Санітарно-протиепідемічний режим і прибирання приміщень стоматологічних поліклінік, відділень, кабінетів і зубо-технічних лабораторій.

8.1. Використані стоматологічне обладнання та інструментарій повинні підлягати передстерилізаційній очистці з метою видалення з них білкових жирових, механічних забруднень, а також лікарських препаратів.

8.2. Найбільш доцільно і раціонально передстерилізаційну очистку стерилізацію стоматологічного інструментарію та виробів проводити і централізованих стерилізаційних відділеннях.

8.3. Передстерилізаційна очистка і стерилізація стоматологічних інструментів проводиться згідно з вимогами "Інструкції по очистці і стерилізації стоматологічних інструментів".

8.3.1. Передстерилізаційну обробку стоматологічного інструментарію проводять ручним способом або механізованим за допомогою спеціального обладнання з використанням миючих розчинів.

8.3.2. Передстерилізаційну обробку ручним способом проводять і наступній послідовності:

– кожен інструмент попередньо ополіскують проточною водою в окремій мийній ванні протягом 30 сек.;

– повністю занурюють інструменти на 15 хвилин в бачок з високою температурою
+ 50°С) миючим розчином, що складається з комплексу 0,5°/ розчину перекису водню з 0,5% розчином одного з миючих засобів: ”Астра” "Лотос" "Новость"; "Айна"; миють інструменти у цьому ж розчині йоржами або ватно-марлевими тампонами протягом 30 сек; ополіскують проточною водопровідною водою у розрахунку 200 мл води на кожний виріб і потім дистильованою водою протягом 2 хвилин сушать в сухо-повітряном стерилізаторі гарячим повітрям при температурі 80-85°С до повного зникнення вологи.

8.3.3. Механізована передстерилізаційна очистка повинна проводитися з допомогою апаратів та обладнання отруйним методом, ультразвуком чи йоржуванням також з застосуванням миючих засобів.

8.3.4. Миючий розчин після обробки інструментарію, забрудненого кров’ю негайно виливається і замінюється свіжим.

8.3.5. Стоматологічний інструментарій, що застосовується при лікуванні інфекційних хворих перед передстерилізаційною очисткою підлягає обов'язковому знезараженню в розчині 3% перекису водню змиючимими засобами "Астра", "Лотос", "Айна" або "Новость" при температурі 50°( протягом 30 хвилин, або "трійним розчином" протягом 45хв) після чого виконуються згадані вище етапи передстерилізаційної обробки.

8.4. Контроль якості передстерилізаційної обробки стоматологічних інструментів і виробів необхідно проводити методами, які рекомендуються "Методичними вказівками по передстерилізаційній очистці виробів медичного призначення".

8.4.1. Контролю підлягає 1 % (але не менше 3-5 виробів одного найменування одночасно обробленого інструментарію).

8.4.2. Якість передстерилізаційної обробки інструментів перевіряють методом проведення бензидинової, амідопіринової чи ортотолуїдинової проб і визначення залишкових кількостей лужних компонентів миючого препарату за допомогою проведення проби з фенолфталеїном.

8.4.5. Інструменти чи вироби, що дали позитивні результати проби на кров, обробляють повторно, а ті, що забруднені залишковими кількостями миючих засобів - повторно промивають проточною водою.

8.5. Всі вироби (інструменти, перев'язочні матеріали, посуд тощо), що контактують з раневою поверхнею, кров'ю чи з ін'єкційними препаратами, а також зі слизовою оболонкою і можуть викликати її пошкодження, повинні підлягати стерилізації.

8.6. Контроль стерильності стоматологічних інструментів проводять бактеріологічні лабораторії СЕС 2 рази на рік або бактеріологічні лабораторії лікувальних закладів 1 раз на місяць.

8.7. Перевірці на стерильність підлягає не менше 1% від загального кількості простерилізованого інструментарію, але не менше 3-5 одиниць одного найменування. Відбір проб здійснюється шляхом:

– безпосереднього занурення дрібних інструментів у стерильне живильне середовище;

– взяття змивів з великих інструментів стерильними марлевими серветками 5x5 см, зволоженими стерильним фізіологічним розчином, які потім засівають на живильні середовища;

– інструменти вважаються стерильними при відсутності росту вегетативних і спороутворюючих форм мікроорганізмів.

8.8. При роботі з деззасобами необхідно суворо дотримуватися вимог з техніки безпеки і виробничої санітарії.

8.10. При роботі в кабінетах терапевтичної стоматології з амальгамою 1 раз на місяць необхідно проводити особливе прибирання, що полягає в обробці всього приміщення, меблів і обладнання, особливо на робочих місцях лікарів біля крісла і витяжної шафи , підкисленим розчином перманганату калію шляхом пульверизації чи протирання ганчіркою, змоченою в цьому розчині. Через годину все протирається насухо, використаний матеріал викидається в сміттєзбірник на території закладу. Весь інвентар для прибирання не повинен використовуватися в інших приміщеннях і зберігатися в нижньому відділенні витяжної шафи.

8.11. Лотки і плювальниці, забруднені амальгамою, після механічної очистки слід обробити підкисленим розчином перманганату калію, через 1,5-2,0 години насухо протерти, а забруднений матеріал негайно винести з приміщення у сміттєзбірник.

8.12. Спуск в каналізацію води, що вміщує ртуть, без спеціальних сифон забороняється. Очистка сифонів від ртуті повинна проводитися один раз в З місяці.

8.13. Прибирання стоматологічних кабінетів і приміщень зубо-технічних лабораторії проводять вологим способом 2 рази на день з використаним дезінфектантів.

8.14. Генеральне прибирання кабінетів хірургічної стоматологічної проводиться один раз на тиждень із застосуванням дезінфектантів (суміш 6% перекису водню і 0,5% миючого засобу). Після дезінфекції приміщення опромінюють бактерицидними лампами. Генеральне прибирання решти стоматологічних кабінетів проводять один раз на місяць.

 

Додаткові приміщення і їх площі (м2) в стоматологічних відділення) зубо-технічних лабораторіях (витяг з Будівельних Норм і Правил "Лікувально- профілактичні заклади" і "Правил влаштування і експлуатації стоматологічних поліклінік, відділень, кабінетів і зубо-технічних лабораторій")

Назва додаткового приміщення Поза-категорійна І II III IV  
Відділення терапевтичної стоматології:            
а) почекальна для дорослих в розрахунку 1,2 м2 на одного хворого, але не менше  
 
Відділення хірургічної стоматології: а) очікувальна для дорослих в розрахунку 1,2 м2 на одного хворого, але не менше                      
б)апаратна - - -  
в) передопераційна - - -  
г) стерилізаційна - - -  
д) передопераційно- стерилізаційна - -  
е) кімната тимчасового перебування післяопераційних хворих з розрахунку 2 кушетки на одне крісло, але не менше            
Відділення ортопедичної стоматології: а) очікувальна для дорослих в розрахунку 1,2 м2 на одного хворого, але не менше  
б) стерилізаційна  
Зуботехнічна лабораторія: а) основне приміщення не більше як на 15 техніків 3-4 приміщення в розрахунку 4 м2 на одного техніка (не менше 60 м2 кожне) 2 приміщення (не менше 60 м2 кожне) 1 прим, не менше 60 м2 кожне  
б) спеціальні приміщення: гіпсувальна 4 м2 на одне робоче місце - - -  
паяльна 4 м2 на одне робоче місце - - -  
полімеризаційна 4 м2 на одне робоче місце - - -  
полірувальна 4 м2 на одне робоче місце - - -  
ливарна Не менше 11м2, при використанні високочастотного обладнання не менше 24 м  
Гіпсувальна і полімеризаційна - - - 4 м на одне робоче місце  
паяльна і полімеризаційна     - 4 м2 на одне робоче місце  
спеціальне виробниче приміщення (гіпсувальна, паяльна, полімеризаційна, полірувальна) - - - 4 м2 на одне робоче місце  
Приміщення для одержання, зважування, зберігання і видачі золота, вікна і двері якого повинні бути захищеними металевими гратами Не менше 4 м2  
Фізіотерапевтичне відділення: а) очікувальна для дорослих в розрахунку 1,2 м2 на одного хворого  
б) приміщення для електросвітлолікування 6 м2 на кушетку (не менше 2 м)  
в) приміщення для гідротерапії 5 м2 на душову установку (не менше 25 м2)   -  
г) кабінет фізіотерапії 12 м2 (не менше)