Завдання, послідовність і джерела ревізії

Докорінні зміни в економіці нашої держави, пов'язані з перехо­дом України до ринку, реформа бухгалтерського обліку та фінансової звітності, зміна форм власності вимагають утвердження правових засад регулювання, організації й ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності.

Закон України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16 липня 1999 p. № 996-XIV визначив, що метою ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності є надання користувачам необхідної для прийняття рішень повної, прав­дивої та неупередженої інформації про фінансовий стан, результати діяльності та рух грошових коштів підприємства.

Користувачами фінансової звітності можуть бути не тільки влас­ники фірм, а й акціонери, постачальники, кредитори, інвестори, фінан­систи, статистики, податківці, банкіри як в Україні, так і за її межами.

Вирішити актуальні проблеми сьогодення в економіці країни не­можливо без удосконалення методології і організації бухгалтерсько­го обліку.

Аналіз матеріалів про нестачі й крадіжки державного і громад­ського майна показує, що їх виникненню сприяють недоліки в органі­зації і веденні обліку і контролю.

Знання бухгалтерського фінансового обліку та фінансової звітності відіграють важливу роль у проведенні профілактичних заходів щодо виявлення та попередження корисливих правопорушень. Аби зрозу­міти важливість і актуальність обліку і контролю, досить, наприклад, зазначити, що понад 90 % крадіжок в особливо великих розмірах було вчинено через безконтрольність, занедбаність бухгалтерського обліку і фінансової звітності.

Правильно організовані облік і звітність дають можливість вес­ти систематичний оперативний контроль за зберіганням і викорис­танням ресурсів на всіх стадіях виробництва, своєчасно виявляти конкретних винуватців шкоди, заподіяної нестачами, крадіжками, пе­ревитратами або збитками.

Реформування системи бухгалтерського обліку та фінансової звітності є одним із важливих заходів, зорієнтованих на впровадження економіч­них відносин ринкового спрямування. Важливе завдання трансформації національної системи бухгалтерського обліку полягає у прискоренні процесу її приведення у відповідність до вимог ринкової економіки та національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку і фінансо­вої звітності. Ведення бухгалтерського обліку та фінансової звітності за новими положеннями (стандартами) обов'язкове, починаючи з 1 січня 2000 p., тобто з моменту набрання чинності Законом України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні".

У зв'язку з цим виникає необхідність удосконалення прийомів і способів ревізії, перевірки виконання Законів України, Указів Прези­дента, постанов Верховної Ради, Кабінету Міністрів України з питань бухгалтерського фінансового й управлінського обліку та фінансової звітності.

Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінан­сової звітності здійснюється Міністерством фінансів України, яке за­тверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності. Порядок ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності в банках встановлюється Національним банком України відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" та національ­них положень (стандартів) бухгалтерського обліку.

Порядок ведення бухгалтерського обліку та складання фінансо­вої звітності про виконання бюджетів та госпрозрахункових опе­рацій бюджетних установ установлюється Державним казначейством України відповідно до законодавства.

Міністерства, інші центральні органи виконавчої влади у межах своєї компетенції відповідно до галузевих особливостей розробляють на базі національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку методичні рекомендації щодо їх застосування.

Потребують удосконалення методичні рекомендації щодо засто­сування окремих форм обліку (журнально-ордерна, меморіально-ор­дерна тощо), а з машинно-орієнтованої форми бухгалтерського об­ліку методичне забезпечення недостатнє. Не завжди на практиці за­стосовують комп'ютерні програми бухгалтерського обліку. Мають бути переглянуті й первинні облікові документи, регістри бухгалтерського обліку та інші носії обліково-економічної інформації, що належать до уніфікованої системи бухгалтерської облікової та звітної доку­ментації. Практика потребує методичних галузевих рекомендацій з обліку витрат на виробництво продукції (товарів, робіт, послуг) з урахуванням затверджених положень (стандартів) і Плану рахунків бухгалтерського обліку.

Таким чином, реформування системи управління неможливе без використання нових підходів до організації і методології бухгал­терського обліку, визначення пріоритетних напрямків його розвитку.

Під час проведення ревізії слід перевірити правильність ведення бухгалтерського фінансового і управлінського обліку та достовірність фінансової звітності, насамперед виконання Закону "Про бухгалтер­ський облік та фінансову звітність в Україні", впровадження націо­нальних положень (стандартів) бухгалтерського обліку, Плану ра­хунків та дотримання Інструкції про його застосування.

Однак ревізор зобов'язаний не тільки перевірити стан бухгал­терського обліку та достовірність фінансової звітності, а й вжити разом із керівництвом підприємств конкретні заходи щодо усунення виявлених вобліку і звітності недоліків. Отже, в актах ревізії слід відмічати виявлені в бухгалтерському обліку і фінансовій звітності недоліки, вжиті заходи щодо їх усунення і досягнуті результати.

Послідовність ревізіїпоказано нижче.