ХАРАКТЕРИСТИКА КАПІТАЛУ ПІДПРИЄМСТВА

Види капіталу підприємства
Капітал у буквальному розумінні означає головну суму

коштів, необхідних для започаткування та здійснення

виробництва.

Авансований капітал - це грошова сума, яку власник вкладає у певне підприємство (підприємницьку діяльність) з метою одержання зиску (прибутку). Він витрачається на придбання засобів виробництва і наймання робочої сили. Ці дві різноспрямовані частини авансованих грошових коштів в економічній теорії заведено називати відповідно постійнім і змінним капіталом. У свою чергу, постійний капітал з урахуванням цілеспрямованості використання й характеру кругообороту розподіляється на основний та оборотний.

Основний капітал - це частина постійного капіталу, яка складається з вартості засобів праці (будівель, споруд, машин, устаткування) та обертається протягом кількох періодів виробництва Основний капітал переносить свою вартість на вартість готового продукту частинами. Вартість основного капіталу відшкодовується виробнику в міру реалізації готових товарів (продукції, послуг).

Оборотний капітал - це та частина постійного капіталу, яка витрачається на придбання на ринку предметів праці (сировини, матеріалів, комплектуючих виробів) та оплату робочої сили.

За джерелами формування капітал підприємства поділяється на власний і позичковий. Власний капітал створюється переважно за рахунок нерозподіленого прибутку, тобто валового прибутку за відрахуванням сплачених податків, відсотків за кредит і дивідендів. Він звичайно включає статутний, пайовий та резервний фонди. Позичковий (залучений} капітал формується на тимчасовій основі у вигляді довгострокової або короткострокової позички, яка здійснюється у формі бан­ківського кредиту.