Витрати по акредитивних операціях

Відкриття акредитиву є дорогою операцією. При цьому розмір витрат залежить від суми акредитиву, його складності та часу дії. Додаткову плату за страхування платежів збирає банк, який підтверджує акредитив.

Наприклад, витрати при імпортних акредитивах, які відкриваються західно-європейськими банками, настуані:

- збір за відкриття - 2%;

- збір за безвідкличність - максимально 1% на місяць;

- попереднє авізування акредитивів -30 EUR;

- збір за зміни - 30 EUR;

- збір за діловиробництво - 3%

- акцептний збір при акцептних акредитивах - 1,5% на місяць;

- збір за відтермінування патежу - 1,5% на місяць.

Розподіл витрат за відкриття акредитиву між сторонами угоди встановлюється під час переговорів та залежить від їх позицій. Покупець, базуючись на тому, що кон'юнктура ринку складається на його користь, може намагатися покласти ці витрати на продавця. Продавець же, враховуючи надійність акредитивної форми оплати, у випадку непоступливості покупця, може і прийняти їх на себе. На практиці частіше комісію за відкриття акредитиву сторони ділять навпіл.

З метою економії коштів необхідно ретельно визначити час відкриття акредитиву та термін його дії.

Акредитив найчастіше відкривається за певний час від початку відвантаження товару. Нормальна практика свідчить, що цей період становить півроку, 90 днів. 2 місяці, 30 днів. Термін, на який відкривається акредитив, має бути достатнім, щоб продавець мав можливість, відвантаживши товар, підготувати документи та надати їх до банку. Відповідно, термін дії акредитиву також приймається суттєвим (від місяця до року).

У контракті може бути передбачено, що акредитив буде відкритий протягом декількох днів після отримання телеграфного повідомлення продавця про готовність товару до відвантаження.

Якщо товар є в наявності при підписанні контракту, то за згодою сторін акредитив може бути виставлений одночасно з укладенням контракту або через незначний термін (10-15 днів) після його підписання.

В окремих випадках акредитив може бути відкритий до початку виготовлення товару, перш за все тоді, коли товар, за вимогою покупця, має індивідуальні характеристики і при відмові покупця його важко буде реалізувати. Отже, продавець отримує додаткову гарантію платежу за товар, що знаходиться у стадії виготовлення.

На практиці нерідкі випадки, коли акредитив не використовується протягом терміну його дії і виникає необхідність його продовження. Це відбувається або через неправильне визначення терміну, або, головним чином, через запізнення продавця з відвантаженням товару. Тому можливість продовження акредитиву на певний термін може бути передбачена у контракті або це може бути зроблено під час виконання угоди покупцем. У цьому випадку слід обумовлювати, що витрати з продовження акредитиву несе продавець.

Одночасно у контракті повинні бути передбачені різного роду санкції за несвоєчасне відкриття акредитиву покупцем.

У ЗТК може використовуватись наступне найбільш загальне формулювання акредитивної форми розрахунків:

"Розрахунок за поставки товарів за цим Контрактом буде здійснюватись з безвідзивного (підтвердженого) револьверного акредитиву, який відкривається банком-емітентом (офіційна назва банка) на користь експортера (офіційна назва експортера) проти подання ним до виконуючого банку (офіційна назва банка) таких документів:

- основного товаросупроводжувального документа у 5 оригіналах;

- чистого транпортного документа у 3 екземплярах;

- сертифіката транспортного страхування у 3 екземплярах;

- сертифіката походження у 3 екземплярах;.

Зазначений акредитив має передбачати можливість оплати 3-х партій товару, кожного разу на суму 330 тис.USD±10% (триста тридцять тисяч доларів США±10%) на загальну суму, яка не перевищує 1000000 USD (один міліон доларів США).

Покупець зобов’язаний відкрити акредитив протягом 10 днів з дати повідомлення його Продавцем про початок виготовлення товару (або: через ____ днів після підписання Контракту; за ____ днів до контрактного строку відвантаження певної партії товару).

Акредитив має бути відкритий строком на 10 місяців.

Витрати за відкриття акредитиву несе Покупець, за продовження - Продавець".

При використанні акредитивної форми розрахунків необхідно враховувати особливості законодавства або звичаї окремих країн щодо її застосування. Наприклад, за валютним законодавством деяких країн (Греція, Туреччина та ін.) обов'язковим є застосування покритих акредитивів, а японські банки практикують акредитиви з дебетуванням рахунку банку-кореспондента, які забезпечують високу швидкість надходження платежу.