Нкотермс 2000

Для спрощення укладання міжнародних договорів купівлі – продажу товарів Міжнародна торгова палата видаєІнкотермс (Incoterms) - збірники "Міжнародних правил тлумачення торгових термінів" (редакції 1953, 1967, 1976, 1980, 1990, 2000 рр.), які містять базисні умови поставки (БУП).

Базиснi умови "Інкотермс" мають рекомендацiйний (факультативний) характер, тобто набувають для конкретної угоди обов’язкову чинність лише у тому випадку, коли у ЗТК на неї робиться відповідне посилання.

В Інкотермсне обумовлюється момент переходу права власності на товар, і тому цей момент слід обумовлювати у ЗТК самостійно.

Базисними умови поставки називаються тому, що, по-перше, витрати з доставки товару (транспортні витрати), які, відповідно до базисної умови, несе продавець, входять у ціну товару, утворюючи її основу – базис; по-друге, тому, що вони регулюють низку найбільш важливих, принципових, базових, питань, які зв’язані з організуванням доставки товару до місця призначення.

Основним міжнародним документом, який широко використовується у сучасній міжнародній комерційній практиці, і який містить трактування 13 базисних умов поставки,.є остання редакцiя збiрника "Інкотермс-2000" (публікація МТП № 560). У ньому знайшли вiдображення новi види товарiв, способи упакування, транспортування, форми фiнансових розрахункiв, використання засобiв електронного обмiну даними та iнше

Усі 13 базисів поставки розміщені послідовно один за одним за принципом зростанння витрат та відповідальності продавця з доставки товару, тобто від його найменших витрат та обов’язків (умова поставки "Ex Works" - "з заводу") до витрат та обов’язків найбільших, максимальних (умова "DDP" - "поставка з оплатою мита", тобто "поставка повністю оплачена").

Для полегшення розуміння в Інкотермс 1990 умови були сгруповані в чотири категорії, які відрізняються між собою за суттю: починаючи з "Е'-терміна - EX WORKS, згідно якому продавець надає товар покупцю на своїй власній території і тому не несе жодних ризиків та витрат з доставки вантажу (вони обмежуються територією склада готової продукції); далі йде група "F"-термінів - FCA, FAS та FOB, згідно якої продавець зобов’язаний поставити товар перевізнику, призначенному покупцем, і тому продавець оплачує транспортування та несе ризики до проміжного (частіше за усе внутрішнього) пункта/порта відвантаження; потім йде група "С"-термінів - CFR, CIF, СРТ и CIP, згідно яких продавець повинен укласти контракт на перевезення, але не приймаючи на себе ризик втрати чи пошкодження товару або додаткові витраты внаслідок подій, які мають місце після відвантаження та відправлення, тому витрати продавця продовжуються до місця призначення, але ризики передаються на проміжному, внутрішньому пункті відвантаження, як при базисах "F" (наприклад, у порту відправлення) і, нарешті, група"D"-термінів - DAF, DES, DEQ, DDU та DDP, при яких продавець повинен нести усі витрати та ризики, необхідні для доставки товару в країну призначения.

Нижче наведена классифікація та зміст торгових термінів в редакції ІНКОТЕРМС 2000:

Група Е Відправлення:

EXB- З заводу у пойменованому пункті (Ex Works... Named Place - EXW). За даним базисом продавець виконує свої зобов’язання з поставки, коли він передає товар у розпорядження покупця у себе на підприємстві (заводі, складі, плантації). При цьому товар має бути підготовлений продавцем для відправлення у траспортабельному стані (повністю готовий до відвантаження, індувідуалізований). Подає транспортний засіб під навантаження та організовує навантаження товару покупець. Навантаження здійснюється за рахунок покупця. Покупець несе усі ризики за організацію перевезення до місця призначення. На ньому лежить митне очищення та отримання експортної ліцензії. Митне очищення включає в себе не тільки сплату мита та усіх інших зборів, але й виконання та сплату всіх адміністративних дій, зв’язаних з проходженням товара через митницю та информуванням влад у цьому зв’язку

Група F Основне перевезення не оплачено:

ФСА - Вільно у перевізника у поіменованому пункті (Free Carrier...Named Place -FCA). Продавець вважається виконавшим свої зобов’язання з поставки товару, який пройшов вивізне митне очищення, з момента його передачі у розпорядження перевізника у поіменованому пункті. Частіше за усе цим поіменованим пунктом є вантажний термінал магістрального транспорта (залізнична станція, автомобільна станція, аеропорт). У продавця є можливість вибору: він може поставити товар на своєму підприємстві (якщо на підприємстві є залізнична колія) і тоді він відповідає за навантаження товару на транспортний засіб перевізника; або доставити за свій рахунок товар на термінал магістрального транспорта, де перевізник за рахунок покупця розвантажує товар, який прибув на транспортному засобі продавця. Даний базіс передбачає участь у перевезенні будь-яких видів транспорту, включаючи змішані перевезення.

ФАС - Вільно вздовж борта судна у поіменованому порту відправлення ( Free Alongside Ship...Named of Shipment - FAS). Продавець вважається виконавшим свої зобов’язання з постваки, коли товар розміщений вздовж борта судна на причалі у погодженому порту відвантаження. З цього момента покупець має нести усі витрати та ризики загибелі чи пошкодження товару. Зобов’язання із забезпечення митного очищення та отримання експортної ліцензії лежить на продавцеві.

ФОБ - Вільно на борту судна упоіменованому порту відвантаження (Free on Board....Named Port of Shipment - FOB). Продавець вважається виконавшим свої зобов’язання з поставки з момента переходу товара через поручні судна в порту відвантаження. З цього момента (тобто починаючи зі стивидорських витрат з розміщення вантажу у трюмах судна - штивки) покупець має нести усі витрати та ризики загибелі чи пошкодження товару. За умовами ФОБ на продавця покладаються обов’язки з очищення товара від мит для експорта. Цей базис може використовуватись лише при перевезенні вантажу водними видами транспорту (морським, річковим).

Група С Основне перевезення оплачено:

СФР - Вартість та фрахт у поіменованому порту відправлення (Cost and Freight...Named of Shipment - CFR). При даному базисі поставки продавець повинен оплатити витрати та фрахт, які необхідні для поставки товару у порт призначення. Ризик втрати, пошкодження чи псування товару переходить з продавця на покупця у момент переходу товару через поручні судна у портк відправлення. На продавцеві лежать зобов’язання з експортного очищення товару від мит. Цей базис використовується лише при водних перевезеннях (морський та річковий транспорт).

СІФ - Вартість, страхування, фрахт у поіменованому порту відвантаження (Cost, Insurance, Freight...Named Port of Shipment - CIF). Продавець несе тіж обов’язки, що і при базисі СФР, але повинен також забезпечити страхування вантажу від ризиків на користь покупця. Продавець укладає договір страхування та пересилає поліс разом з іншими документами отримувачу. Даний базис використовується тільки при водних перевезеннях.

СПТ - Перевезення оплачено до поіменованого пункта (Carriage Paid to...Named Place of Destination - CPT). За даним базисом продавець оплачує доставку товару до поіменованого пункта у країні призначення. Ризик втрати, пошкодження, розкрадання тощо переходить з продавця на покупця у момент передачі товару у розпорядження першого перевізника у пункті відправлення. Цей базис використовується при перевезеннях будь-яким видом транспорту, у тому числі у змішаних перевезеннях. До обов’язків продавця з даного базиса входить здійснення експортного митного очищення.

СІП - Перевезення та страхування оплачені до поіменованого пункта (Carriage and Insurance Paid to...Named Place of Destination - CIP). За цим базисом продавець несе ті ж обов’язки, що і за базисом СПТ, але з тим додатком, що продавець повинен забезпечити страхування товарів від ризиків під час транспортування. продавець укладає договір страхування та сплачує страхову премію. Продавець має забезпечити митне очищення товару для експорта. Цей базис є "сухопутнім" ("неводним") еквівалентом базиса СІФ.

Група D Прибуття:

ДАФ - Поставлено на кордоні у поіменованому пункті (Delivered at Frontier...Named Place - DAF). Обов’язки продавця вважаються виконаними, коли товар очищений від вивізних мит та надходить на прикордонний пункт країни відправлення, маючи на увазі автомобільний або залізничний перехід на кордоні. Під терміном "кордон" розуміється будь-який кордон, включаючи і кордон країни призначення. У зв’язку з цим необхідно точно обумовлювати прикордонний перехідний пункт або місце (наприклад, "прикордонний перехід Щегіні на польсько-українському кордоні"). Цей базис поставки призначений при перевезеннях залізницею або автотранспортом.

