Питання до екзамену

1. Розкрийте особливості методики навчання української мови в початковій школі, зумовлені специфікою курсу української мови, що його опрацьовують молодші школярі.

2. Схарактеризуйте особливості сучасного звукового аналітико-синтетичного методу навчання грамоти.

3. Проаналізуйте прийоми звукового аналізу.

4. Проаналізуйте прийоми звукового синтезу.

5. Користуючись зошитом для письма з друкованою основою, схарактеризуйте в загальних рисах систему підготовчих графічних вправ.

6. Використовуючи матеріал Букваря, розкрийте структуру і методику уроку на ознайомлення з новою літерою.

7. Використовуючи матеріал Букваря, схарактеризуйте роботу над граматичним ладом дитячого мовлення.

8. Запропонуйте структуру уроку письма на вивчення нової літери.

9. Розробіть конспект уроку вивчення програмового матеріалу, на якому розглядалися б питання культури мовлення.

10. Схарактеризуйте види писемного ділового мовлення та методику навчання цих видів учнів початкової школи.

11. Наведіть приклади вправ, які використовуються для роботи над реченням. Які з них сприяють розвитку зв’язного мовлення школярів?

12. Запропонуйте словниково-логічні вправи, які доцільно використовувати у процесі вивчення елементів лексикології.

13. Схарактеризуйте етапи формування граматичних понять.

14. Розкрийте систему вивчення іменника у початковій школі.

15. Схарактеризуйте методику вивчення займенника у початковій школі.

16. Наведіть приклади усних вправ, які виконують учні 2 класу на уроках читання ще до вивчення на уроках мови теми “Слова-назви ознак предметів”.

17. Які методи використовує учитель у процесі опрацювання теми “Змінювання дієслів за часами” (3 клас).

18. Розкрийте методику вивчення прислівника у початковій школі.

19. Схарактеризуйте методику ознайомлення з числівником у початковій школі.

20. Проаналізуйте завдання та етапи вивчення морфемної будови слова.

21. Розкрийте методику вивчення теми “Голосні звуки і позначення їх буквами”.

22. Запропонуйте види правописних вправ. Розкрийте методику їх проведення.

23. Наведіть приклади вправ на розвиток артикуляції, які доцільно використовувати у період навчання грамоти.

24. Назвіть види переказів. Запропонуйте план роботи над докладним переказом.

25. Продемонструйте основні етапи роботи над твором на прикладі уроку, присвяченого написанню твору за власними спостереженнями (4 клас).

26. Запропонуйте розробку уроку розвитку зв’язного мовлення, присвяченого написанню переказу.

27. Проаналізуйте особливості читання як одного з видів мовленнєвої діяльності.

28. Розкрийте методику опрацювання казки на уроках читання у початковій школі.

29. Схарактеризуйте методику опрацювання вірша на уроках читання у початковій школі.

30. Проаналізуйте етапи формування читацької самостійності молодших школярів.

 

1.Розкрийте особливості методики навчання української мови в початковій школі, зумовлені специфікою курсу української мови, що його опрацьовують молодші школярі

 

Розкриваючи це питання, майбутньому вчителю необхідно з’ясувати мету, зміст і завдання методики вивчення української мови у школі першого ступеня.

Методика викладання української мови – педагогічна наука, об’єктом дослідження якої є сучасна українська літературна мова, а предмет – процес оволодіння українською мовою в умовах навчання дітей у школі. Щоб успішно навчати дітей необхідно:

1. Визначити зміст навчання, який містить програма, підручники з української мови для учнів початкової школи;

2. Наповнити цей зміст конкретним навчальним матеріалом, який широко представлено в букварях, підручниках з української мови, читанках, книгах для позакласного читання;

3. Розробити методичні рекомендації і вказівки, як працювати на уроках з цими матеріалами, які методи і прийоми раціонально використовувати у навчально-виховному процесі. Отже, методика викладання української мови в початковій школі – це педагогічна наука, що визначає теоретичні засади навчання мови учнів 1-4 класів і рекомендує найефективніші методи і прийоми удосконалення мовленнєвого розвитку молодших школярів, формування у них засобами мови і літератури наукового уявлення про мову як знакову систему.

Завдання методики української мови як навчальної дисципліни у педагогічному університеті - озброїти майбутніх учителів знанням шкільних програм і підручників з рідної мови, розумінням закономірностей формування знань, умінь і навичок молодших школярів з мови, забезпечити оволодіння студентами методикою формування в учнів лінгвістичних уявлень і понять, прийомами ознайомлення школярів з найважливішими нормами української мови та правопису і здійснення на цій основі мовленнєвого розвитку дітей.

