Зважування

Метод гідростатичного зважування використовується для визначення об'єму тіл неправильної форми з метою встановлення його щільності. При цьому приймається до уваги відомий закон про те, що на тіло, занурене у рідину діє виштовхувальна сила рівна вазі рідини, яку витіснено об'ємом даного тіла. Таким чином, якщо знати вагу витісненої рідини та її густину, то можна визначити її об'єм і тим самим, об'єм порошкового тіла. Вагу витісненої рідини можна визначити за різницею між вагою тіла на повітрі та у рідині.

При цьому використовується формула:

 

,

де: – маса зразка на повітрі без обмазки;

– маса зразка на повітрі з обмазкою та підвісом;

– вага зразка у рідині.

 

На відміну від компактних матеріалів при зважуванні порошкових тіл у рідині потрібно запобігати попаданню останньої в пори, особливо коли має місце відкрита або тупикова пористість. З цією метою поверхню зразка покривають тонкою плівкою вазеліну або парафіну. В останньому випадку парафін розтоплюють у посудині на електричній плитці і занурюють зразок на підвісі з капронової нитки. Зразок витримують зануреним до зникнення бульбашок, витягують з парафіну та знімають його надлишки за допомогою промокального паперу. Якщо на поверхні є надлишки застиглого парафіну, то зразок знову занурюють у розтоплений парафін.

Підготовлений таким чином зразок знову зважують на терезах з використанням спеціального пристрою. Схему зважування у рідині показано на рисунку 6.1.

 

 

1 – підставка; 2 – посудина з рідиною; 3 – зразок на підвісі;4 – терези