Більш докладно умови платежу розглянуті у темі 6.

5.1.10. Здавання – приймання товару

Здавання-приймання товару є одним актом, в результаті якого відбувається передача товару покупцю та перевірка відповідності фактичних кількості та якості товару тим, які передбачені в контракті. Для продавця здавання товару фактично означає поставку товару покупцю. Наприклад, згiдно з Цивiльним Кодексом України разом iз здаванням товару вiдповiдно до умов договору продавець передає покупцю i право власностi на товар. Але якщо сторони вкажуть у контрактi, що товар залишається власнiстю продавця до моменту оплати покупцем повної вартостi товару (або до виконання покупцем якої-небудь iншої умови), то при здаваннi товару продавець передає покупцю тiльки право володiння та користування товаром. Якщо продавець передає товар разом iз товаророзпоряджувальними документами перевiзнику, найманому для доставки товару покупцю, також вважається, що товар поставлений покупцю.

У контракті сторони зазначають порядок здавання-приймання, а саме:

· вид (характер) здавання-приймання;

· місце та строки здавання-приймання;

· способи здавання-приймання за кількістю;

· способи здавання-приймання за якістю.

За видами прийняття-здавання може бути:

- попереднє, яке полягає в iнспектуваннi процесу виробництва товару, випробовуваннi товару, оглядi товару на пiдприємствi продавця, або ж у вихiдному порту, на прикордоннiй станцiї з метою встановлення вiдповiдностi його кiлькостi та якостi умовам договору, а також для встановлення правильностi упакування та маркірування товару. В результатi попередньої перевiрки покупець може забракувати товар у випадку виявлення недолiкiв або вимагати усунення таких недолiкiв. Це також дозволяє запобiгти аналогiчним дефектам у наступних партiях товару;

- остаточне,яке встановлює фактичне виконання поставки у встановленому мiсцi i у належний строк. Результати такого прийняття є обов'язковими для обох сторiн та кладуться в основу розрахунку за угодою та подання претензiй.

Мiсце фактичного здавання-прийняття товару точно встановлюється у договорi поруч iз назвою базисної умови поставки. Це може бути: пiдприємство або склад продавця; узгоджений порт вiдвантаження; залiзнична станцiя вiдправлення або аеропорт; порт призначення; прикордонна або кiнцева станцiя у країнi призначення, склад покупця або кiнцевий пункт реалiзацiї товару. Якщо необхiдно, у контрактi визначається мiсце попереднього та остаточного прийняття.

Строк здавання товару визначається строком поставки, встановленим у контрактi. Строки прийняття товару за кiлькістю та за якістю, як правило не збігаються. Перевiрку за кiлькістю покупець звичайно зобов'язаний зробити негайно після прибуття товару. Для якiсного прийняття встановлюються тривалiшi строки.

Вiдповiдно до усiх умов "Iнкотермс 2000" продавець до поставки товару повинен за свiй рахунок забезпечити перевiрку товару (перевiрку якостi, вимiрювання, зважування, пiдрахунок). Данi цiєї перевiрки вiдображаються у товаросупроводжувальних документах (сертифiкат якостi, упакувальний лист, вiдвантажувальна специфiкацiя).

При здаваннi товару перевiзнику, останнiй перевiряє кiлькiсть товару, який передається, i на пiдставi цiєї перевiрки фiксує кiлькiсть прийнятого товару у транспортних документах.

Покупець, приймаючи товар вiд перевiзника, повинен перевiрити:

- наявнiсть та справнiсть на транспортних засобах або контейнерах пломб вiдправника або пункту вiдправлення (станцiї, порту);

- стан транспортних засобiв та контейнерiв, наявнiсть захисного маркірування та справнiсть тари;

- вiдповiднiсть назви вантажу та транспортного маркірування на ньому даним, зазначеними у транспортних документах;

- дотримання встановлених правил перевезення, які забезпечують охорону вантажу від пошкодження та псування (укладання вантажу, температурний режим льодопостачання),-

та прийняти вiд перевiзника вантаж за кiлькістю мiсць або за масою, вказаних у транспортних документах.

