Навчальні практичні завдання

(основний етап заняття 70%

1. Визначити індивідуальну величину біодози від штучного джерела за допомогою біодозиметра Горбачова, розрахувати профілактичну і оптимальну дозу ультрафіолетового випромінювання.

2. Визначити профілактичну дозу штучного ультрафіолетового опромінення за даними ситуаційної задачі.

Задача. Одержання еритемної дози ультрафіолетового випромінювання від лампи ЛЕ-30 забезпечується упродовж 4 хв. на відстані 0,5 м від джерела. Розрахуйте, яка тривалість опромінення повинна бути для отримання профілактичної дози на відстані 4 м від лампи.

Профілактичну дозу розраховують за формулою

Х = 1/8 А (В/С)2,

де Х - профілактична доза, хв; А - еритемна доза на стандартній відстані, хв; С - стандартна відстань у м, на якій визначалась еритемна доза; В - відстань (м) від джерела, на якій знаходяться пацієнти.

3. Оцінити ефективність санації повітря ультрафіолетовою бактерицидною лампою за даними ситуаційної задачі.

Задача. У медичному блоці школи (площа 50 м2, висота 3,5 м) упродовж 1 год проведено санацію повітря з використанням УФ - бактерицидної лампи. Посів повітря до і після опромінювання здійснювали на м’ясо-пептонний агар за допомогою приладу Кротова. Установлено, що до санації проросло 65 колоній, а після - 12. Дати гігієнічну оцінку ефективності санації та в разі необхідності – рекомендації щодо її оптимізації.