Зовнішні фактори економічного зростання НІС.

По-перше, з певних причин деякі НІК виявилися в сфері особливих політичних та економічних інтересів промислово розвинених країн:

• сфера політичних інтересів США охоплювала Тайвань і Південну Корею як країни, які протистоять «комуністичному впливу» країн Східної Азії (Китаю та Північної Кореї). Цим країнам було надано економічну допомогу і військову підтримку;

Наприклад, Тайвань отримав допомогу в розмірі 1,5 млрд. дол. США. У період з 1950 по 1965 рр. допомога США становила 34% сукупних інвестицій в Тайвані, зокрема 74% в інфраструктуру, 59% в сільське господарство, 13% в промисловість.

• весь латиноамериканський регіон є потужним ринком збуту продукції для американських ТНК і сферою вкладення їхніх інвестицій, але особливе значення для них має Мексика, яка є їхнім найближчим сусідом, нестабільне становище країни може негативно відбитися на ситуації в США;

• південно-азіатські країни були сферою особливих інтересів японських ТНК, які створювали тут свої численні філії, що було особливо вигідно через дешеву, працьовиту і дисципліновану робочу силу зі схожим менталітетом, також зіграв роль фактор близького розташування країн регіону.

По-друге, на активізацію економічних зв'язків НІС вплинула структурна перебудова в економіці промислово розвинених країн, перш за все формування в них потужних транснаціональних корпорацій і посилення експансії останніх. Серед промислово розвинених країн найбільшим інвестором підприємницького капіталу в НІК є США. Обсяг їх прямих інвестицій становить 10% від загального обсягу всіх інвестицій. На другому місці за обсягом прямих інвестицій в НІС знаходиться Японія.

Японські інвестиції сприяли індустріалізації НІК Азії і зростанню конкурентоспроможності їх експорту. Суттєву роль вони зіграли в перетворенні НІС в значних експортерів продукції обробної промисловості. Тільки за 1982-1985 рр. інвестиції зросли на Тайвані в 2 рази, в Гонконгу на 61%. За цей час за участю японського капіталу була сформована істотна промислова база, яка дала можливість цим країнам стати експортерами високоякісних готових виробів.