Аналітичний розділ

У другому розділі, виходячи з загальних теоретичних положень, розглянутих в теоретичному розділі, рекомендується проаналізувати стан справ визначеній темою роботи сфері діяльності підприємства.

Аналіз практики фінансово-економічної діяльності неможливо проводити без кількісних оцінок процесів, що протікають. При цьому слід враховувати, що наведені факти і цифровий матеріал повинні бути максимально вірогідними.

Звітні дані підприємства, що досліджується повинні бути не тільки наведені, але і проаналізовані для обґрунтування висновків. Для аналізу використовуються різноманітні математичні засоби. При цьому не слід забувати, що використання математичних засобів – це засіб, але не мета написання роботи.

Важливим достоїнством роботи є використання для обробки статистичних даних спеціальних комп'ютерних програм. Не вітається використання для розрахунків винятково Microsoft Excel.

Перший підрозділ другого розділу – 2.1 – повинен бути присвячений характеристиці підприємства (організації), що досліджується, якими можуть бути суб'єкти підприємництва сфери виробництва або надання послуг.

При складанні характеристики підприємства необхідно з достатнім ступенем повноти подати наступні відомості про нього:

− назва підприємства;

− форма власності;

− профіль його роботи;

− стислі відомості з історії підприємства;

− характеристика продукції, що випускається, або послуг, що надаються, їх специфіка;

− положення підприємства на сегменті ринку, на якому воно діє;

− коло наявних і потенційних споживачів;

− особливості статуту;

− механізм управління на підприємстві;

− розмір підприємства, чисельність співробітників;

− структура підприємства, взаємодія відділів, їхні функції;

− ділові партнери підприємства, характер взаємовідносин із ними;

− положення підприємства в правовій системі: взаємовідносини з державою, з монополіями, наявність пільг, привілей, особливого статусу;

− напрями діяльності підприємства, наявність перспективних шляхів розвитку.

Цей перелік, не є вичерпним, його можна продовжувати. Зрозуміло, що не усе, що наведене в даному переліку, необхідно відбити в дипломній роботі – деякі матеріали будуть подані більш докладно і розгорнуто, деякі – ні.

Подальші завдання дослідження другого розділу повинні бути направлені безпосередньо на комплексний аналіз предмету дослідження на прикладі підприємства, що було базою переддипломної практики.

Зміст і структура цієї частини роботи залежать від теми і основних завдань дослідження. Найменування аналізу повинно відповідати предмету дослідження та пристосовано до умов функціонування підприємства

Динаміку основних показників досліджують по даним за попередні 3-5 років. Для оцінки впливу різноманітних чинників, виявлення резервів досліджуються планові і фактичні дані за звітний рік або фактичні дані за попередній рік.

Методичною основою аналізу слугують різноманітні методики, які студент може винайти в літературі, скористуватися методиками з лекційних і практичних занять або звернутися за допомогою до керівника роботи.

Підставою для виконання досліджень по темі роботи слугують, як правило, дані, зібрані шляхом спеціальних вибірок з документів підприємства. В дослідженнях, що виконуються в ході здійснення дипломних робіт, найбільш широко застосовуються економіко-математичні засоби: кореляційного і регресійного аналізу, рангової кореляція, головних компонент тощо.

Типовими помилками, що допускаються студентами в аналітичному розділі роботи є:

− проведення аналітичних дій без обґрунтування необхідності їхнього проведення;

− відсутність чітких висновків після побудованих таблиць, графіків,

рисунків;

− відсутність структурно-логічного зв’язку між підрозділами.

− надання теоретичної інформації без її подальшого критичного аналізу на даному підприємстві;

− робота присвячена більшою мірою оціночно-аналітичним процедурам, а ключове слово у назві роботи – удосконалення економічної діяльності підприємства, або не розглянуті зовсім, або розглянуті поверхово.

Кожен підрозділ даної частини роботи повинен закінчуватися висновком по проведеному аналізу.

Вживати назву підприємства, що аналізується необхідно тільки в назві розділу. В назві підрозділу необхідно вживати «підприємство».

Дана вимога відноситься і до третього розділу.

Аналітичну частину (другий розділ) рекомендується подати в трьох-чотирьох підрозділів. Перший підрозділ повинен бути присвячений характеристиці підприємства (5-6 сторінок), а наступні – організації та методиці економіки його діяльності (в межах 8-11 сторінок).