Міжнародний поділ праці обумовлює обмін товарами і послугами між країнами, тобто сприяє виникненню світового ринку.

Світовий ринок (СР), (world market) - сфера стійких товарно-грошових відносин між країнами, заснованих на міжнародному поділі праці, та інших факторів виробництва.

Еволюція ринку за схемою "внутрішній ринок - національний ринок - міжнародний ринок - світовий ринок" представлена ​​на рис.3.1

Внутрішній ринок (ВР) - форма господарського спілкування, при якій все призначене для продажу збувається самими виробниками усередині країни.

Національний ринок (НР) - внутрішній ринок, частина якого орієнтується на іноземних покупців.

Міжнародний ринок (МНР) - частина національних ринків, яка безпосередньо пов'язана з закордонними ринками.

Рис.3.1. Еволюція форм ринку

Головною зовнішньою ознакою існування світового ринку є пересування товарів і послуг між країнами, тобто міжнародна торгівля.

Міжнародна торгівля (МТ) (international trade) - сфера міжнародних товарно-грошових відносин, що представляють собою сукупність зовнішньої торгівлі всіх країн світу.

Стосовно однієї країни зазвичай використовується термін зовнішня торгівля держави, стосовно торгівлі двох країн між собою - міждержавна, взаємна, двостороння торгівля, а стосовно до торгівлі всіх країн один з одним - міжнародна або світова торгівля.

Міжнародна торгівля складається з двох зустрічних потоків товарів - експорту та імпорту і характеризується торговим сальдом і торговим оборотом.

Експорт (export) - продаж товару, що передбачає його вивіз за кордон.

Імпорт (import) - покупка товару, що передбачає його ввезення з-за кордону.

Міжнародна торгівля включає експорт і імпорт товарів, співвідношення між якими називають торговельним балансом. У статистичних довідниках ООН наводяться дані про обсяг і динаміку світової торгівлі як сум вартості експорту всіх країн світу.

Бурхливий розвиток продуктивних сил і зростання могутності фінансового капіталу на рубежі 19-20 ст. привели до виникнення світового господарства. Якщо характерною рисою світового ринку є міждержавне переміщення товарів, то світове господарство формується на основі міжнародного переміщення не тільки товарів і послуг, але і факторів їх виробництва, насамперед капіталу та робочої сили.

Світове господарство (world economy) - сукупність національних економік країн світу, пов'язаних між собою мобільними факторами виробництва.

Отже, відмінність світового господарства від світового ринку полягає в тому, що він проявляється не тільки і не стільки через міжнародний рух товарів, скільки через міжнародний рух факторів виробництва. Світове господарство включає всі основні риси світового ринку і доповнює його новими, істотними рисами, пов'язаними з мобільністю факторів виробництва.

Світове господарство, таким чином, є більш високою, ніж світовий ринок, стадією розвитку ринкової економіки, що включає крім традиційної міжнародної торгівлі, міжнародний рух капіталу, міжнародну міграцію робочої сили і торгівлю технологіями.

Структурні зрушення, що відбуваються в економіці країн під впливом НТР, спеціалізація і кооперування промислового виробництва підсилюють взаємодію національних господарств. Це сприяє активізації міжнародної торгівлі. Відповідно до досліджень зовнішньоторговельного обороту, на кожні 10% зростання світового виробництва припадає 16% збільшення обсягу світової торгівлі. Тим самим створюються більш сприятливі умови для його розвитку. Коли ж у торгівлі відбуваються збої, сповільнюється і розвиток виробництва.

Для кількісної оцінки ступеня відкритості конкретної національної економіки найчастіше використовуються наступні економічні показники.

- Експорт (export) - продаж товару, що передбачає його вивіз за кордон.

- Імпорт (import) - покупка товару, що передбачає його ввезення з-за кордону.

- Зовнішньоторговельний оборот (СОТ) - сукупний обсяг Е-І за визначений. період часу

- Реекспорт - вивезення раніше завезеного товару, без його переробки

- Реімпорт - ввезення раніше вивезених товарів, без його переробки.

- Торгівельне сальдо (ТС) - різниця вартісних обсягів експорту та імпорту.

- Торговий оборот (ТО)- сума вартісних обсягів експорту та імпорту.

- Експортна квота - відношення експорту до ВВП * 100%

- Експортна квота - відношення вартісного обсягу експорту до ВВП

Екв = Езр/ВВП*100%;

- Імпортна квота - відношення вартісного обсягу імпорту до ВВП

Ікв = Ізр/ВВП *100%;

- Квота торгівельного обороту - відношення вартісного обсягу ТО до ВВП

Токв = Тозр/ВВП*100%;

- Темп росту експорту: Тре=(Езр/Ебр)*100%,

де Езр- обсяг експорту в звітному році, Ебр- обсяг експорту в базисному році;

- Темп росту імпорту: Трі=(Ізр/Ібр)*100%,

де Ізр- обсяг імпорту в звітному році, Ібр- обсяг імпорту в базисному році;

- Темп росту ТО: Трто=(ТОзр/ТОбр)*100%,

де ТОзр- обсяг ТЕ в звітному році, ТОбр- обсяг ТЕ в базисному році;

- Темп приросту експорту: Тпре=(Трезр/Требр)*100%,

де Трезр- темп росту експорту в звітному році, Требр- темп росту експорту в базисному році;

- Темп приросту імпорту: Тпрі=( Трізр/Трібр)*100%,

де Трізр- темп росту імпорту в звітному році, Трібр- темп росту імпорту в базисному році;

- Темп приросту ТО: Тпрто=(Тртозр/Тртобр)*100%,

де Тртозр- темп росту ТЕ в звітному році, Тртобр- темп росту ТО в базисному році.

- Коефіцієнт еластичності зовнішньоторговельного обороту - відношення приросту зовнішньоторговельного обороту за певний період до приросту валового національного продукту за той же період.

Ступінь відкритості національних економічних систем в епоху глобалізації постійно наростає. Якщо в середині XX ст. відкритість національних економік, яка вимірюється, наприклад, зовнішньоторговельної квотою, становила в середньому 16%, то в 2004 р. вона досягла 36%, а в 2006 р. перевищила 49%. Це означає, що в середньому майже половина споживаних у світі товарів та послуг повністю або частково створюється за межами тих країн, де вони споживаються. Таким чином, відтворювальна взаємозалежність більшості національних економік перетворює їх з більш-менш автономних економічних систем в складові елементи (підсистеми) глобального господарського організму світової економіки.