ОТОГЕHHI ВHУТРIШHЬОЧЕРЕПHI УСКЛАДHЕHHЯ .

 

Отогенні внутрішньочерепні ускладнення (ОВУ) виникають внаслiдок розповсюдження патологiчного процесу з скроневої кiстки в порожнину черепа. До них вiдносяться екстрадуральний (епiдуральний) i субдуральний абсцеси, синус тромбоз, менiнгiт, арахноїдит, отогенна гiдроцефалiя. Hа ОВУ приходиться вiд 23,6 до 30,7% по вiдношенню до всiх померлих вiд ЛОР-патологiї (В.Т.Пальчун i спiвавт., 1977; В.С.Кузнецов i спiвавт., 1973).

Спiвставлення результатiв посiву видiлень з вуха iз порожнини абсцесу майже у всiх випадках дало iдентифiкацiю мiкробного пейзажу.

Шляхи проникнення інфекції з середнього та внутрішнього вуха в порожнину черепа:

- Hайбiльш часто внаслiдок руйнування кiстки кариозним процесом - контактний шлях (per continetatem);

- По преформованим шляхам, по яким проходять судини, якi з'єднують мiж собою венозну i лiмфатичну системи вуха i порожнин черепа;

- Лабiринтогенний шлях. - Лiмфогений шлях.

- Через дегисценцiї - незарощенi щiлини в даху барабанної порожнини i наявностi в нiй гнiйного запального процесу

- Травматичний шлях (при збiжностi перелому, що проходить через верхню стiнку барабанної порожнини i наявностi в нiй гнiйного запального процесу.

Hайбiльш часто iнфекцiя з середнього вуха розповсюджується в порожнину черепа контактним шляхом через верхнi стiнки барабанної порожнини i печери соскоподiбного вiдростка, якi є складовою частиною дна середньої черепної ямки. У новонародженних в даху барабанної порожнини є щiлина fissura petrosguamosa. Товщина кiстки на дiлянцi даху барабанної парожнини мiсцями сягає товщини листка паперу.

Проникнення iнфекцiї з барабанної порожнини в перитубарнi клiтини може сприяти розповсюдженню процесу по системi клiтин до верхiвки пiрамiди i в кiнцi кiнцiв - в середню черепну ямку i в область основи черепа.

Велике значення в розповсюдженнi iнфекцiї в задню i середнi черепнi ямки набувають так званi кутовi комiрки, що локалiзуються мiж середньою черепною ямкою i сигмовидною борозною (вони оточують верхнiй каменистий синус).

У хворих з абсцесом мозочка, на думку деяких авторiв, переважає лабiринтогенний шлях, про що свiдчить вiдсутнiсть функцiї лабiринту у ряду обстеженних хворих до операцiї, виявлення узури кiсткової капсули горизонтального пiвколового каналу, не виключається розповсюдження iнфекцiї через лабiринтнi вiкна.

При контактному шляху розповсюдження iнфекцiї вогнище запалення в мозковiй тканинi завжди локалiзується поверхнево на глибинi вiд 2-4см вiд твердої мозкової оболонки.

При судиному шляху - абсцес утворюється в глибоких вiддiлах мозку.