Центральна, Латинска Америка та Тихоокеанський регіон

1. Латиноамериканська асоціація інтеграції(ЛАІ) створена в 1980 р. на базі Латиноамериканської асоціації вільної торгівлі (1960р.), включає 11 країн: Болівія, Колумбія, Еквадор, Перу, Венесуела, Аргентина, Бразилія, Чилі, Мексика, Парагвай і Уругвай.

Знаходиться на етапі спільного ринку. Мета ЛАІ - розвиток і активізація економічного співробітництва, спрямованого на розширення ринку. Завдання ЛАІ:

- сприяння і регулювання взаємної торгівлі країн-членів;

- поетапне створення латиноамериканського спільного ринку.

Вищим органом ЛАІ є Рада міністрів закордонних справ, виконавчий орган - Конференція оцінок і зближення - вивчає рівні економічного розвитку, можливі напрями інтеграції, її вплив на економіку, розробляє стадії і задачі інтеграційних процесів; збирається 1 раз на рік. Постійний орган - Комітет представників. Штаб-квартира - в Монтевідео (Уругвай).

2. Спільнота Карибських держав-(КАРІКОМ) створено в 1973 р., об'єднує 14 країн: Багами, Барбадос, Беліз, Домініка, Гренада, Гайана, Ямайка, Тринідад і Тобаго, Антигуа і Барбуда, Монтсеррат, Сент-Кітс і Невіс, Сент-Люсія , Сент-Вінсент і Гренадіни. Знаходиться на етапі спільного ринку. Одне з найбільш розвинених інтеграційних об'єднань країн, що розвиваються, має свою систему міждержавних органів: Конференція глав урядів, бюро конференції, комітет голів ЦБ, рада Карибського співтовариства, Секретаріат, Парламентська асамблея. Цілями КАРІКОМ є:

- економічна інтеграція у формі спільного ринку з єдиним зовнішнім тарифом і застосуванням правил походження товару, узгодженої фіскальної політикою;

- координація зовнішньоекономічної політики;

- співпраця у технічній, соціальній і культурній галузях.

3. Загальний ринок країн Південного конусу (МЕРКОСУР) утворений в 1991 р., об'єднує 4 країни: Аргентину, Бразилію, Парагвай і Уругвай. Відповідає рівню спільного ринку. Договір передбачає вільний рух товарів, капіталів і робочої сили між країнами-учасницями; введення єдиного зовнішнього тарифу по відношенню до третіх країн; координацію політики в галузі промисловості, сільського господарства, транспорту, зв'язку, а також у валютно-фінансовій сфері.

Населення 4-х країн - 200 млн. чоловік. Сумарний ВВП - 1 млрд. $. При цьому на Бразилію доводиться: 80% населення, 43% торгівлі, близько 60% експорту і 30% імпорту.

Цілі МЕРКОСУР:

1) вільний рух чотирьох факторів виробництва;

2) єдина митна політика по відношенню до третіх країн;

3) забезпечення координації макроекономічної політики, політики в області с/г, податкової та грошової системах;

4) провести координацію і довести до порівнянності законодавство щодо економічної політики;

5) різко збільшити конкурентоспроможність країн-учасниць.

Недоліки МЕРКОСУР: різнорідна політична структура країн-учасниць, зміна політичних режимів, в країнах йдуть реформи - все це разом заважає нормальному ходу процесу інтеграції.

4. Андський пакт утворений в 1969 р. і включає 5 країн: Болівія, Колумбія, Еквадор, Перу і Венесуела. Має на меті створення спільного Андського ринку.

Основний напрямок діяльності Андської групи:

- вироблення єдиної економічної політики країн-членів, координація спільних проектів;

- гармонізація законодавства і єдина інтерпретація прийнятих правових норм.
У 1990 р. прийнята «Андська стратегія», головними цілями якої позначені на : 1) розвиток андского економічного простору, 2) поглиблення міжнародних зв'язків країн Андської групи, 3) внесок в єдність Латинської Америки.