V. Зміст теми заняття

Метою проведення медико-соціальної експертизи є визначення наявності факту, часу настання, ступеня, причини тимчасової та стійкої втрати працездатності та необхідності і тривалості звільнення в зв'язку з цим від роботи. Цей вид експертизи здійснюється лікувально-профілактичними закладами – при тимчасовій непрацездатності та медико-соціальними експертними комісіями (МСЕК) - при стійкій непрацездатності.

Такій експертизі підлягають особи, які втратили здоров'я внаслідок захворювання, травм та уроджених дефектів, що обмежує їх життєдіяльність, а також особи, які за чинним законодавством мають право на соціальну допомогу, компенсацію втраченого заробітку або звільнення від виконання відповідних обов'язків тощо.

Експертиза тривалої або стійкої втрати працездатності здійснюється медико-соціальними експертними комісіями, які встановлюють ступінь та причину інвалідності, визначають для інвалідів роботи і професії, доступні їм за станом здоров'я, перевіряють правильність використання праці інвалідів згідно з висновком експертної комісії та сприяють проведенню ефективних заходів щодо профілактики інвалідності, реабілітації інвалідів, пристосування їх до суспільного життя.

Порядок організації та проведення медико-соціальної експертизи встановлюється Кабінетом Міністрів України. Організаційне керівництво здійснює Міністерство охорони здоров'я України.

Згідно з "Основами законодавства України з охорони здоров'я" (1992 p.), існують такі види медичної експертизи:

• медико-соціальна експертиза втрати працездатності;

• військово-лікарська;

• судово-медична;

• судово-психіатрична;

· патологоанатомічна;

· альтернативна