Тестові завдання

1. При санітарно-гігієнічному обстеженні зубо-технічної лабораторії виявлено відсутність витяжної парасолі над нагрівальними приладами і робочим столом у полімеризаційній та газовими нагрівальними приладами у паяльній. Забруднення повітря лабораторії за таких умов може спричинити:

А. Бензол; В. Пари ртуті; С. Чадний газ;

D. Оксиди азоту; E Сірководень.

2. У новому мікрорайоні міста для медичного забезпечення мешканців необхідно розташувати стоматологічну поліклініку. Визначіть оптимальну орієнтацію вікон основних виробничих приміщень.

А. Північна; В. Південно-східна; С. Південна;

D. Західна; Е. Східна.

3. Площа стоматологічного кабінету для прийому терапевтичних хворих становить 24 м². Яку максимальну кількість крісел із стоматологічною установкою можна розмістити у ньому?

А. 1; В. 2; С. 3; D. 4; Е. 5;.

4. У кабінеті терапевтичної стоматології, в якому передбачається робота з амальгамою, проводиться оштукатурювання стін розчином з додаванням до нього речовини для зв’язування парів ртуті. Яку хімічну речовину використовують з цією метою?

А. Соду;

В. Кальцій;

С. 5% порошок сірки;

D. Пероксид водню;

Е. Йодистий калій.

5. У процесі роботи з термічної обробки пластмас полімеризаційна забруднюється оксидами азоту, що може спричинити отруєння працівників. Визначення якого з показників крові є найбільш інформативним у цьому випадку?

А. Карбогемоглобін; В. Карбоксигемоглобін;

С. Оксигемоглобін; Д. Метгемоглобін;

Е. Редукований гемоглобін.

 

 

Додаток

Санітарні правила устаткування, обладнання, експлуатації амбулаторно-поліклінічних закладів стоматологічного профілю, охорони праці і особистої гігієни персоналу № 2956 а-83 від 28.12.1983 р. (витяг)

 

1. Загальні положення

1.1. Чинні Санітарні Правила вводяться в дію з моменту їх опублікування замість "Правил устаткування і експлуатації стоматологічних поліклінік, відділень, кабінетів і зубо-технічних лабораторій" № 469-64.

1.2. Санітарні Правила призначені для головних лікарів стоматологічних поліклінік, завідувачів стоматологічними відділеннями, кабінетами і зуботехнічними лабораторіями, лікарів-стоматологів і зубних техніків архітекторів, інженерів та інших спеціалістів, які займаються питаннями проектування, реконструкції і експлуатації стоматологічних лікувально- профілактичних закладів, а також санітарних лікарів, що здійснюють контроль за санітарним станом стоматологічних закладів.

1.3. Проектування, будівництво нових і реконструкція існуючих стоматологічних поліклінік, відділень, кабінетів і зубо-технічних лабораторій повинні здійснюватися у відповідності з завданням на проектування, що відповідає вимогам теперішніх Правил.

1.4. Прийом в експлуатацію знову збудованих чи реконструйованих стоматологічних об'єктів здійснюється у встановленому порядку державною комісією у складі спеціалістів стоматологічного профілю, санітарно- епідеміологічної служби, а також інших зацікавлених організацій.

1.5. Устаткування і експлуатація рентгенівських і фізіотерапевтичних кабінетів, автоклавних, адміністративних і побутових приміщень, електрообладнання і електромережі в стоматологічних поліклініках, відділеннях, кабінетах і зубо-технічних лабораторіях проводиться відповідності до діючих правил та інструкцій із дотриманням вимог техніки безпеки, охорони праці та пожежної безпеки.

1.6. Кожний заклад стоматологічного профілю повинен мати екземпляр чинних правил.

1.7. За дотримання вимог санітарно-протиепідемічного режиму та техніки безпеки відповідає головний лікар закладу і завідувачі стоматологічними відділеннями, кабінетами, зуботехнічними лабораторіями.

1.8. Завідувачі стоматологічними відділеннями (кабінетами) зуботехнічними лабораторіями зобов'язані розробити на основі чинних Правил інструкції з техніки безпеки і виробничої санітарії до окремих видів робіт.

