Захист роботи в ДЕК

На захисті студент повинен показати не тільки знання теми, але і ступінь опанування науковими засобами мислення, логічним і статистичним аналізом проблем, що досліджуються, спроможність до самостійної наукової праці, уміння чітко і ясно викладати свої думки і висновки.

На захисті роботи необхідно виступати із заздалегідь підготованими тезами доповіді і демонструвати ілюстрації, що обґрунтовують логіку викладення матеріалу і отримані висновки. Бажано, щоб доповідь викладалася без безпосереднього читання самого тексту. Промова повинна бути ясною, граматично точною, впевненою, що зробить її зрозумілою і переконливою.

В ході доповіді слід звернути увагу на правильну вимову слів. В мові фінансиста є біля двох-трьох десятків слів, що найчастіше вимовляються з помилкою в наголосі. Наприклад, слід вимовляти правильно наступні слова і словосполучення: валовий, договір, квартал, маркетинг, мізерний, недоїмка, експерт тощо.

При виступі з доповіддю слід прагнути до виразності, що залежить від темпу, гучності і інтонації промови. Якщо говорити хапливо, ковтаючи закінчення слів або дуже тихо і невиразно, якість виступу від цього дуже сильно знизиться. Спокійна, непоспішна манера викладення завжди імпонує членам комісії.

В ході доповіді слід використати заздалегідь підготовані ілюстрації. До ілюстрацій необхідно посилатися тільки тоді, коли це вимагається по ходу доповіді, уникаючи безцільного звернення до них. Інколи допускається і інша крайність, коли в доповіді відзначаються таблиці, графіки тощо, а студент на них не посилається.

Після виступу з доповіддю члени ДЕК можуть задати будь-які питання по роботі, уточнити отримані висновки і результати. Питання можуть носити конкретний або загальний характер. Найбільш розповсюджені загальні питання: «Що в роботі виконане особисто Вами?», «В чому практична значущість роботи?», «Які перспективи подальшого розвитку теми дослідження?», «Які показники ефективності розраховувалися в роботі ?» тощо.

Відповіді на питання повинні бути стислими і складатися, як правило, з двох-трьох речень. На питання слід відповідати впевнено і чітко. Слід давати найкоротшу з всіх можливих відповідей і не повторювати фрагменти доповіді.

В ході відповідей не слідує вживати слова-паразити «так», «так сказати», «розумієте», «значить», «от», «те саме» тощо. Ці слова не несуть жодного смислового навантаження і даремні, а крім того, їхнє вживання доводить, що студент не впевнений в тому, про що говорить.

Рішення про оцінку дипломної роботи приймається членами екзаменаційної комісії на закритому засіданні, по завершенні якого урочисто оголошуються результати. Також ДЕК може прийняти рішення про рекомендацію окремих студентів до вступу в аспірантуру та видачі «диплому з відзнакою».