Електромагнітної системи

Вимірюваний струм, що проходить по котушці 3, створює магнітне поле. В це поле втягується осердя у вигляді стальної пластинки 4, закріпленої на осі 5. Намагніченість осердя і саме магнітне поле котушки пропорційне струму, отже, обер-тальний момент пропорційний квадрату струму. Для швидкого заспокоєння рухливої частини приладу і стрілки 2 застосовують повітряні демпфери (заспокоювачі 6). Демпфер – це ка-мера, в якій рухається алюмінієвий поршень. Під час повороту осердя поршень зазнає опору повітря.

Шкала електромагнітного приладу нерівномірна, квадратична. Із зміною напрямку струму змінюється, як напрям магнітного поля, так і намагніченість осердя. Прилади цієї системи застосовуються для вимірювання постійного і змінного струмів. Їх використовують також для вимірювання напруги в електричному колі. Завдяки простоті конструкції, механічній міцності і стійкості до перевантажень прилади широко застосовують у техніці. Недоліки приладів електромагнітної системи: нерівномірність шкали, менша точність порівняно з магнітоелектричними приладами, залежність показів від зовнішніх магнітних полів.

Прилади електродинамічної системи відзначаються тим, що їхня дія ґрунтується на взаємодії магнітних полів двох котушок (рухомої і нерухомої) із вимірювальним струмом. Одна із взаємодіючих котушок (рис 3.3) 5 нерухома і складається з двох послідовно з’єднаних котушок, між якими є зазор. В ньому розмішується стрілка покажчик 3 з алюмінієвою пластинкою повітряного демпфера 1. На осі також закріплені ізольовано кінці двох спіральних пружин 2, які призначені для підведення вимірюваної сили струму і створення протидіючого моменту.