1.9. Затверджені керівником закладу і профспілковим комітетом інструкції чи витяги з чинних Правил повинні бути вивішені на видних місцях відповідних ділянок робіт.

1.10. Контроль за виконанням Правил здійснюється органами охорони
здоров'я і санітарною службою, а також технічною інспекцією праці
профспілкового комітету.

2. Вимоги до розміщення і обладнання приміщень стоматологічних поліклінік, відділень, кабінетів і зубо-технічних лабораторій

2.1. Стоматологічні поліклініки, відділення, кабінети і зуботехнічні лабораторії розміщуються в окремо споруджених типових будівлях чи, в окремих випадках, в пристосованих приміщеннях, вбудованих у споруди, при умові дотримання чинних Правил.

2.2. Розташування в житлових спорудах стоматологічних поліклінік і відділень, що мають у своєму складі рентгенівські і фізіотерапевтичні кабінети, неприпустимо.

2.3. Стоматологічні відділення і кабінети можуть бути організовані також в загальних поліклініках, лікарнях, санаторіях, школах та інших закладах, де потрібне надання стоматологічної допомоги.

2.4. У підвальних приміщеннях будинків можуть бути розміщені тільки санітарно-побутові приміщення для персоналу (гардероби, душові, склади тощо), що мають природне освітлення через вікна, а також компресорні установки і вентиляційні камери, що освітлюються штучним світлом

2.5. Дитяче відділення поліклініки повинно мати окремий вхід, гардероб, кімнату очікування, санвузол і не сполучатися з відділенням для дорослих.

2.6. Стоматологічні кабінети (терапевтичні, хірургічні, ортопедичні, дитячі, ортодонтичні) повинні мати на основне стоматологічне крісло 14 кв. м площі і по 7 кв. м на кожне додаткове. При наявності у додаткового крісла універсальної стоматологічної установки площа на додаткове крісло збільшується до 10 кв. м. Висота кабінетів повинна бути не менше 3 м, а глибина при односторонньому природному освітленні не повинна перевищувати 6 м.

3. Вимоги до внутрішнього оздоблення приміщень

3.1. Всі матеріали, які використовуються для внутрішнього оздоблення приміщень повинні бути дозволеними МОЗ України для використання у будівництві.

3.2. Стіни стоматологічних кабінетів повинні бути гладкими, без щілин. Всі кути і місця з'єднання стін, стелі і підлоги повинні бути закругленими, без карнизів і прикрас.

3.3. Стіни кабінетів хірургічної стоматології і стерилізаційної облицьовуються на висоту не нижче 1,8 м, а операційної – на всю висоту глазурованою плиткою. Вище панелі фарбуються масляними або водоемульсійними фарбами.

3.4. Стіни кабінетів ортопедичної стоматології і основних приміщень зубо-технічної лабораторії на висоту дверей фарбуються алкідностирольними, полівінілацетатними, масляними фарбами або нітроемаллю. Вище панелі стіни фарбують силікатними або клеєвими фарбами. Стелі стоматологічних кабінетів (операційних, передопераційних, стерилізаційних) і приміщення зубо-технічних лабораторій фарбуються водоемульсійними, масляними або силікатними клеєвими фарбами в білий колір.

3.5. В спеціальних виробничих приміщеннях зубо-технічної лабораторії стіни на висоту дверей облицьовуються глазурованою плиткою. Вище панелі фарбуються силікатними або клеєвими фарбами.

3.6. Підлога в стоматологічних кабінетах повинна настилатися рулонним полівінілхлоридним матеріалом (вініпластом, лінолеумом) і не повинна мати щілин. Для цього всі шви зварюються за допомогою спеціальних пальників, або високочастотною зваркою. В кабінетах хірургічної стоматології і операційних допускається керамічна плитка.

3.7. Підлога в приміщеннях зубо-технічної лабораторії повинна бути: а) в основних – з рулонних полівінілхлоридних матеріалів (лінолеуму); б) в спеціальних - з керамічної плитки

3.8. Колір поверхні стін і підлоги в лікувальних кабінетах повинен бути ясних тонів з коефіцієнтом відбиття не нижче 40% (салатовий, охра).

