Розвинені країни

До групи розвинених країн прийнято включати 23 держави (табл.2.7) Північної Америки, Західної Європи і Тихоокеанського басейну з високим рівнем розвитку. Цю групу складають держави із загальним населенням близько 1,2 млрд осіб (23% усього населення світу). Вони зосереджують близько 70% світового ВВП, дають 70-75% світового промислового виробництва. Валовий внутрішній продукт на душу населення коливається в цих країнах від 20 до 85 тис. дол На них припадає близько 70% світового зовнішньоторговельного обороту. Провідну роль в групі розвинених країн відіграю держави «великої сімки». На основі розвинених країн сформувалися три конкуруючі центри світового господарства: північноамериканський, західноєвропейський і південно-східної Азії.

Тріаду виділяють тому, що в ній виробляється половина ВВП світу, а частково через те, що ЄС, НАФТА і розвинені країни Азії демонструють різні соціально-економічні моделі сучасного капіталізму.

Кожний член тріади має свою периферію, що складається з економічно тісно пов'язаних з ним країн. У НАФТА це перш за все Латинська Америка, у ЄС - Центрально-Східна Європа, частина країн СНД, Близький і Середній Схід (насамперед середземноморські країни), Африка. Економічною периферією розвинених країн Азії можна було б вважати Східну, Південно-Східну Азію і Австралію, але в цій частині світу немає чіткої орієнтації саме на них як економічних лідерів.