МАТЕРІАЛЬНО – ТЕХНІЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ВИРОБНИЦТВА

Завдання матеріально-технічного забезпечення виробництва
У своїй діяльності підприємство використовує різноманітні матеріально-технічні ресурси (сировину, матеріали, паливо, енергію, комплектуючі вироби тощо). В процесі виробництва з них виготовляється готова продукція, і тому потрібно постійно їх поповнювати. Цією діяльністю займається служба

матеріально-технічного забезпечення. Матеріально - технічне забезпечення на підприємстві виконує такі завдання:

1) визначення потреби підприємства в матеріально-технічних ресурсах;

2) встановлення норм витрат матеріалів на одиницю продукції для цеху;

3)пошук і вибір постачальників;

4) доставка матеріальних ресурсів на підприємство;

5)зберігання матеріальних ресурсів на складах підприємства;

6) видача їх цехам і іншим структурним підрозділам;

7) контроль за використанням матеріальних ресурсів.

r cxArA23vdRP70DOpjntMWekTj4G6owR+qqeoVZ7HJwKxtWmekFowx9bGUcRNb+AnJSO2dUXdjz0D QYn6qFGeVTafhzmIxrxYIhCBS0996WGaI1RFPSXH7dYfZ2dvQXY9vpRFPrS5QUlbGdl+yepUALZu FOE0ZmE2Lu0Y9fIz2PwCAAD//wMAUEsDBBQABgAIAAAAIQBJzXHj3QAAAAgBAAAPAAAAZHJzL2Rv d25yZXYueG1sTI/BTsMwEETvSPyDtUjcWqepVOoQp0KgInFs0wu3TbwkgXgdxU4b+HrcExxHM5p5 k+9m24szjb5zrGG1TEAQ18503Gg4lfvFFoQPyAZ7x6ThmzzsitubHDPjLnyg8zE0Ipawz1BDG8KQ Senrliz6pRuIo/fhRoshyrGRZsRLLLe9TJNkIy12HBdaHOi5pfrrOFkNVZee8OdQviZW7dfhbS4/ p/cXre/v5qdHEIHm8BeGK35EhyIyVW5i40WvYbHarmNUg1Igop+qzQOI6qoVyCKX/w8UvwAAAP// AwBQSwECLQAUAAYACAAAACEAtoM4kv4AAADhAQAAEwAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAW0NvbnRlbnRf VHlwZXNdLnhtbFBLAQItABQABgAIAAAAIQA4/SH/1gAAAJQBAAALAAAAAAAAAAAAAAAAAC8BAABf cmVscy8ucmVsc1BLAQItABQABgAIAAAAIQC/00dqLwIAAFQEAAAOAAAAAAAAAAAAAAAAAC4CAABk cnMvZTJvRG9jLnhtbFBLAQItABQABgAIAAAAIQBJzXHj3QAAAAgBAAAPAAAAAAAAAAAAAAAAAIkE AABkcnMvZG93bnJldi54bWxQSwUGAAAAAAQABADzAAAAkwUAAAAA ">

Системи постачання матеріальних ресурсів
Матеріально-технічні ресурси постачаються на підприємство різними шляхами і за різними системами постачання:

1) Постачання через підприємства-виробники матеріальних ресурсів здійснюється тоді, коли на підприємстві є постійна потреба в певних видах матеріальних ресурсів, тоді підприємство - споживач заключає прямі договори на доставку матеріальних ресурсів від підприємства – виробника.

2) Постачання через фірми-посередники здійснюється тоді, коли підприємству потрібні великі кількості різних найменувань матеріальних ресурсів нерегулярно.

3) Постачання через товарні біржі застосовується тоді, коли
підприємству потрібні періодично однорідні види матеріалів, а товарна біржа
дає змогу вивчити пропозицію цих матеріалів і вибрати найвигідніший варіант постачання.

Підприємства заключають договори на поставку матеріальних ресурсів. Такий договір включає: предмет договору, характеристику матеріалу, його техніко-економічні та якісні характеристики, умови постачання, обсяги постачання, ціни, періодичність поставки, доставку до підприємства і відповідальність за порушення умов договору.

Для підприємства важливо укласти договір з тим постачальником, який забезпечить найліпші умови постачання за мінімальних витрат.

Найкращий партнер забезпечить підприємство матеріально – технічними ресурсами, які поступають на склад підприємства, з якого далі подаються в цехи (виробнича структура) і на робочі місця.

Системи живлення цехів і робочих місць матеріальними ресурсами
Важливим аспектом діяльності кожного

підприємства є створення оптимальної системи

постачання (живлення) цехів і інших

виробничих підрозділів підприємства та робочих місць. Існують такі системи живлення цехів:

1) Децентралізована система забезпечення - цехи самі одержують необхідні матеріали зі складів і доставляють їх до робочих місць.

2) Централізована система забезпечення цехів - проводиться централізовано шляхом доставки прямо зі складу на робочі місця в цеху.

Ліміт матеріальних ресурсів
Видача матеріальних ресурсів кожному цеху

здійснюється відповідно до встановленого ліміту.

Ліміт матеріальних ресурсів - це та кількість матеріалу, яка необхідна для виготовлення запланованого обсягу продукції в цеху.

Ліміт забезпечення матеріалу розраховується шляхом множення запланованого обсягу випуску продукції (кількість, штук) на норму витрат матеріалу на одиницю продукції.

Розрахунок потреби в матеріальних ресурсах
Визначення потреби в матеріальних ресурсах - складова частина процесу планування і являється фактором, що впливає на результати його реалізації .

На підприємствах потреба в матеріальних

ресурсах розраховується за напрямками :

- загальна потреба в матеріальних ресурсах ;

- потреба на виробництво продукції ;

- потреба на ремонтно – експлуатаційні нужди ;

- потреба на створення виробничих запасів ;

- потреба на НДДКР

Для визначення потреби в матеріальних ресурсах найбільш доцільно використовувати нормативний метод, який базується на нормі витрат і програмі випуску продукції чи виконання робіт :

Пм– потреба в матеріалі;

Нві – норма витрат матеріалу на і-й виріб;

N i – обсяг випуску і-го виробу (чи виконання роботи) в плановому періоді;

m – кількість виробів чи видів робіт, при виробництві яких потрібен дани