Зміст теми

Використання в медицині джерел іонізуючого випромінювання. Іонізуючі випромінювання як виробнича шкідливість для медичного персоналу. Медичні рентгенологічні діагностичні процедури для пацієнтів та працівників стоматологічних закладів як компоненти променевого навантаження. Поняття про закриті і відкриті джерела іонізуючого випромінювання за умов лікування. Протирадіаційний захист персоналу і радіаційної безпеки пацієнтів при застосуванні радіонуклідів та інших джерел іонізуючих випромінювань. Радіаційна безпека пацієнтів та персоналу при рентгенологічних дослідженнях у стоматології. Вимоги до розміщення, улаштування, організації роботи рентгеностоматологічного кабінету. Радіаційний контроль за виробничим середовищем та індивідуальними дозами опромінення персоналу. Основні завдання радіаційного контролю. Методи і засоби радіаційного контролю. Медичний контроль за здоров’ям медичного персоналу.

 

Рекомендована література

Основна:

1. Бардов В.Г. Гігієна та екологія / Бардов В.Г., Москаленко В.Ф., Омельчук С.Т., Яворовський О.П. [та ін.] // В. : Нова Книга, 2006. – С. 525-535.

2. Основи стоматологічної діяльності / Під заг. ред. В.О. Бардова. – Вінниця. – Нова книга, 2011. – С. 163-170, 221-223.

3. Даценко І.І., Габович Р.Д. Профілактична медицина: Загальна гігієна з основами екології. – К.: Здоров’я, 2004. – С. 639-644.

Додаткова:

1. Загальна гігієна. Посібник для практичних занять / Під ред. І.І. Даценко, - Львів. Світ, 2001. – 394-421.

2. Державні санітарні правила і норми “Гігієнічні вимоги до влаштування та експлуатації рентгенівських кабінетів і проведення рентгенологічних процедур”, затв. МОЗ України 04.06.2007, № 294. – С. 32.

3. Мащенко М.П., Мечів Д.С., Мурашко В.О. Радіаційна гігієна . – Харків. 1999. – 392 с.

4. Нікберг І.І. Радіаційна гігієна. – К.: Здоров’я, 1999. – 160 с.

5. Норми радіаційної безпеки України (НРБУ-97. Д 2000). – К., 1997. – 121 с.

6. Основні санітарні правила протирадіаційного захисту України (ОСПУ). – К., 2001. – 136 с.

 

Завдання для самостійної роботи студентів

Контрольні питання

1. Поняття про відкриті і закриті джерела іонізуючого випромінювання в лікувальних закладах.

2. Принципи протирадіаційного захисту медичного персоналу і пацієнтів при застосуванні іонізуючого випромінювання при діагностичних дослідженнях та лікуванні.

3. Особливості радіаційної небезпеки і захисту персоналу при роботі з відкритими джерелами іонізуючих випромінювань у лікувально-профілактичних закладах.

4. Особливості радіаційної небезпеки і захисту персоналу при роботі з закритими джерелами іонізуючих випромінювань у лікувально-профілактичних закладах.

5. Принципи забезпечення протирадіаційного захисту персоналу і пацієнтів у рентгенологічних відділеннях (кабінетах).

6. Гігієнічні вимоги до рентгеностоматологічного кабінету.

7. Радіаційна безпека пацієнтів та персоналу при рентгенологічних дослідженнях у стоматології.

8. Стаціонарні, пересувні та індивідуальні засоби захисту персоналу й пацієнтів у рентген-кабінеті та при дентальних дослідженнях.

9. Граничні рівні опромінення для чотирьох категорій пацієнтів.

10. Поняття про дозиметричний, індивідуально-дозиметричний, радіометричний контроль.