VІ Орієнтована основа дії

Hайбiльш часто iнфекцiя з середнього вуха розповсюджується в порожнину черепа контактним шляхом через верхнi стiнки барабанної порожнини i печери соскоподiбного вiдростка, якi є складовою частиною дна середньої черепної ямки. У новонародженних в даху барабанної порожнини є щiлина fissura petrosguamosa. Товщина кiстки на дiлянцi даху барабанної парожнини мiсцями сягає товщини листка паперу.

Проникнення iнфекцiї з барабанної порожнини в перитубарнi клiтини може сприяти розповсюдженню процесу по системi клiтин до верхiвки пiрамiди i в кiнцi кiнцiв - в середню черепну ямку i в область основи черепа.

Велике значення в розповсюдженнi iнфекцiї в задню i середнi черепнi ямки набувають так званi кутовi комiрки, що локалiзуються мiж середньою черепною ямкою i сигмовидною борозною (вони оточують верхнiй каменистий синус).

У хворих з абсцесом мозочка, на думку деяких авторiв, переважає лабiринтогенний шлях, про що свiдчить вiдсутнiсть функцiї лабiринту у ряду обстеженних хворих до операцiї, виявлення узури кiсткової капсули горизонтального пiвколового каналу, не виключається розповсюдження iнфекцiї через лабiринтнi вiкна.

При контактному шляху розповсюдження iнфекцiї вогнище запалення в мозковiй тканинi завжди локалiзується поверхнево на глибинi вiд 2-4см вiд твердої мозкової оболонки.

При судиному шляху - абсцес утворюється в глибоких вiддiлах мозку.