рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Основні метрологічні характеристики вимірюваних перетворювачів

Основні метрологічні характеристики вимірюваних перетворювачів - раздел Образование, ЧАСТИНА 1 – МЕТРОЛОГІЯ Метрологічні Характеристики - Характеристики Засобів Вим...

Метрологічні характеристики - характеристики засобів вимірювальної техніки, які нормуються для визначення результату вимірювання, їхніх основних і додаткових похибок за визначених умов проведення вимірювань (повірок).

У технічній документації на засоби вимірювань визначаються умови контролю метрологічних характеристик; об'єм вибірки, кількість точок вимірювань, їх розміщення у діапазоні вимірювань, допустимі похибки вимірювань, умови проведення експериментів. Метрологічні характеристики контролюються щодо відповідності регламентованих значень, як експериментальними, так і розрахунковими методами.

До нормованих метрологічних характеристик відносять такі:

– розмах шкали засобу вимірювальної техніки вибирається зі стандартного ряду шкал для відповідних вимірюваних величин. Шкала засобу вимірювань може виражатися, як в одиницях вимірюваної величини (відсотках), так і у нормованих одиницях (сигналах), які відповідають розмаху шкали і використовуються під час імітаційних методах повірки;

– межі допустимої похибки засобу вимірювальної техніки нормуються приведеною похибкою, яка відповідає його класу точності.

– основні похибки засобу вимірювальної техніки відповідно до нормативно-технічної документації для відповідного засобу наводяться у вигляді сумарної похибки:

– межа допустимої абсолютної похибки під час довірчої ймовірності не менше 0,95;

∆в – межа допустимої випадкової складової похибки під час довірчої ймовірності не менше 0,95;

σ(∆в) – межа допустимого середнього квадратичного відхилення випадкової складової похибки;

∆с межа допустимої систематичної складової похибки під час довірчої ймовірності – 0,95;

М(∆С) – математичне сподівання систематичної складової похибки.

В інтервал, обмежений допустимими основними похибками , ∆в і ∆с, мають вкладатися не менше 90 % усіх можливих значень основних похибок.

– Додаткові похибки визначаються для кожної із величин, що впливають на вимірювання, відповідно до нормативно-технічної документації, а також регламентуються межі цих похибок. Додаткові похибки регламентуються зазвичай для нових або закордонних засобів вимірювань, які використовуються у промисловості.

– Час проведення вимірювання фізичної величини чи технологічного параметра.

– Термін експлуатації засобів вимірювальної техніки.

Вимірювальний перетворювач – це вимірювальний пристій, який застосовується для перетворення сигналу вимірювальної інформації у форму, зручну для опрацювання або зберігання, а також передачі у показуючий пристрій. Вимірювальні перетворювачі або входять в конструктивну схему вимірювального приладу, або застосовуються спільно з ним, але сигнал перетворювача не піддається безпосередньому сприйняттю спостерігачем. Перетворювану величину називають вхідною, а результат перетворення – вихідною величиною. Основною метрологічною характеристикою вимірювально пе-ретворювача є співвідношення між вхідною і вихідною величинами – яке називається функцією передачі або передавальною функцією.

Перетворювачі поділяють на первинні (які безпосередньо сприймають вимірювальну величину), передавальні (на виході яких величина набуває форму, зручну для реєстрації чи передачі на відстань), проміжні (працюють у поєднанні із первинними і не впливаючими на зміну роду фізичної величини)

В залежності від фізичних явищ, які мають місце в чутливих елементах первинних перетворювачів неелектричних величин з електричним вихідним сигналом, первинні перетворювачі можна розділити на такі групи:

– реактивні перетворювачі механічних величин – принцип роботи чутливих елементів таких перетворювачів оснований на зміні електричного опору під впливом вхідної механічної величини;

– електростатичні перетворювачі – носієм вимірювальної інформації в чутливих елементах таких перетворювачів є електричний заряд;

– електромагнітні перетворювачі – принцип дії чутливих елементів оснований на використанні електромагнітних явищ (індуктивність, взаємоіндуктивність);

