Міжнародні економічні відносини епохи феодалізму

В період феодальної роздробленності (приблизно V—XIII ст.) міжнародна торгівля була цілком обмеженою, оскільки перехід до феодалізму в різних країнах Азії та Європи не був одночасним. Продуктивні сили розвива­лися нерівномірно, нерівномірно визрівали й відповідні їм виробничі відносини.

Раніше, ніж в інших країнах, феодальні відносини ви­никли і почали розвиватися в Китаї — одному з найдавні­ших осередків людської цивілізації. В Індії, в країнах Пе­редньої Азії, у Північній Африці та Європі зміна рабовлас­ницького способу виробництва відбулася між III та VII ст. н. е., отже, саме цей період можна вважати почат­ком феодальної доби у всесвітньо-історичному масштабі.

Період раннього феодалізму відзначався досить низьким рівнем розвитку продуктивних сил. Повсюдно панувало на­туральне господарство, за якого виробництво було спрямо­ване головним чином на задоволення потреб самого вироб­ника, його родини та потреб феодала. До процесу обміну якщо й залучалася, то лише незначна частка продуктів виробництва.

І все ж продуктивні сили феодального суспільства по­волі зростали. Із зростанням продуктивних сил посилився суспільний поділ праці. Це привело до відокремлення ремесла від сіль­ського господарства, що у свою чергу сприяло виникненню міст як центрів ремесел та торгівлі.

Основними розподільчими відносинами в середні віки є рента. Відомі три форми ренти: відробіткова (панщина) — найбільш архаїчна і найменш ефективна форма, в основі якої — перерозподіл живої праці, передбачає сильний ступінь особистої залежності селянина від власника землі; продуктова (оброк), заснована на перерозподілі натурального продукту; грошова — найбільш прогресивна форма, що допускає відносно слабку особисту залежність, заснована на перерозподілі доходу.

Між містами започатковуються ринкові взаємини, з одного міста до іншого надходять нові засоби праці, що незабаром приводить до перерозподілу вироб­ництва між окремими містами.

Типовою формою феодальної торгівлі був ярмарок, куди звозилися товари з різних міст та країн. На ярмарках купці з інших міст почувалися вільно, оскільки для них торгівля не регламентувалася, а навпаки, створювався певний піль­говий режим. Щоправда, торговці мусили платити феода­лам, на землі яких влаштовувалися ярмарки. Однак ярмаркове право надавало купцям істотних пільг. На ярмарках заборонялося забирати товари у боржників, переслідувати купців за дії, скоєні в інших містах. Купець на ярмарку не був зобов'язаний відповідати за свої борги та злочини своїх компаньйонів. На ярмарках була вироблена особлива си­стема судочинства.

Вже у XI—XII ст. ярмарки набули значного поширення у Франції, Італії, Англії та інших країнах. На них прово­дилася оптова торгівля товарами, що користувалися вели­ким попитом: вовною, шкірою, сукном, лляними тканинами, металами та виробами з них, зерном. Великі ярмарки ві­дігравали значну роль у розвитку зовнішньої торгівлі. На­приклад, у Північно-Східній Франції вони діяли фактично цілорічно. У Шампані (Труа, Провен, Ланьє-на-Марні) зустрічалися купці з багатьох країн. Італійські купці, пере­важно венеціанські та генуезькі, привозили на шампанські ярмарки дорогі східні товари — шовки, бавовняні тканини, ювелірні вироби та інші предмети розкоші, а також прянощі. Німецькі купці торгували там лляними тканинами, фла­мандські та флорентійські — сукном, купці з Чехії — сук­ном, шкірами, металевими виробами, з Англії — вовною, залізом.

У міру зростання виробництва, поглиблення поділу пра­ці та поширення товарно-грошових відносин зовнішня тор­гівля знову пожвавлюється. Основним напрямом міжнарод­ної торгівлі цього періоду можна вважати торгівлю між європейськими країнами та Сходом. Активну посередницьку роль у ній відіграли до XI ст. арабські та візантійські купці. Великими торговельними центрами стають Венеція, Генуя та деякі інші міста.

Західноєвропейські країні підтримували контакти зі Сходом. Торгівля їх мала назву Левантійської торгівлі і здійснювалась значною мірою через Великий шовковий шлях. Левантійська торгівля мала транзитний, посередницький характер, і саме він призвів до занепаду торгівлі на Великому шовковому шляху, оскільки посередниками намагалися виступати купці з Туреччини, інших арабських країн які диктували і свої ціни і порядок торгів.

Західноєвропейські міста вели торгівлю в межах так званого Ганзейського союзу. Це було досить велике об'єднання, які представляли міста в басейні Північного і Балтійського морів. За умовами Ганзейського союзу, для купців створювалися в країнах, де вони торгували, торговельні факторії, купцям надавалися різного привілеї, була організована охорона торгових експедицій. Ганзейський союз відстоював інтереси купців перед засиллям феодалів.

Із зростанням товарно-грошових відносин у феодально­му суспільстві розвивається лихварський капітал. Грошові позики надавалися лихварями феодалам, а також ремісни­кам та селянам.

Розвиток товарно-грошових відносин у Європі в XI— XV ст. привів до виникнення банків та поширення кредит­них операцій, що в свою чергу сприяло розвиткові зовніш­ньоторговельних відносин. Перші банки виникли у містах Північної Італії (у Ломбардії). Тому слово «ломбардець» у середні віки було синонімом понять «банкір» та «лихвар». Пізніше установи, що надавали позики під заставу речей, почали називати ломбардами.

Зростання внутрішньої та зовнішньої торгівлі привело до розвитку грошового обігу, вдосконалення справи карбу­вання монет. Однак середньовічна торгівля, незважаючи на її значний розвиток, мала все ж таки обмежений характер. Вона існувала за умов панування натурального виробницт­ва, феодальної роздробленості. Також розвиткові торгівлі перешкоджав поганий стан доріг. По-друге, кожне земельне володіння було обгороджене числен­ними митними заставами, де з купців правили значні тор­говельні мита. Мита та всілякого роду збори стягувалися з купців також під час переїзду мостів, переправи річок бродом, переїзду річкою через володіння феодала. По-третє, торгівля була вельми небезпечною спра­вою, хоча й приносила великі прибутки. Рятуючись від грабіжників, купці досить часто об'єднувалися у каравани, уни­кали певних районів.

З XIII-XIV ст. у найбільш розвинених регіонах починається становлення капіталістичних відносин, що також різко збільшує значення міжнародних економічних відносин.