Якщо при прийняттi вантажу вiд перевiзника виявлено пошкодження або псування товару (теча, неприємний запах, товар висипається), невiдповiднiсть назви та ваги вантажу або кiлькостi мiсць даним, вказаним у транспортному документi, покупець (вантажоотримувач) повинен зажадати вiд перевiзника складання комерцiйного акта та здійснення зазначки на товарно-транспортнiй накладнiй або складання акта при автоперевезеннях. На підставі акту покупець може у встановлені контрактом строки подати продавцю або перевізнику претензію.

Продукція, яка надійшла у справній тарі, приймається на складі покупця при розкритті тари. Машини, обладнання, прилади та інша продукція, що надійшла у тарі та має гарантійні строки служби або зберігання, перевіряється при розкритті тари не пізніше гарантійних строків. У випадку виявлення якісних недоліків при прийнятті поставленого товару, покупець повинен скласти акт, який буде підставою для подання претензії продавцю.

Якщо товар видається отримувачу без перевiрки кiлькостi мiсць або ваги, отримувач повинен зажадати вiд перевiзника, щоб на транспортному документi була зроблена вiдповiдна позначка.

Прийняття продукцiї, що поставляється без тари, у вiдкритiй тарi, а також прийняття за масою брутто та кiлькістю мiсць продукцiї, що постачається у тарi, здiйснюється:

· на складi продавця – при вивезеннi товару покупцем (базисна умова – EXW);

· на складi покупця – при доставцi товару продавцем (базиснi умови – DDP, DDU);

· у мiсцi розкриття пломбованих або у мiсцi розвантаження непломбованих транспортних засобiв, або на складi перевiзника – при доставцi та видачi вантажу перевiзником.

Прийняття продукцiї, яка надiйшла у пошкодженiй тарi, за масою нетто та кiлькістю мiсць всерединi кожного тарного мiсця може здiйснюватися:

- у мiсцi розкриття пломбованих, або розвантаження непломбованих транспортних засобiв iз складанням комерцiйного акта;

- на складi покупця із залученням незалежних експертiв з поданням комерцiйного акта про пошкоджену тару або вантаж.

Якщо товар поставлений у справнiй тарi, прийняття за масою нетто та кiлькістю товарних одиниць всерединi тарних мiсць здiйснюється на складi кiнцевого покупця.

Покупець звичайно не повинен приймати товар у бiльшiй чи меншiй кiлькостi, нiж це обумовлено контрактом, якщо тiльки у контрактi кiлькiсть товару, що постачається, не обумовлена словом "близько".

Якщо кiлькiсть товару виражається у вагових чи об'ємних одиницях, iснують два способи прийняття товару за кiлькістю:

- за вiдвантаженою вагою;

- за вивантаженою вагою.

Пiд вiдвантаженою вагою чи кiлькiстю розумiється вага або об'єм товару, встановлений у пунктi вiдправлення та вказаний перевiзником у вiдповiдному транспортному документi (коносаменті, залізничній накладній, поштовій квитанції, авіанакладній). Кількість, зазначена у транспортному документі, є остаточною і визначає суму платежу.

Пiд вивантаженою вагою або кiлькiстю розумiють вагу, встановлену в обумовленому пунктi призначення у країнi iмпортера. Перевiрка ваги у цьому випадку здiйснюється зважуванням товару, яке здiйснюється звичайно пiд час розвантаження товару або через певну кiлькiсть днiв пiсля її закiнчення з залученням незалежних експертiв (присяжних ваговиків - лічильників, тальманів). Результати зважування фiксуються у вагових сертифiкатах, якi видаються експертами та визнаються арбiтражем безперечним доказом ваги.

Вага деяких товарiв пiд час транспортування (особливо морського) може змiнюватися, тому в iнтересах покупця за його рахунок товар iнодi потрiбно повторно зважувати у пунктi прибуття.