– теплові перетворювачі – робота чутливих елементів таких перетворювачів основана на теплових і зв’язаних з ними інших процесах, що виникають під впливом вимірювальної величини;

– електрохімічні перетворювачі – робота чутливих елементів таких перетворювачів пов’язана із залежністю електричних параметрів електролітичної комірки від складу концентрації і інших властивостей досліджуваного розчину;

– оптико-електричні перетворювачі – в основу роботи чутливих елементів таких перетворювачів покладено перетворення потоку оптичного випромінювання під впливом вимірювального параметра;

– іонізаційні перетворювачі – принцип роботи чутливих елементів таких перетворювачів базується на перетворенні інтенсивності іонізуючого випромінювання, яке змінюється в залежності від досліджуваного параметра.

Передавальна функціяперетворювача – функція, яка встановлює взаємозв’язок між вихідним електричним сигналом давача і зовнішньою дією . Ця функція може бути, як лінійною, так і нелінійною (наприклад логарифмічною, експоненціальною або степеневою). Ця функція взаємозалежності між вхідним і вихідним сигналом може бути виражена у вигляді графіка, таблиці або математичного виразу.

Діапазон вимірюваних значень (максимальний вхідний сигнал) – динамічний діапазон зовнішніх впливів, які давач може сприйняти. Ця величина показує максимально можливе значення вхідного сигналу, яке давач може перетворити в електричний сигнал, не виходячи за межі допустимих похибок. Для давачів з дуже широкою і нелінійною амплітудно-частот-ною характеристикою (АЧХ) динамічний діапазон зовнішніх впливів часто виражається в децибелах, які є логарифмічною мірою відношень або потужностей, або напруг.

Діапазон вихідних значень – алгебраїчна різниця між електричним вхідними сигналами, виміряними максимальними і мінімальними зовнішніми діями. В цю величину повинні входити всі можливі відхилення від ідеальної передаточної функції.

Точність – під точністю зазвичай розуміють неточність або похибку вимірювань. Похибка вимірювань – це, як правило, величина максимального розходження між показниками реального і ідеального давача. Вважається, що виміряне значення відповідає реальному із визначеною ступінню достовірності.

На точність давачів впливають такі характеристики як: гістерезис; мертва зона; параметри калібрування; повторюваність давачів від партії до партії.

Похибка давачів може бути представлена у наступних видах:

- безпосередньо у одиницях вимірюваної величини,

- у відсотках від значення максимального вхідного сигналу,

- в одиницях вихідного сигналу.

В сучасних давачах точність часто характеризується величиною статистичної похибки вимірювань – яка враховує вплив, як систематичних так і випадкових похибок, і не залежить від помилок, допущених під час визначення передаточних функцій.

Помилка калібрування – це похибка, яка допущена виробником під час проведенняі калібрування давача на заводі. Ця похибка носить систематичний характер, і додається до всіх реальних передаточних функцій. Помилка калібрування зсуває характеристику перетворення давача в кожній точці на визначену величину. Вона необов’язково повинна бути рівномірною у всьому діапазоні вимірювань і може залежати від типу помилки, допущеної в процесі калібрування.

Гістерезис – це різниця значень вихідного сигналу для одного і того ж вхідного сигналу, отриманого під час його зростання і спадання. Типовою причиною виникнення гістерезису є тертя і структурні зміни матеріалів.

Нелінійність визначається для давачів, передавальну функцію яку можливо апроксимувати прямою лінією. Під нелінійністю розуміють максимальне відхилення реальної передаточної функції від апроксимуючої прямої лінії. Нелінійність зазвичай виражається або в процентах від максимального вхідного сигналу, або в одиницях вимірюваних величин. В залежності від способу проведення апроксимуючої лінії розрізняють декілька типів лінеаризації. Один із способів – проведення прямої через кінцеві точки передаточної функції. Для цього спочатку визначаються вихідні значення, які відповідають найбільшому і найменшому зовнішньому впливу, а потім через ці точки проводиться пряма лінія. Лінеаризаційна помилка нелінійності мінімальна в кінцевих точках і максимальна десь в проміжку між ними.

