Валютні ринки і валютні операції

Валютні ринки - офіційні центри, де відбувається купівля - продаж іноземної валюти за національну валюту за курсом, який складається на основі попиту і пропозиції. З одного боку, валютний ринок - це особливий інституціональний механізм, що опоседковує відносини з купівлі-продажу іноземної валюти між банками, брокерами та іншими фінансовими інститутами. З іншого боку, валютний ринок обслуговує відносини між банками і клієнтами (як корпоративними, так і урядовими й індивідуальними). Таким чином, учасниками валютного ринку є комерційні і центральні банки, урядові одиниці, брокерські організації, фінансові інститути, промислово-торгові фірми і фізичні особи, які оперують з валютою.

Максимальна вага в операціях з валютою належить великим транснаціональним банкам, які широко застосовують сучасні телекомунікації. Саме тому валютні ринки називають системою електронних, телефонних та інших контактів між банками, пов'язаних зі здійсненням операцій в іноземній валюті.

Види валютних ринків: світовий, регіональний та національний.

Світовий валютний ринок включає окремі ринки, локалізовані в різних регіонах світу, центрах міжнародної торгівлі і валютно-фінансових операцій. На валютному ринку здійснюється широке коло операцій, пов'язаних із зовнішньоторговельними розрахунками, міграцією капіталу, туризмом, а також зі страхуванням валютних ризиків і проведенням інтервенційних заходів.

Регіональні валютний ринок - відношення між суб'єктами світового господарства з приводу купівлі - продажу іноземних валют, що діють в регіональних масштабах. Наприклад, Європейський валютний ринок здійснює продаж ЕКЮ, Купують ЕКЮ країни ЄС і використовують у взаємних розрахунках.

Виділяються такі найбільші регіональні валютні ринки, як Європейський (у Лондоні, Франкфурті, Парижі, Цюріху), Американський (у Нью-Йорку, Чикаго, Лос-Анджелесі, Монреалі) і Азіатський (у Токіо, Гонконгу, Сінгапурі, Бахрейні). Річний обсяг угод на цих валютних ринках складає понад 250 трлн. доларів. На цих ринках котируються ведучі валюти світу. Так, як окремі регіональні валютні ринки знаходяться в різних годинних поясах, міжнародний валютний ринок працює цілодобово.

Національний валютний ринок - відносини, які здійснюються між суб'єктами господарської діяльності з приводу купівлі-продажу окремих конвертованих валют в рамках даної країни.

Основні принципи формування валютних ринків:

- Розвиток постійних міжнародних економічних відносин.

- Створення світової валютної системи.

- Розпізнання міжнародних розрахунків.

- Розвиток фінансових відносин між банками різних країн.

- Розвиток інформаційного забезпечення валютних ринків.

Головні особливості функціонування валютного ринку:

- Посилення фінансових взаємозв'язків між ринками на основі використання сучасної техніки.

- Безперервне здійснення операцій на валютних ринках протягом доби у всіх частинах світу.

- Застосування єдиної техніки проведення валютних операцій.

- Розвиток валютних операцій, пов'язаних зі страхуванням.

- Зростання числа спекулятивних валютних операцій.

- Нестабільність курсів валют.

Основні напрямки функціонування валютних ринків:

- Сучасне здійснення міжнародних розрахунків.

- Страхування валютних та кредитних ринків.

- Забезпечення взаємозв'язку валютних та кредитних ринків.

- Диверсифікація валютних резервів банків, підприємств, держав, тобто обмін їх ресурсів на різні валюти (долари, СДР, ЕКЮ).

- Отримання спекулятивного прибутку учасниками валютних ринків у вигляді різних курсів валют (маржа).

- Сприяння проведенню валютної політики в окремих країнах і групах країн.

Головні організаційні структури міжнородного валютного ринку - валютні біржі. На них і поза ними здійснюються операції з валютою.

Валютні операції - це операції, пов'язані з переходом права власності на валютні цінності, використання валютних цінностей як способу платежу, ввезення, вивезення, переклад на території країни і за її межі валютних цінностей.

Види валютних операцій:

Валютні операції з негайною поставкою грошей готівкою (Spot - спот). Сутність Спот полягає в купівлі-продажу валюти на умовах її поставки банками на другий робочий день з дня укладання угоди за курсом, зареєстрованому в момент її укладання. Спот - найбільш поширені валютні операції (90% валютних операцій на валютних ринках світу);

Термінові угоди з іноземною валютою - форвардні і ф'ючерсні. Термінові валютні угоди-валютні операції, при яких сторони домовляються про поставку, обумовленої сумою іноземної валюти через певний строк після укладання угоди за курсом, зареєстрованому в момент її укладення;

Поєднання готівкових і термінових валютних операцій «своп». «Своп» - валютні операції, при яких поєднується купівля-продаж двох валют на умовах негайної поставки (Spot) і одночасно укладається угода з купівлі - продажу валют у визначені терміни (форвардні і ф'ючерсні операції);

Валютний арбітраж - валютні операції, при яких операція купівлі - продажу іноземної валюти відбувається з подальшою зворотною операцією з метою отримання прибутку.