Бажано використовувати нейтральний ясно-сірий колір, який би не заважав правильно відрізняти відтінки кольору слизових оболонок, шкіри, крові, зубів (натуральних і штучних), пломбувальних і зубопротезних матеріалів.

3.9. Двері і вікна у всіх приміщеннях фарбуються емалями або масляними
фарбами в білий колір. Дверна і віконна фурнітура повинна бути гладкою, яка б легко піддавалася очищенню.

3.10. Оздоблення кабінетів терапевтичної стоматології в зв'язку з можливістю застосування амальгамових пломб має ряд особливостей:

– стіни і стеля кабінетів оштукатурюються (цегляні) або затираються (панельні) з додаванням в розчин 5% порошку сірки для зв'язування сорбуючих парів ртуті в стійкі сполуки (сірчана ртуть), яка не піддається десорбції фарбуються водоемульсійними або масляними фарбами;

– основа підлоги під лінолеумом повинна бути захищена від проникання ртуті у відповідності з вимогами "Санітарних правил проектування, обладнання, експлуатації і утримання виробничих приміщень, які призначені для проведення робіт з ртуттю її сполуками і приладами з ртутним заповненням";

– застосування плиточного пластика замість рулонного не допускається;

– покриття підлоги з лінолеумом повинно бути піднятим на стіни на висоту; 5-10 см і закладається у рівень зі стіною, плінтуси повинні бути внутрішніми (під лінолеумом).

4. Вимогидо обладнання стоматологічних кабінетів і приміщень зубо-технічних лабораторії.

4.1. Забезпечення стоматологічних поліклінік, відділень, кабінетів зубо-технічних лабораторій медичним обладнанням здійснюється у відповідності з діючим табелем забезпечення стоматологічних закладів.

4.2. В терапевтичних і ортопедичних стоматологічних кабінетах повинно розміщуватися не більше трьох, а в хірургічних - не більше двох крісел з обов'язковим відокремленням робочих місць лікарів непрозорими перегородками висотою до 1,5 м.

4.3. В кабінетах з одностороннім природним освітленням стоматологічні крісла встановлюються в один ряд вздовж світлонесучої стіни.

4.4. Для роботи з амальгамою і полімерними матеріалами в кабінетах терапевтичної і ортопедичної стоматології повинна бути витяжна шафа, що відповідає наступним вимогам:

а) у відкритому робочому отворі шафи розміром 30х60 см автономна механічна тяга повинна забезпечувати швидкість руху повітря не менше 0,7 м/с;

б) видалення повітря повинно проходити зі всіх зон шафи,

в) внутрішні поверхні шафи повинні бути ртутьнепроникними;

г) підлога шафи повинна мати нахил 1-2 см на погонний метр в сторону жолоба, з'єднаного з посудиною для збору пролитих крапель ртуті;

д) в шафу повинна бути вмонтована водопровідна раковина з уловлювачем ртуті;

е) всередині шафи повинна встановлюватися шафка для зберігання добового запасу амальгами та демеркуризаційних засобів.

4.5. Амальгамозмішувач, що виключає ручні операції при приготуванні срібної амальгами, повинен постійно знаходитися у витяжній шафі.

4.6. У приміщеннях, де проходить робота з амальгамою, всі робочі меблі повинні мати ніжки висотою не менше 20 см від рівня підлоги для забезпечення якісного прибирання і полегшення демеркуризації.

4.7. Столики для роботи з ртуттю повинні бути покриті ртутьнепроникним матеріалом (вініпластом, реліном, лінолеумом) і мати бортики по краях, що запобігають скочуванню крапель ртуті на підлогу; під робочою поверхнею столиків не повинно бути ящиків.

4.8. Робоче місце зубного техніка в основному приміщенні повинно мати:

– спеціальний зуботехнічний стіл розміром 1,0 х 0,7 м;

– електрошліфмашину з місцевим відсмоктувачем пилу;

– підводку газу (допускаються безпечні спиртові пальники чи електронагрівальні прилади).

4.9. Основні приміщення зубо-технічних лабораторій повинні бути обладнані вмонтованими у стіни шафами, що не згорають (сейфами) для зберігання золотих виробів, що знаходяться в роботі.

4.10. Стоматологічні кабінети повинні бути обладнані в залежності від потужності поліклініки централізованою системою подачі стисненого повітря, кисню.