Метод незалежної лінеаризації (метод «найкращої прямої») полягає у знаходженні лінії, яка проходить посередині між двома паралельними прямими, розташованими якомога ближче одна до одної, і охоплюючої всі вихідні значення реальної передаточної функції.

Інший спосіб лінеаризації базується на застосуванні методу найменших квадратів. Для цього в широкому діапазоні вимірюваних величин для ряду значень зовнішніх впливів х виміряються вихідні сигнали у. Після цього застосовують рівняння лінійної регресії.

Коефіцієнти лінійної регресії знаходяться за методом найменших квадратів, згідно з якими рівняння лінійної регресії має такий вигляд:

 

, (8.1)

 

, (8.2)

 

, (8.3)

 

де , – коефіцієнти лінійної регресії;

, – відповідно N значень вхідної і вихідної величин конкретного перетворювача.

Похибка у відсотках від нелінійності статичної характеристики визначається таким чином:

, (8.4)

 

де – максимальне відхилення реального значення від лінійної залежності із врахуванням розрахункових значень і ,

– діапазон зміни вихідної величини перетворювача під час зміни вхідної величини від 0 до xвх.макс..

Відтворюваність – це здатність давача під час дотримання однакових умов видавати ідентичні результати. Відтворюваність результатів визначається за максимальною різницею вихідних значень давача, отриманих в двох циклах калібрування. Зазвичай вона виражається у відсотках від максимального значення вхідного сигналу. Причинами поганої відтворюваності часто є тепловий шум, поверхневі заряди, пластичність матеріалів і т.д.

Мертва зона – це нечутливість давача у визначеному діапазоні вхідних сигналів. В межах цієї зони вихідний сигнал залишається майже постійним (часто рівним нулю).

Роздільна здатність – характеризує мінімальну зміну вимірюваної величини, яку може відчути давач. Під час неперервної зміни зовнішнього впливу в межах діапазону вимірюваних значень вихідні сигнали давачів не будуть завжди абсолютно гладкими, навіть під час відсутності шумів. На них завжди буде видно невеликі сходинки. Величина зміни вхідного сигналу давача під час визначення умов, називається його роздільною здатністю. Роздільна здатність може визначатися у відсотках від максимального значення вхідного сигналу. Слід зазначити, що розмір сходинки може змінюватися всередині діапазону вимірюваних значень, тому, як правило, роздільна здатність визначається, як середня або, як найгірша величина.

Вихідний імпеданс є характеристикою, яка вказує наскільки легко давач узгоджується з електричною схемою.

Сигнал збудження – це електричний сигнал, необхідний активному давачу для роботи. Сигнал збудження описується інтервалом напруг і/або струмів. Вихід сигналу збудження за наведені межі може призвести до зміни передаточної функції давача, і, відповідно, до спотворення вихідного сигналу.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ЧАСТИНА 1 – МЕТРОЛОГІЯ

ЧАСТИНА МЕТРОЛОГІЯ... ОСНОВИ МЕТРОЛОГІЇ СТАНДАРТИЗАЦІЇ і КОНТРОЛЮ... ЛАБОРАТОРНИЙ ПРАКТИКУМ...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Основні метрологічні характеристики вимірюваних перетворювачів

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

ЗАГАЛЬНІ МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ
  Державний стандарт України ДСТУ 2681-94 "Метрологія. Терміни та визначення" лаконічно визначає метрологію, як науку про вимірювання. Деталізуючи це визначення, можна сказа

ЛАБОРАТОРНИХ РОБІТ
  На першому занятті викладач повідомляє студентам план виконання лабораторних робіт, кількість балів за лабораторні роботи, строки їх вико­нання і захисту, рекомендує їм необхідну лі

Види вимірювань. Класифікація похибок
Вимірювання прийнято розділяти на два основні види – прямі і непрямі (опосередковані). Ті вимірювання, під час яких числові значення фізичних величин отримуються за допомогою вимірювального прил

