Основні теоретичні положення необхідні для виконання роботи. Опис засобів вимірювання товщини

 

У більшості вимірювань в науці і техніці шукану фізич-ну величину не вдається виміряти безпосередньо, а доводить-ся розраховувати за формулами, в якості одної чи декількох змінних входять величини, що вимірюються за допомогою приладів. Такі вимірювання називаються непрямими.

Існують два типи непрямих вимірювань. Перші – результати вимірювань аргументів незалежні між собою, наприклад, як під час визначення питомої густини матеріалу певного (одного) зразка через безпосереднє вимірювання його об’єму і маси :

.

 

У даному випадку кожну з величин можна вимірювати незалежно від інших, навіть у різний час, результат вимірювання однієї безпосередньо не впливає на результат вимірювання іншої [6]. Під час вимірювання кожного аргументу клькість спостережень може бути різною, наприклад, залежною від рівня випадкової похибки: якщо більша випадкова похибка – доцільно збільшити обсяг спостережень.

До другого типу належать вимірювання, в яких результати вимірювань взаємозалежні і мають зміст лише разом. Наприклад, під час непрямого вимірювання електричного опору за показами вольтметра і амперметра:

,

 

напругу і струм необхідно вимірювати одночасно, оскільки зміна напруги спричиняє зміну струму і навпаки. Кількість вимірювань кожної з величин повинні бути однаковою і результати спостережень мають бути записані разом для кожного окремого експерименту.