4.11. На підводках води до універсальних стоматологічних установок слід передбачити вентилі для вимикання подачі води.

4.12. Стічні води з раковин і з гіпсувалень перед спуском в каналізацію повинні звільнятися від гіпсу.

4.13. В лікувальних кабінетах і приміщеннях зубо-технічної лабораторії повинні бути окремі раковини для миття рук персоналу, обладнані кранами ліктевим чи ножним управлінням і спеціальні ванни для інших виробничі потреб (миття інструментів, посуду, обладнання тощо).

4.14. У кожному стоматологічному кабінеті повинен бути стіл для стерильних матеріалів та інструментарію.

4.15. В приміщеннях кімнат очікування і приймальнях повинні бути встановлені емальовані чи порцелянові плювальниці.

4.16. В приміщеннях з плитковою підлогою на робочих місцях повинні бути обладнані дерев'яні настили для захисту ніг від охолодження.

4.17. Стоматологічні поліклініки, відділення, кабінети і зубо-технічної лабораторії повинні бути забезпечені аптечками з набором необхідних медикаментів для надання нагальної і першої медичної допомоги, а також дезінфікуючих засобів.

5. Вимоги до мікроклімату, опалення, вентиляції виробничі приміщень стоматологічних поліклінік і зубопротезних лабораторій

5.1. На постійних робочих місцях, де лікарі і зубні техніки перебувають понад 50% робочого часу чи більше двох годин безперервно (стоматологічні кабінети, основні приміщення зубо-технічної лабораторії), параметри мікроклімату нормуються наступним чином:

Сезон Температура, °С Відносна вологість,% Швидкість руху повітря, м/с
Холодний і перехідний (середньодобова температура повітря + 10 і нижче) 18-23 40-60 0,2
Теплий (середньодобова температура повітря + 10 і вище) 21-25 40-60 0,2
  5.2. На місцях тимчасового перебування працюючих (спеціальні приміщення зубо-технічної лабораторії) параметри мікроклімату можуть бути наступними:  
Сезон Температура, °С Відносна вологість,% Швидкість руху повітря, м/с
Холодний і перехідний (середньодобова температура повітря + 10 і нижче) 17-25 Не більше 75 0,2-0,3
Теплий (середньодобова температура повітря + 10 і вище) Не більше 28 Не більше 65 0,2-0,5
             

5.3. В будівлях стоматологічних поліклінік слід передбачати системи центрального опалення.

5.4. Теплоносієм системи центрального опалення повинна бути вода температурою +95°С.

5.5. Нагрівальними приладами в системі центрального опалення, як правило, повинні бути чавунні радіатори з гладкою поверхнею, що допускає легку очистку, які розміщуються під вікнами, за винятком кутових приміщень.

5.6. В будівлях стоматологічних поліклінік, в стоматологічних відділеннях, кабінетах і приміщеннях зубо-технічних лабораторій слід передбачати загально-обмінну припливно-витяжну вентиляцію з кратністю повітрообміну 3 рази за годину по витяжці і 2 рази за годину по притоку. В приміщенні "чистої" операційної повинна бути тільки загальнообмінна припливна вентиляція.

5.7. Незалежно від наявності загальнообмінної припливно-витяжної вентиляції повинні бути:

–фрамуги чи кватирки, що легко відкриваються - у всіх приміщеннях;

–витяжні шафи з механічним спонуканням - в терапевтичних і ортопедичних кабінетах, в стерилізаційних і паяльних;

–місцеві відсмоктувачі пилу - на робочих місцях зубних техніків в основних приміщеннях і біля кожної полірувальної машини в полірувальних;

–витяжні парасолі - в ливарні над піччю центробіжного лиття, над газовою плитою в паяльній, над нагрівальними приладами і робочим столом в полімеризаційній.

5.8 Устаткування, що призначено для видалення забрудненого пилом, парами ртуті та інших металів повітря, повинно бути обладнано відповідними фільтрами для запобігання забруднення атмосферного повітря.

5.9. Кондиціонування повітря повинно передбачатися в основних приміщеннях зубо-технічної лабораторії, кабінетах ортопедичної стоматології і операційних.