Обчислення випадкових похибок за результатами серії вимірювань фізичної величини
Нехай проведено n однакових вимірювань деякої вели-чини і отримано наступний ряд значень:

Визначення інструментальної похибки і загальної похибки у випадку прямого вимірювання
Інструментальні похибки, які є одним з видів система-тичної похибки, принципово неможливо усунути і тому їх потрібно враховувати під час кінцевого записування резуль-татів вимірювання. В з

Будова і принцип роботи штангенциркуля і мікрометра
В даній лабораторній роботі для вимірювання сукупної товщини пластинок використовується штангенциркуль і мікрометр. Штангенциркуль (рис. 1.3) – це засіб вимірювальної тех-ніки для в

Порядок виконання роботи
  1) Отримати у викладача дві пластинки для визначення їх сукупної товщини. 2) За допомогою штангенциркуля і мікрометра провести багаторазові (

ЗАПИТАННЯ ДО САМОКОНТРОЛЮ
  1.1) Охарактерезуйте задачі вимірювань. 1.2) Які бувають види вимірювань? 1.3) Які вимірювання називають прямими? 1.4) Як класифікуються похибки?

Основні теоретичні положення необхідні для виконання роботи. Опис засобів вимірювання товщини
  У більшості вимірювань в науці і техніці шукану фізич-ну величину не вдається виміряти безпосередньо, а доводить-ся розраховувати за формулами, в якості одної чи декількох змінних в

Методика опрацювання результатів непрямих вимірювань з незалежними результатами вимірювань аргументів.
Припустимо, що необхідно визначити деяку фізичну ве-личину f, яка пов’язана функціональною залежністю з величи-нами u, v, w,…:

Послідовність операцій при обробці результатів непрямих вимірювань
Робочу формулу для шуканої величини перетворити так, щоб до неї входили величини, що вимірюються безпосередньо - u, v, w,…:

Будова і принцип роботи технічних терезів
В даній лабораторній роботі для вимірювання лінійних розмірів взірця з метою обчислення його об’єму, використовується штангенциркуль або мікрометр (див. лаб. №1). Для вимірюван

Порядок виконання роботи
1) Отримати у викладача взірець для вимірювання густини матеріалу з якого виготовлений даний взірець. Замалювати ескізне креслення взірця з нанесенням буквених позначень розмірів, які необхідно вим

ЗАПИТАННЯ ДО САМОКОНТРОЛЮ
  2.1) Які вимірювання називають непрямими? 2.2) Які бувають типи непрямих вимірювань? 2.3) Яким чином враховується вплив кожного аргументу під час обчислення похибк

Основні теоретичні положення необхідні для виконання роботи. Опис засобів вимі-рювання, які застосовуються в роботі
Електромеханічні прилади для вимірювання струму і напруги (амперметри і вольтметри відповідно) в залежності від принципу дії і конструктивного виконання поділяються на прилади таких основних систем

Магнітоелектричної системи
  Струм до рамки підводиться через затискачі 2 і дві спіральні пружини 9, які створюють протидіючий момент. Під час проходження струму через рамку на неї діє обертальний момент. Кут п

Електромагнітної системи
Вимірюваний струм, що проходить по котушці 3, створює магнітне поле. В це поле втягується осердя у вигляді стальної пластинки 4, закріпленої на осі 5. Намагніченість осердя і саме магнітне поле кот

Електродинамічної системи
Котушки в приладах електродинамічної системи залежно від призначення, їх з’єднують послідовно або паралельно використовуючи даний прилад, як амперметр, вольтметр чи ватметр. Прилади електр

ПОРЯДОК виконання роботи
1) Ознайомитися з конструкцією і принциповими електричними схемами взірцевих і повірюваних приладів, використовуючи під час цього їх технічні описи, інструкції з експлуатації. 2) Скласти е

ЗАПИТАННЯ ДО САМОКОНТРОЛЮ
3.1) Які є системи електромеханічних амперметрів і вольтметрів і в чому полягає суть кожної з них? 3.2) Що таке клас точності вимірювальних приладів? 3.3) Які вимоги ставляться до