У випадку невiдповiдностi вивантаженої ваги встановленiй при навантаженнi у контрактi визначається границя вiдповiдальностi продавця за нестачу вантажу. Можливе встановлення відсотка знижки на убуток пiд час морського перевезення (наприклад, по каучуку – 0,5%, по какао-бобах – 0,7%).

Збiльшення ваги вантажу для деяких товарiв є ознакою погiршення їх якостi (в результатi пiдвищеного відсотка вологостi). Враховуючи можливiсть такого роду вiдхилень, контрактом звичайно обумовлюється припустима границя рiзницi вивантаженої ваги та вiдвантаженої.

При виявленнi у пунктi прибуття товару невiдповiдностi кiлькостi прийнятого товару, кiлькостi, зазначенiй у транспортних (вiдвантажувальних) документах, про таку невiдповiднiсть складається акт. На пiдставi акта покупець може у встановленi контрактом строки пред'явити продавцю претензiю. Якщо є пiдстави для покладення вiдповiдальностi на перевiзника, покупець має право пред'явити претензiю перевiзнику.

Якщо покупець прийняв товар у меншiй кiлькостi, то вiн повинен оплатити прийняту кiлькiсть. Якщо товар здається у бiльшiй кiлькостi, то покупець має право прийняти та оплатити передбачену у договорi кiлькiсть, вiдмовившись вiд надлишкової кількості товару.

Для збереження якостi товару та створення умов для своєчасного та правильного прийняття за якістю продавець при поставцi товару повинен забезпечити:

· дотримання правил упакування та затарування продукцiї, маркірування та опломбування окремих мiсць;

· чiтке та правильне оформлення документiв, що засвiдчують якiсть поставленої продукцiї (технiчний паспорт, сертифiкат якостi, специфiкацiя), вiдвантажувальних та розрахункових документiв, вiдповiднiсть зазначених у них даних фактичнiй якостi поставленої продукцiї;

· своєчасне вiдправлення покупцю (вантажоотримувачу) документiв, що засвiдчують якiсть товару;

· дотримання правил здавання, навантаження та крiплення вантажiв.

Покупець здiйснює приймання товару за якістю, перевiряючи вiдповiднiсть якостi поставленого товару супроводжувальним документам, наданих продавцем або перевiзником, або ранiше вiдiбраним зразкам, технiчним умовам, кресленням, здiйснюючи випробовування вантажу, що надійшов.

Під час пiдготовки товару для роздрiбного продажу, експлуатацiї машин та приладiв можуть виявитися прихованi недолiки виробничого характеру, якi не виявилися при прийняттi товару. У цьому випадку покупець повинен скласти акт про прихованi недолiки.

У ЗТК може бути обумовлено, що покупець повинен прийняти товар, якщо відхилення від встановленої якості не перевищує перну границю, за відповідно меншою ціною. Ця знижка називається рефакцією. Якщо - вища якість, то покупець платить продавцю надвишку за підвищену якість, яка називається боніфікація. Розміри рефакції та боніфікації встановлюються у ЗТК або арбітражем.

Перевiрка товару як за кiлькістю, так i за якістю може здiйснюватися двома методами:

- вибiрковим, який застосовується до товарiв, що поставляються у тарi та упакуваннi, якщо iснує домовленiсть сторiн про застосування вибiркового методу та поширеннi результатiв перевiрки на всю партiю товару. У випадку застосування вибiркового методу у контрактi встановлюється частка у процентах вiд партiї товару, яка пiдлягає перевiрцi, або визначається мiнiмум пiдлягаючих перевiрцi одиниць та спосiб їх вiдбору;

- суцiльним,який використовується нйчастіше для перевірки кiлькості та якості поставленого товару.

