ТРАНСПОРТНЕ ГОСПОДАРСТВО

Процес виготовлення продукції на підприємстві супроводжується переміщенням певної кількості різноманітних вантажів (сировини, матеріалів, палива, готової продукції), що потребує значних витрат на транспортне обслуговування виробництва, чітка організація якого забезпечує поєднання елементів виробничого процесу.

Транспортне господарство
Комплекс підрозділів, що займаються вантажно-

розвантажувальними роботами та переміщенням вантажів, утворю є транспортне господарство. Його склад залежить від характеру продукції, типу та обсягів виробництва. На підприємстві з великими обсягами перевезень, вантажів організовуються спеціальні цехи залізничного, автомобільного та інших типів транспорту. На невеликих та середніх підприємствах створюється єдиний транспортний цех.

Уся сукупність транспортних операцій на підприємстві здійснюється за допомогою трьох взаємозв’язаних видів транспорту:

y 0PZWN3EOPZPqKGPKSp94DNQdW+Cneoq9yq6KECIQW5vmgNSCOY42riIKvYEflIw41hV133cMBCXq vcb2LLOiCHsQlWJ+laMCl5b60sI0R6iKekqO4sYfd2dnQXY9RsoiH9rcYEtbGdl+zupUAI5ubMJp zcJuXOrR6/lnsH4EAAD//wMAUEsDBBQABgAIAAAAIQDzqASO3QAAAAkBAAAPAAAAZHJzL2Rvd25y ZXYueG1sTI/BTsMwEETvSPyDtUjcWjuJKBDiVAhUJI5teuHmxEsSiNdR7LSBr2c5wXFnRrNviu3i BnHCKfSeNCRrBQKp8banVsOx2q3uQIRoyJrBE2r4wgDb8vKiMLn1Z9rj6RBbwSUUcqOhi3HMpQxN h86EtR+R2Hv3kzORz6mVdjJnLneDTJXaSGd64g+dGfGpw+bzMDsNdZ8ezfe+elHufpfF16X6mN+e tb6+Wh4fQERc4l8YfvEZHUpmqv1MNohBwyq75STrNxsQ7KeZykDULKgkAVkW8v+C8gcAAP//AwBQ SwECLQAUAAYACAAAACEAtoM4kv4AAADhAQAAEwAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAW0NvbnRlbnRfVHlw ZXNdLnhtbFBLAQItABQABgAIAAAAIQA4/SH/1gAAAJQBAAALAAAAAAAAAAAAAAAAAC8BAABfcmVs cy8ucmVsc1BLAQItABQABgAIAAAAIQAuezWCLAIAAFQEAAAOAAAAAAAAAAAAAAAAAC4CAABkcnMv ZTJvRG9jLnhtbFBLAQItABQABgAIAAAAIQDzqASO3QAAAAkBAAAPAAAAAAAAAAAAAAAAAIYEAABk cnMvZG93bnJldi54bWxQSwUGAAAAAAQABADzAAAAkAUAAAAA ">

Зовнішній транспорт


Зовнішній транспортзабезпечує зв'язок підприємства з приймальними пунктами транспорту загального користування (залізничними, водними станціями, аеропортами), а також зі складами місцевих контрагентів.

Міжцеховий транспорт


Міжцеховий транспорт використовується для перевезення вантажів на території підприємства (між цехами, складами).

Внутріцеховий транспорт


Внутріцеховий транспортвиконує транспортні операції в межах окремого цеху.

 

У процесі управління транспортним господарством визначаються потоки вантажів на обсяги перевезень вантажів, здійснюється вибір і встановлюється необхідна кількість транспортних засобів, складаються плани перевезень вантажів, виконується оперативне регулювання транспортного обслуговування виробництва.

В основу планування транспортного господарства беруть визначення вантажопотоків, тобто кількості вантажів, що переміщуються в заданому напрямку на певну відстань за конкретний проміжок часу. Розміри і маршрути окремих потоків вантажів розраховуються на базі виробничої програми підприємства, норм витрат матеріальних ресурсів і відстані перевезень. Сума всіх вантажопотоків, здійснюваних усіма видами транспорту становить річний загальний обсяг перевезень вантажів.

Вибір видів транспортних засобів залежить від обсягів перевезень, габаритів і фізико-хімічних властивостей вантажів, відстані та напрями їх переміщень. Розрахунки необхідної кількості кожного виду транспортного засобу здійснюється з урахуванням добового обсягу перевезень вантажів, вантажопідйомності транспортних засобів і кількості рейсів на добу.

Планування роботи транспортного господарства полягає в розробці річних і календарних (місяцевих, добових) планів, а також у оперативному регулюванні перевезень. У річних та квартальних планах розраховуються обсяги перевезень вантажів, кількість транспортних засобів і механізмів, обсяги вантажо-розвантажувальних робіт та інші показники господарської діяльності транспортного господарства.