Одиниці вимірювання тиску
В результаті дії сили на поверхню тіла виникає тиск. Крім тиску від дії сили, на всі тіла на землі діє атмосферний тиск – тиск навколишнього повітря. Існують наступні поняття

Класифікація засобів вимірювання тиску
Для вимірювання тиску і розрідження застосовують різноманітні прилади. Надлишковий тиск вимірюють манометрами, розрідження – вакууметрами, атмосферний тиск – барометрами. Крім

Манометр з трубчатою одновитковою пружиною
Основною частиною монометра (рис. 4.1) є трубка (пру-жина) 2 зігнута дугою на кут від 180 до 2700. Один кінець трубки закритий, а другий з’єднаний з основою 6. Для вимірювання тис

Проведення повірки манометрів
Під час повірки манометрів, під якою розуміють визначення їх похибки з метою встановлення придатності до дальшого використання, найважливішим питанням є вибір взірцевих приладів з відповідними діап

ПОРЯДОК виконання роботи
1) Ознайомитись з конструкцією використовуваних приладів, провести їх зовнішній огляд і переконатись у відсутності на них механічних пошкоджень. 2) Відкрити вентилі 6, 4 і

Манометричні термометри
Манометричний термометр (рис. 5.2) складається з термобалона, капілярної трубки і манометричної частини. Вся система приладу (термобалон, капілярна трубка, манометрична пружина) заповнена робочою р

Повірки біметалічного (манометричного) термометра
  2) Скласти лабораторну установку для повірки біметалічного (манометричного) термометра згідно (рис. 5.1). Під час цього заповнюють посудину водою таким чином, щоб занурити повністю

Манометричних) термометрів
    ПРОТОКОЛ ПОВІРКИ   Біметалічний (манометричний) термометр №_____ границі вимірювання__________ клас точності_____________ Вр

Запитання до самоконтролю
5.1) В чому полягає принцип дії біметалічних термометрів ? 5.2) В чому полягає принцип дії манометричних термометрів ? 5.3) Які переваги і недоліки біметалічних і манометричних те

Вивчення принципу дії, будови і методики повірки об’ємних (камерних) лічильників за допомогою взірцевого витратоміра змінного перепаду тиску
Мета заняття:вивчити принцип дії і будову витратомірів змінного перападу тиску і рота­ційних (камерних) лічильників об’єму потоку газу. Засвоїти методику по­вір­ки об’ємних (камерн

Основні теоретичні положення необхідні для виконання роботи. Опис засобів вимірювання, які застосовуються в роботі
Одиниці вимірювання Кількість газу – це об’єм (в одиницях вимірювання – л, м3) або маса газу (в кг, т), що пройшла через трубопровід і

Перепаду тиску
  Основна залежність між масовою QМ (чи об’ємною Qоб) витратою і перепадом тиску (р1 – р2), отримується із розв

Перепаду тиску
  Основна залежність між масовою QМ (чи об’ємною Qоб) витратою і перепадом тиску (р1 – р2), отримується із розв

БУДОВА РОТОРНИХ ЛІЧИЛЬНИКІВ
Роторні лічильники складаються з вимірювального механізму; синхронізуючих шестерень; передаточного механізму; корпусу; головки (рис. 6.3). Вимірювальний механізм складається із вимірювальн

ПРИНЦИП ДІЇ РОТОРНИХ ЛІЧИЛЬНИКІВ
Принцип роботи роторних лічильників ґрунтується на витисканні, під ді­єю різниці тисків між входом і виходом лічильника, двома роторами вісімко­подібної форми по черзі порцій газу, які відсікаються

Лічильника газу
  Похибки вимірювань роторних лічильників визначаються втратами в зазорах, між роторами, між роторами і корпусом. Через це під час малих витра­тах за рахунок падіння тиску на виході л

ПРИНЦИП ДІЇ МЕМБРАННИХ ЛІЧИЛЬНИКІВ
Вимірювання об’єму газу мембранними лічильниками відбувається шля­хом почергового заповнення і спорожнення вимірювальних камер газом за до­помогою золотникового розподілювача, який приводиться від

