Хімічні властивості

 

Характеристикою хімічного складу порошків є вміст основного компонента в однокомпонентних порошках та вміст основного компонента і легувальних елементів у порошку сплавів. Залежно від умісту основного компонента розрізняють особливо чисті, чисті і технічно чисті порошки, вміст основного компонента у яких відповідно 99,99; 99,5 і 98,0…99,0 %.

Хімічний склад порошків перш за все залежить від методів їх отримання. Більшість методів дозволяє отримати чисті або технічно чисті порошки, тобто такі, що містять домішки. Вид і кількість домішок визначаються методом отримання, а також за чистотою використовуваної сировини. Домішки можуть бути об’єктивні та суб’єктивні. До об’єктивних відносяться такі, що визначаються складом вихідної сировини та видом відновника.

Так, при відновленні оксидів металів вуглецем чи газами, що містять вуглець, основною домішкою є вуглець. Однак найчастіше основна домішка – кисень, вміст якого в порошку може сягати 1,5 %. Об’єктивно домішки кисню обумовлені наявністю в порошку оксидів чи твердих розчинів, які в певних умовах не відновлюються. Воднем не відновлюються оксиди TiO2, Al2O3, MnO, Cr2O3, SiO2 і т.ін. Суб’єктивно домішки кисню обумовлені порушенням технологічних режимів, що забезпечують повне відновлення.