до друку вченою радою Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г.Короленка, протокол №5 від 27 грудня 2012 року.

 

ПЕРЕДМОВА

 

Якість професійної підготовки майбутніх кадрів передбачає підвищення не тільки теоретичного рівня знань студентів, а й удосконалення практично-методичних умінь, необхідних учителеві для навчання рідної мови в початкових класах, розвиток його професійної самостійності, інтересу до творчої педагогічної діяльності.

Завдання методики української мови як навчального курсу – опанування майбутніми вчителями шкільних програм і підручників з рідної мови, розуміння закономірностей формування знань, умінь і навичок молодших школярів у галузі мови, оволодіння студентами методикою формування в учнів системи початкових уявлень і понять з фонетики, лексики, словотвору, морфології, синтаксису, прийомами ознайомлення школярів з найважливішими нормами української літературної мови та правопису і здійснення на цій основі мовленнєвого розвитку дітей, підвищення їхньої мовленнєвої культури.

На державних екзаменах студенти мають виявити рівень засвоєння теоретичних знань системи сучасної української літературної мови та методики її викладання в 1-4 класах, а також рівень сформованості методичних умінь, необхідних учителеві початкових класів для успішного проведення уроків навчання грамоти, класного та позакласного читання, уроків рідної мови. Студенти мають бути обізнані з вимогами програми 1-4 та змістом навчання, поданого у діючих підручниках: “Буквар”, “Читанка”, “Рідна мова” для 1, 2, 3, 4 класів.

Випускники мусять мати чітке уявлення про два аспекти вивчення рідної мови: понятійно-лінгвістичний і мовленнєво-діяльнісний, вміти поєднувати завдання кожного з них на уроках, кінцевим результатом яких є глибоке оволодіння дітьми мовою як засобом спілкування, пізнання, грамотного письма.

Кожному майбутньому фахівцю початкової школи не лише потрібно володіти міцними теоретичними знаннями відповідно до вимог програми, а й уміти методично правильно подавати їх учням, знайомити з естетичним та інтелектуальним багатством рідної мови.

В арсеналі знань майбутніх учителів має бути достатня кількість різноманітних прийомів роботи з розвитку зв’язного мовлення молодших школярів, активізації їхньої розумової діяльності, удосконалення творчих здібностей, формування самостійності та пізнавального інтересу.

На державних екзаменах студенти повинні вільно оперувати методами та прийомами навчання, переконливо доводячи свої знання шляхом виконання практичних завдань, зазначених в екзаменаційних білетах.

Випускники мають довести не лише вміння здійснювати навчання, а й здатність досліджувати, аналізувати навчально-виховний процес з метою його вдосконалення.

Відповідно до цих вимог в екзаменаційні білети внесено питання з таких основних розділів дисципліни, як: методика викладання української мови як педагогічна наука; методика навчання грамоти; методика розвитку мовлення; методика класного та позакласного читання; методика вивчення елементів фонетики, словотвору, граматики, орфографії та лексикології.