Азіатсько-Тихоокеанський регіон

1. Найбільш успішно на протязі майже 30 років діє Асоціація держав Південно-Східної Азії (АСЕАН), в яку входять один з чотирьох азіатських «драконів» - Сінгапур, а також НІС 2-й і 3-ї хвилі - Малайзія, Індонезія, Таїланд, Філіппіни . Крім них: Бруней, В'єтнам, Камбоджа, Лаос. АСЕАН створена в 1967 р. на основі підписання бангкокській декларації, яка в 1976 р. була доповнена Договором про дружбу і співробітництво в Південно-Східній Азії та Декларацією АСЕАН, підписаною в Балі в 1976 р. У 1992 р. була підписана Сінгапурська декларація, яка мала на меті поглиблення економічного та політичного співробітництва та інтеграції в регіоні.

Успіх взаємного співробітництва в рамках цього угруповання тісно пов'язаний з бурхливим економічним зростанням більшості з країн-учасниць АСЕАН, спів ставністю рівнів їх розвитку, добре налагодженими і мають давні історичні традиції взаємними торговими зв'язками, а також відрегульовану форму співробітництва. У планах АСЕАН до 2005 р. знизити мита країн-учасниць в середньому до 5% по 38 тис. найменувань товарів. В кінці 1995 р. прийнято рішення про створення повноцінної зони вільної торгівлі до 2005 р.
2. Перспективи розвитку глибокої економічної інтеграції в Східній Азії в значній мірі пов'язують із створенням організації Азіатсько-Тихоокеанського економічного співробітництва (АТЕС). До неї входять 21 держава Азії, а також Північної і Південної Америки. АТЕС утворено в 1989 р. з метою підтримки економічного зростання та розвитку країн-учасниць, посилення позитивного впливу зростаючої економічної взаємозалежності країн Азіатсько-Тихоокеанського регіону (АТР), в тому числі в області послуг, капіталу і технологій; зміцнення відкритої багатосторонньої торговельної системи; збільшення ступеня лібералізації торгівлі та інвестицій в АТР, посилення і стимулювання приватного сектора; використання принципів вільного ринку для збільшення переваг регіональної співпраці. За прогнозами міжнародних експертів, Східна Азія до 2015 р. може перегнати за обсягом валового національного продукту Західну Європу, а до 2020 р. - Північну Америку. Відповідно до планів АТЕС передбачається до 2020 р. утворити найбільшу у світі зону вільної торгівлі без митниць і внутрішніх бар'єрів. АТЕС являє собою міжурядовий форум регіону, який має формально консультативний статус. У його рамках виробляються правила ведення торгівлі, інвестиційної та фінансової діяльності, проводяться зустрічі галузевих міністрів та експертів з питань співробітництва в різних областях. Усі рішення приймаються на основі консенсусу.