Товарна марка, або товарний знак, та знак обслуговування, Найменування місць походження товару

Товарна марка (trademark), або товарний знак, та знак обслуговування - позначення, символ певної організації, який використовується для індивідуалізації виробника товару, послуги і який не може бути використаний іншими організаціями. Це може бути малюнок, графічне зображення, сполучення букв, ім’я засновника або власника корпорації. У своїй країні товарний знак може використовуватись, якщо його приналежність ніким не оскаржена протягом встановленого законодавством строку. У випадку експорта товарна марка через патентних повірених реєструється у країнах експорту.

Товарний знак повинен мати правовий захист. Міжнародна практика правового захисту товарних знаків одноманітна та містить такі головні елементи:

1) перевірочну систему визначення їх новизни та відповідності встановленим законодавством вимогам;

2) явочну систему реєстрації товарних знаків після їх введення фірмами. Пріоритет має знак, зареєстрований першим.

Реєстрація здійснюється компетентним органом (в Україні -Патентним відомством) на підставі заявки, яка подається резидентом або нерезидентом через уповноваженого патентного повіреного; власнику зареєстрованого товарного знака видається свідоцтво.

Продаж прав на використання товарного знака може:

1) супроводжувати експорт-імпорт машин та обладнання. У контракт на поставку обладнання включають: а) продаж обладнання; б) продаж ліцензії на ноу-хау у сфері технологічних новин; в) продаж прав на використання товарного знаку виробника, відомого якістю своєї продукції та іміджем добросовісного партера (наприклад, Electrolux, GE);

2) здійснюватись самостійно на підставі договора, сторони якого мають права та обов’язки, аналогічні таким у ліцензійній угоді.

Міжнародна торгівля товарними знаками має ті ж особливості, що і торгівля ліцензіями на винаходи та ноу-хау. Розрахунок винагороди здійснюється у вигляді роялті або паушальних платежів. Товарні знаки можуть продаватись з виключним та невиключним правом їх використання.

Для запобігання ризика недобросовісного використання товарного знака та шкоди власному іміджу продавці прав використання товарного знака при продажах з невиключним правом залишають за собою право контролювати якість замаркованих знаком продукції та послуг.

Товарний знак повинен мати здатність психологічного впливу на покупця, викликати у нього асоціації високої якості, надійності, престижності, добросовісності. Він використовується в якості ключьового елемента рекламного стиля фірми (виробника чи продавця). У незмінному вигляді він має бути на будь-якій рекламній продукції, упаковці, комерційній документації, бланках ділового листування. Для того, щоб відповідати таким вимогам, товарний знак повинен мати новизну ідеї, бути лаконичним, мати сучасний дізайн.

Ринкова вартість прав використання товарного знака, як і у випадку ціни ліцензії на винахід, ноу-хау, визначається на основі оцінки можливого прибутку. Усі існуючі методики оцінки зводяться до визначення вартості товарного знака, як капіталізованого нематеріального актива, який відображає зростання прибутку підприємства, яке випускає продукцію із вже відомим на ринку товарим знаком порівняно з тими ж показниками, але без знака. Наприклад, ринкова вартість товарного знака Coca-Cola оцінюється у 3 млрд. дол. США. При продажі підприємств з відомим товарним знаком загальна ціна у 4-5 разів перевищує балансову вартість їх активів.

 

Найменування місць походження товара - це назва країни, місцевості, населеного пункта та іншого географічного регіона, яке використовується для позначення товара та для його особливої відмінності. Наприклад, Шампань, Єсентукі, made in UK. Найменування місць походження товара реєструється у патентних органах країн на підставі заявок виробників товарів, яким видаються спеціальні свідоцтва.Власник свідоцтва не має права надавати ліцензії на використання найменування місця походження товара іншим особам, наприклад, виробнику в Одесі на виробництво Шампанського.

 

Використання програм для ЕОМ, баз даних та топології інтегральних схем передбачає реєстрацію та правовий захист державою, а передача прав здійснюється на відплатній основі. Умови договора про продаж ліцензій на передачу прав на програми, бази даних та топологію передбачають: виключне та невиключне право, розрахунки роялті або паушальний платіж та інші статті, аналогічні змісту ліцензійної угоди. Договір про повну поступку прав на використання програм, баз даних, топології підлягає у багатьох країнах обов’язковій реєстрації у агентствах правової охорони або інших компетентних органах. Відомості про зареєстровані договори публікуються у бюлетнях, що є офіційною публікацією про передачу прав.

 

Тема 6. Операції з торгiвлi iнженерно-технiчними послугами. Консалтингові операції.