Одиниці вимірювання тиску

В результаті дії сили на поверхню тіла виникає тиск. Крім тиску від дії сили, на всі тіла на землі діє атмосферний тиск – тиск навколишнього повітря.

Існують наступні поняття: абсолютний тиск, атмосферний тиск і надлишковий тиск. Вони пов’язані наступною залежністю:

. (4.1)

 

Надлишковий тиск може мати, як додатнє так і від’ємне значення. Абсолютний тиск нижче атмосферного характеризує стан, який називають розрідженням. Для вимірювання тиску і розрідження використовують однакові одиниці вимірювання [12].

Згідно Міжнародної системи одиниць, одиницею вимірювання тиску є ньютон на квадратний метр (н/м2), яка називається паскалем (Па). Дана одиниця повинна застосовуватись, як основна під час вимірювання тиску. Одиниця Па надто мала, що призводить до використання на практиці одиниць – кілопаскаль (кПа) і мегапаскаль (МПа). Для технічних вимірювань була прийнята технічна атмосфера, що рівна тиску, який виконує сила в 1 кгс (кілограм-сила) (9,80665 н) на площу в 1 см2. Невеликі тиски вимірюють приладами, за допомогою яких визначається висота стовбчика рідини (ртуті, води), яка створює такий же тиск: міліметри ртутного стовпчика (мм рт. ст.) і міліметри водяного стовпа (мм вод. ст.). У додатку Д наведені співвідношення між одиницями вимірювання тиску.