У контрактi обумовлюється питання про те, хто здiйснює здавання-прийняття товару. Прийняття може здiйснюватися;

- сторонами або їх представниками сумiсно;

- зазначеною у контрактi компетентною органiзацiєю у країнi експортера, яка видає сертифiкат про якiсть;

- зазначеною у контрактi незацiкавленою контролюючою органiзацiєю, призначеною за згодою сторiн.

Якщо сторони у договорi обрали систему прийняття у присутностi обох сторiн i якщо покупець або продавець не з'явиться, то прийняття товару може здiйснюватися у вiдсутностi сторони, що не з'явилася, але з обов'язковою присутнiстю третьої незацiкавленої особи, призначеної сторонами. При цьому витрати по прийняттю, зв'язанi з участю третьої особи, вiдносяться на рахунок сторони, яка не з'явилась.

У контрактi може бути зроблено застереження про те, що зi згоди покупця продавець має право поставити товар без прийняття. Інодi у контрактi спецiально обумовлюється, що пiсля здавання-прийняття товару i до дати, передбаченої договором для вивезення цього товару, продавець зобов'язаний забезпечити зберiгання товару.

До участi у прийняттi товару за кiлькістю i якістю та складанню актiв експертизи, на пiдставi яких покупець може подати претензiю продавцю або перевiзнику, залучаються:

- експерти бюро товарних експертизiз Торгово-промислових палат або їх регiональних вiддiлень;

- аварiйнi комiсари страхових компанiй;

- компетентнi представники незацiкавлених органiзацiй (торгового вiддiлу мiсцевих органiв влади або iнших органiзацiй, якi не входять до тiєї ж системи, що i вантажоотримувач (покупець)).

Приклад формулювання даної статті:

"Товар вважається зданим Продавцем та прийнятим Покупцем: - за кількістю місць, згідно автонакладній, - за кількістю виробів, згідно Специфікації Продавця, - за якістю, згідно якості, зазначеній у Сертифікаті про якість."

5.1.11. Гарантії, претензії щодо кількості та якості

Більшість контрактів містить умови про надання гарантій якості товару, який поставляється Відносно товарів,для яких не встановлюються гарантії, в контракті може вказуватись термін, протягом якого покупець має право пред"явити продавцю претензії щодо кількості та якості.

Претензії, що подаються покупцем продавцю у зв’язку із невідповідністю якості та кількості поставленого товару умовам ЗТК називаються рекламаціями.

Рекламації можуть подаватись лише по тих питаннях, які не були предметом прийняття товару, здійсненого згідно умов контракту, а також у тих випадках, коли виявлено, що подані продавцем документи не відповідають фактичним даним, які характеризують виконання поставки товару.

Гарантії якості це встановлені законом зобов"язання продавця відповідати за матеріальну недостачу товару, виявлену протягом гарантійного періоду. Гарантії розповсюджуються не тільки на обумовлену в контракті, а і на ту якість, яка випливає з суті угоди. У випадку вiдхилення вiд неї покупець має право пред'явити продавцю претензiї щодо якостi товару.

В зв'язку з правами та обов'язками сторiн щодо гарантiй та претензiй в контрактах обумовлюються:

- обсяг та термiн гарантiй;

- термiн пред'явлення претензiй - там, де гарантії не передбаченi;

- способи врегулювання претензiй та порядок їх задоволення;

- випадки, на які гарантії не поширюються та претензії не задовільняються.

Обсяг гарантiї залежить вiд складностi товару i технiчних умов контракту. Так, стосовно стандартних машин i обладнання вказується, що продавець гарантує їх високу якiсть та нормальну роботу. Щодо унiкального обладнання обсяг гарантiй бiльший, i при цьому вказуються гарантованi технiчнi характеристики.

Термiн гарантiї становить вiд кiлькох мiсяцiв до кiлькох рокiв. Вiн може бути встановлений вiд:

· дати поставки товару;

· дати запуску обладнання в експлуатацiю;

· дати передачi товару першому споживачу;

· моменту отримання покупцем вiд продавця повiдомлення в письмовiй формi, про те, що товар готовий до вiдправки.