Передумови розвитку міжнародних економічних відносин

1. Лібералізація («відкриття») національних економік, котра виражається в зростанні взаємної торгівлі товарами та послугами (що стало можливим внаслідок багатосторонньої лібералізації торгівлі під егідою ГАТТ-СОТ).

2. Розширення взаємодії у валютно-фінансовій сфері сприяв відкритості національних економік, посилення їх конкурентоспроможності.

3. Розвиток процесів регіональної економічного інтеграції практично у всіх без винятку регіонах світу (на прикладі європейської інтеграції - від боязких кроків 1950-х рр. до нового століття, коли була введена єдина європейська валюта).

4. Створення системи міждержавних організацій, до компетенції яких входило відстеження і регулювання розвитку світової економічної і фінансової системи (ООН, МВФ, МБ, Паризький і Лондонський клуби та ін.)

5. Науково-технічний прогрес (НТП), найбільшою мірою впливає на світовий ринок, оскільки внаслідок НТП з’являються нові технології в старих галузях, нові галузі виробництва і нові товари, в першу чергу у виробництві інформації. Це також і передумова МРТ.

6. Екологічні та інші глобальні проблеми, які по-новому змушують вибудовувати взаємовідносини національних економік один з одним.