Методика мови складається з двох частин: теоретичної і практичної.

Теоретична частина з’ясовує мету і завдання викладання мови в школі, визначає наукові засади методики, розглядає історію виникнення і розвитку найефективніших методів, структуру і форму організації навчального процесу, визначає вимоги до підручників з мови та читання.

Практична частина з методики передбачає технологію впровадження конкретних методів, прийомів, засобів навчання в практичну діяльність педагогів.

У початковому етапі навчання мови виділено такі аспекти роботи: "Навчання грамоти ","Мовленнєва діяльність", "Знання про мову, мовні уміння", "Правопис", "Графічні навички письма. Техніка письма", "Культура оформлення письмових робіт".

Відповідно до Державного стандарту початкової загальної освіти українська мова будується за такими трьома змістовими лініями: мовленнєвою, мовною, соціокультурною.

Мовленнєва змістова лінія, яка є основною, передбачає розвиток усного і писемного мовлення учнів, їхнє вміння користуватися мовою як засобом спілкування, пізнання, впливу. З цією метою розвиваються, удосконалюються усні види мовленнєвої діяльності, якими учні певною мірою оволоділи у дошкільному віці (слухання-розуміння; діалогічне. монологічне мовлення), а також формуються, удосконалюються види мовленнєвої діяльності, які пов‘язані з писемними мовленням (читання вголос і мовчки, письмо).

Мовна змістова лінія, маючи спрямованість на засвоєння школярами знань про мову, мовні уміння, розробляється з урахуванням того, що в початковому курсі формування в учнів знань про мову, умінь виконувати певні види мовного аналізу має пропедевтичний характер. Цю роботу слід підпорядковувати розвитку в учнів орфоепічних, лексичних, граматичних правописних умінь.

Соціокультурна змістова лінія передбачає розширення уявлень учнів про культуру українського народу, про її особливості в різних регіонах України. Ця робота має органічно поєднуватися з іншими аспектами навчання і реалізуватися за допомогою дібраних текстів, використання тематичних груп слів, стійких виразів, у яких відображаються особливості матеріальної і духовної культури народу, національного характеру. Назва цієї змістової лінії акцентує необхідність приділяти особливу увагу мовним аспектам проблеми: тлумачення значення, особливостям використання слів, фразеологізмів, прислів‘їв, приказок; розвитку уміння доречного використання їх у мовленні, у роботі над текстами; написанню творчих робіт з використанням етнографічних елементів змісту тощо. Пронизує змістові лінії діяльнісна лінія.

Методика викладання української мови тісно пов’язана з іншими науками, зокрема з психологією і педагогікою, оскільки у формуванні теоретичних положень керується дидактичними принципами, методами, прийомами, враховує вікові та індивідуальні особливості розвитку психологічних процесів молодших школярів.

Методика викладання мови має тісний зв’язок з мовознавством. Розділи мовознавчої науки (фонетика, графіка, орфографія, лексикологія, морфологія, синтаксис) становлять опору вивчення мови.

Науковим підгрунтям для методики читання є літературознавство. Отже, методика мови будує свої теоретичні положення і функціонує у зв’язку з іншими науками. Вона весь час розвивається, удосконалюється на основі передового педагогічного досвіду вчителів, наукових досліджень учених-методистів, педагогів і психологів.

У своїй роботі вчителі, методисти широко використовують такі методи наукових досліджень:

· цілеспрямоване спостереження за процесом освоєння учнями програмового матеріалу;

· аналіз письмових робіт (класних, домашніх, контрольних);

· вивчення позитивного досвіду вчителів.

Як правило вивчення досвіду складається з трьох етапів:

· спостереження за роботою вчителя або групи вчителів;

· узагальнення набутих спостережень;

· поширення осмисленого досвіду;

· участь учителів у проведенні наукового експерименту.

Експеримент присвячується: пошуку нових методів навчання, відбору матеріалу для вивчення або зміна у його змісті чи розташуванні. Експеримент програмується: висувається наукова гіпотеза, готується необхідний дидактичний матеріал, розробляється програма його впровадження в навчальний процес. Види експерименту: констатувальний, формувальний. Статистична обробка результатів педагогічного експерименту (кількісний і якісний аналіз експериментальних і контрольних даних).