Загальні рекомендації з написання основної частини дипломної роботи

В ході написання окремих розділів і підрозділів використовується підготовлений на етапі підбору літератури розгорнутий план з тим, щоб кожний його пункт був висвітлений за певною схемою, що не допускає повторень, відірваних логічно не зв'язаних між собою положень.

Зміст основної частини повинен точно відповідати темі роботи і повністю її розкривати. Будь-яка дипломна робота – це не сума її складників. Можна написати розкішні чотири окремих розділу, однак цілком ще не факт, що вони складуть задовільну роботу: важливий логічний зв'язок роботи від його першого положення до останнього.

Логічно побудована робота не містить матеріалу, що може бути вилучений з неї без порушення злагодженості. Це досягається наступним: окремі думки автор висловлює в реченнях; речення, що мають єдину тему, об'єднуються в абзаци; абзаци одного підрозділу повинні бути послідовно пов'язані один з одним.

При роботі над абзацом слід особливу увагу звертати на його початок. В першому реченні краще всього називати тему абзацу, роблячи таке речення немов би заголовком до іншої частини. При цьому формулювання першого речення повинне даватися так, щоб не втрачався смисловий зв'язок з попереднім текстом. Число самостійних речень в абзаці різниться і коливається в надто широких межах, що визначаються складністю висловлюваємої думки.

При написанні роботи слід зважувати на правильність побудови доказів, виведення тлумачень понять і поділу останніх.

Правило ясності також припускає, щоб в якості визначення не використовувались різноманітні метафори, порівняння, прислів’я.

Наприклад, не можна вважати визначенням наступне висловлювання: «гроші – джерело нещастя».

При формулюванні визначення не слід змішувати економічні категорії і поняття. Поняттями називаються такі смислові побудови, що відносяться до класу, до групи однорідних речей. Від поняття менш загального можна переходити до більш загальних понять. Але ця операція узагальнення може тривати не до нескінченності. Існують економічні поняття, до яких операція узагальнення застосовуватися не може, оскільки не існує більш широких понять. Такі поняття називаються категоріями. Таким чином, категорія – це поняття, що не може бути узагальнене. Прикладами категорій є: «гроші», «фонди», «фінанси», «заробітна плата» тощо; прикладами понять є «підприємство», «виручка», «розрахунковий рахунок».

У дипломних роботах уточнюються і формулюються визначення саме понять, а не категорій. Це пов'язане з тим, що вивчення категорій представляє високий рівень абстрагування, що характерно для робіт здебільшого наукового спрямування, наприклад для дисертацій.

Для з'ясування сутності поняття достатньо часто застосовується поділ цього поняття за одним або декількома критеріями. При поділі повинні бути виконані наступні правила логіки: відповідності, одиничності критерію, винятковості, безперервності.

Правило відповідності поділу означає необхідність перерахування всіх видів поділу поняття. Наприклад, невірно поділяти економічні суб'єкти на юридичних осіб і державу. В даний поділ необхідно додати ще і фізичних осіб і нерезидентів.

В кінці кожного підрозділу слід формулювати висновки (2-3 абзаци) по суті викладеного матеріалу. Висновок повинен логічно завершувати приведені міркування і являти собою абстрактне вираження будь-якої стійкої закономірності між явищами. Як аргументи, що обґрунтовують висновки, використовуються посилання на праці зарубіжних і вітчизняних економістів, нормативні документи, логічні міркування, результати обробки статистичних даних. Зазвичай висновки починаються оборотом «Таким чином», «Отже» тощо, після цього формулюється зміст самих висновків.

При формулюванні висновків необхідно дотримуватися деяких правил.

- По-перше, висновки повинні бути нетривіальними (висновок: «Товар – це продукт праці, призначений для продажу або обміну» і так є очевидним).

- По-друге, в якості висновків слід формулювати отримані в даному підрозділі кінцеві результати, а не проміжні.

- По-третє, при формулюванні висновків недоцільно наводити ті положення, що не важливі для викладення наступного матеріалу і не випливають з мети роботи.

- По-четверте, висновок не можна підміняти декларацією про результати виконаної роботи («розглянуто», «проаналізовано», «вивчено» тощо).

- По-п'яте, висновки повинні бути стислими і в стислому вигляді містити виконані в ході написання підрозділу міркування.

Вимоги до змісту основної частини дипломної роботи (за розділами)

Написання кожного розділу дипломної роботи має свої особливості, тому далі буде описана специфіка підготовки основної частини роботи, яка складатися з чотирьох змістовних розділів.