ДЕС - Поставлено з судна у поіменованому порту (Delivered Ex Ship...Named Port of Destination - DES). Обов’язки продавця вважаються виконаними з момента поставки товара у розпорядження покупця у порту країни призначення. Усі ризики з доставки товару у порт призначення несе продавець. Імпортне митне очищення товару здійснюється покупцем. Цей базис може використовуватись тільки при перевезеннях водним транспортом.

ДЕК - Поставлено з причала зі сплатою мита у поіменованому пункті (Ex Quay (Duty Paid...Named Port of Destination - DEQ). Обов’язки продавця вважаються виконаними при поставці товара з момента його надання у розпорядження покупця на причалі у порту країни призначення. Ввізне (імпортне) митне очищення товару та отримання імпортної лійензії - як і при ДЕС - здійснюється покупцем.

ДДУ - Поставлено без сплати мита у поіменованому пункті (Delivered Duty Unpaid...Named Port of Destination - DDU). Продавець вважається виконавшим свої зобов’язання з момента поставки товару у поіменований пункт у країні призначення. Продавець сплачує усі витрати з доставки товару та усі ризики з втрати, розкрадання тощо, зв’язані з доставкою товара. Витрати зі сплати ввізних мит лежать на покупці. Витрати з розвантаження товару на підприємстві покупця сплачуються покупцем. Якщо поставка здійснюється в іншому місці, навантаження (перевантаження) товара на транспортний засіб покупця сплачується продавцем.

ДДП - Поставлено зі сплатою мита у поіменованому пункті (Delivered Duty Paid...Named Port of Destination - DDP). Продавець вважається виконавшим свої зобов’язання з момента надання товару у поіменованому пункті у країні призначення. Продавець несе усі ризики з втрати, розкрадання тощо, зв’язані з доставкою товара. Продавець сплачує усі збори з доставки товару, включаючи імпортні мита. Витрати з розвантаження товару на підприємстві покупця сплачуються покупцем. Якщо поставка здійснюється в іншому місці, не на підприємстві покупця, вона вважається завершеною після навантаження (перевантаження) на транспортний засіб покупця.

Під усіма термінами відповідні обов’язки сторін зведені в групи під 10 статтями, де кожна стаття з боку продавця відображає становище покупця відносно данного питання

ОБОВ’ЯЗКИ ПРОДАВЦЯ:

A.1. Надання товара у відповідності з договором

А.2. Ліцензії, свідоцтва та інші формальності

А.З. Договори перевезення та страхування

А.4. Поставка

А.5. Перехід ризиків

А.6. Розподіл витрат

А.7. Повідомлення покупцю

А.8. Докази поставки, транспортні документи або еквівалентні електронні повідомлення

А.9. Перевірка - упакування - маркірування

А.10. Інші обов’язки.

ОБОВ’ЯЗКИ ПОКУПЦЯ:

Б.1. Сплата ціни

Б.2. Ліцензії, свідоцтва та інші формальності

Б.З. Договори перевезення та страхування

Б.4. Прийняття поставки

Б.5. Перехід ризиків

Б. 6. Розподіл витрат

Б.7. Повідомлення продавцю

Б.8. Докази поставки, транспортні документи або еквівалентні електронні повідомлення

Б.9. Огляд товара

Б.10. Інші обов’язки.

Розподіл між продавцем та покупцемвитрат з митного очищення в залежності від використовуваного базиса поставки виглядає таким чином:

EXW: очистка для вивозу та очистка для ввозу - покупець. Цей базис не можна використовувати, якщо покупець не в змозі забезпечити виконання експортних формальностей, зокрема, отримати експортну ліцензію. У цьому випадку слід використовувати базис FCA;

FCA, FAS, FOB, CFR, CIF (так само, як CFR + страхування); CPT, CIP (так само, як CPT + страхування), DAF, DES (транспортні витрати, як при CFR + ризики продавця до порта призначення), DEQ, DDU - очистка для вивозу - продавець; очистка для ввозу - покупець;;