Три закони динаміки

В основі динаміки лежать закони, які вперше були сформульовані І. Ньютоном. Ці закони уже розглядались при вивченні розділу “Статика”. Розглянемо вказані закони більш детально. В сучасному вигляді закони формулюються так:

 

Перший закон (закон інерції): ізольована від зовнішніх впливів матеріальна точка зберігає свій стан спокою або рівномірного прямолінійного руху до тих пір, коли прикладені сили не змусять її змінити цей стан.

Закон виконується в інерціальній системі відліку. При розв’язуванні більшості технічних задач з достатньою для практики точністю інерціальною можна вважати систему відліку, жорстко зв’язану з поверхнею Землі.

 

Другий закон (основний закон динаміки): добуток маси матеріальної точки на прискорення, яке вона отримує при дії сили, дорівнює по модулю цій силі, а напрямок прискорення співпадає з напрямком сили.

Математично цей закон визначається векторним рівнянням

а у випадку одночасної дії кількох сил

Другий закон динаміки, як і перший, справедливий по відношенню до інерціальної системи відліку.

 

Третій закон (закон рівності дії і протидії): дві матеріальні точки діють одна на одну з силами, рівними по модулю і направленими вздовж прямої, яка з’єднує ці точки, в протилежні боки.

При взаємодії двох вільних матеріальних точок, вони будуть рухатись з прискореннями, зворотно пропорційними їх масам.