ЗАГАЛЬНІ МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ

 

Державний стандарт України ДСТУ 2681-94 "Метрологія. Терміни та визначення" лаконічно визначає метрологію, як науку про вимірювання. Деталізуючи це визначення, можна сказати, що метрологія - це наука про вимірювання, методи і засоби забезпечення єдності вимірювань для способів досягнення потрібної точності. Під єдністю вимірювань розуміють такий їх стан, під час якого результати вимірювань виражаються в узаконених одиницях, а їх похибки відомі із заданою ймовірністю.

Вимірювання забезпечують зв'язок з об'єктом досліджень чи керування в тій чи іншій галузі техніки. На першому етапі розвитку вимірювань діяли, головним чином, тенденції диференціації: кожна галузь вимірювань розвивалась відокремлено. Виникли окремі галузі вимірювальної техніки – техніка вимірювань механічних величин, електричних величин і т.д. Метрологія об'єднує єдиною теорією, єдністю понять, методів і засобів різних галузей вимірювальної техніки. Сьогодні, коли створюються складні вимірювальні інформаційні системи, для оптимального розв'язання непростих вимірювальних задач необхідне широке узагальнення результатів, отриманих у різних галузях вимірювань. Ці обставини і сприяють посиленню інтеграції в сучасній метрології та вимірювальній техніці.

Предмет і засіб метрології можна сформулювати так:

- предметом метрології є отримання кількісної і якісної інформації про властивість фізичних об'єктів і процесів, встановлення і застосування наукових, організаційних основ, правил і норм, необхідних для досягнення єдності і необхідної точності.

- засоби метрології – це сукупність засобів вимірювальної техніки і засобів контролю, які вдосконалюються і розвиваються на основі об'єктивних законів. Для забезпечення високого рівня вимірювань не досить мати теоретичну базу для засобів вимірювальної техніки, необхідно також вміти правильно користуватись ними. Тому метрологія виступає в двох аспектах - науково-технічному і законодавчому. В науково-технічному аспекті змістом метрології є вирішення наукових і технічних задач, які забезпечують створення сучасних еталонів, засобів і методів вимірювань, методів оцінювання точності вимірювань тощо, а в законодавчому - створення регламентованих державою загальних правил, вимог і норм, які забезпечували б високий рівень вимірювальної справи і мали би наукову основу.

Технічні вимірювання є основою організації будь-якого технологічного процесу. Вимірювальні засоби на виробничих підприємствах використовуються, як безпосередньо для оцінки стану речовини, так і для організації роботи систем автоматизованого і автоматичного управління. Розробка і впровадження систем управління нового покоління, наприклад на базі цифрового сигналу, примушують відмовитися від багатьох приладів, що раніше використовувалися.

Метою даного лабораторного практикуму є отримання майбутнім інженером навичок, щодо базових положень метрології, базових методів і приладів вимірювання технологічних параметрів і величин технологічних процесів нафтогазової справи, з метою кваліфікованого відбору і експлуатації технічних засобів вимірювання під час забезпечення діючих вимог Держстандарту України.

Тривалість лабораторних занять, згідно робочого плану-18 аудиторних годин, наведено в таблиці 1.