Порядок виконання роботи
1) На рис.6.9 наведено схему лабораторної установки. Ознайомитись з кон­струкцією використовуваних приладів, ва-ріантами переміщення вимірюваного середовища, провести зовнішній огляд приладів і пер

Камерних) лічильників
  ПРОТОКОЛ ПОВІРКИ Повірюваний витратомір №______________тип____________ границі вимірювання_________________клас точності_______ Взірцевий прилад №________

Основні теоретичні положення необхідні для виконання роботи. Опис засобів вимірювання, які застосовуються в роботі
  Для визначення швидкості і об’ємної витрати рідин і газів у випадку великого діапазону зміни вимірюваних величин (від одиниць до сотень м/с відповідно до швидкостей і від одиниць до

Трубопроводу на рівновеликі концентричні площі
(вказано точки заміру)   Відстані, на яких повинні знаходитися точки замірів, визначаються за формулою:  

Швидкісної трубки Піто
  Швидкісна трубка Піто 2 встановлюється на прямій ділянці дослідного трубопроводу 1 таким чином, щоб отвір трубки для прийому повного тиску був направлений назустріч потоку газу. Під

Порядок виконання роботи
1) За допомогою штангентциркуля провести вимірюван-ня діаметру дослідного трубопроводу 1 (рис. 7.6) в декількох перерізах. Усереднити отримані результати. 2) Провести розрахунок висоти

Об’ємної витрати газу
  № дос ліду , В

Запитання до самоконтролю
7.1) Який принцип дії і будова витратоміра швидкісного напору на базі трубки Піто? 7.2) Які переваги і недоліки витратоміра швидкісного напору на базі трубки Піто? 7.3) Що розумію

Вимірювальний перетворювач температури
У даній лабораторній роботі досліджується вимірювальний перетворювач температури охолоджувальної рідини. В таких вимірювальних перетворювачах використовуються властивості металів і напівпровідників

Вимірювального перетворювача температури
Лабораторна установка для дослідження метрологічних характеристик вимірювального перетворювача зображена на рис. 8.3 (аналогічна для лабораторної роботи № 5). Установка складається із посудини 5 з

Запитання до самоконтролю
  8.1) Для чого застосовуються вимірювальні перетворювачі? 8.2) На які групи поділяють вимірювальні перетворювачі в залежності від фізичних явищ в чутливих елементах перетвор

ПЕРЕЛІК рекомендованих і ВИКОРИСТАНИХ джерел
  1 О.М. Карпаш, А.В. Яворський, М.О. Карпаш Основи забезпечення якості в нафтогазовій інженерії: Навч. посібник.– Івано-Франківськ: Факел, 2008. – 439 с.:іл. 2 Основи метрол

Ймовірністю

Методика виявлення промахів
  Для виявлення промахів в серії вимірів випадкових величин існує спеціальна методика. Нехай проведено

Вимірювання
  В результаті прямих або непрямих вимірювань отримуються наближені значення. Цифри, що складають наближене число, можуть бути вірними, сумнівними і невірними. Цифра називається вірно

Аналогових електровимірювальних приладів
(ГОСТ 23217-78) Назва Умовне позначення 1 Рід струму: - постійний струм - змінний однофазний струм -

Продовження додатка Г
Назва Умовне позначення 5 Позначення системи вимірювального механізму приладу:   - магнітоелектричний (звичайний і логометр

Основні співвідношення між одиницями тиску
  P Па кПа МПа кгс/см2 бар фіз. атм. мм вод. ст.

Середовища з певними властивостями
Позначення Найменування Форма умовно-го позначення Примітка Вимірюване середовище Кисень Олив

Механіних термометрів
(калібрування згідно DIN 16203)   Діапазон показів Діапазон вимірювань Похибка в діапазоні вимірювань

Продовженян додатка З
4) Писати числа у кожної масштабної мітки, якщо числа починають зливатися, не слід (див. вісь ординат на рис. К.1,а), але наносити їх слід через рівні проміжки. Крім масштабу на координатних осях н

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги