Кореспонденція рахунків

1. Придбано цінні папери: Д-т 35 „Поточні фінансові інвестиції” К-т 30 „Каса”, 31 „Рахунки у банку”;

2. Переведено поточну фінансову інвестицію в довгострокову: Д-т 14 „Довгострокові фінансові інвестиції” К-т 35 „Поточні фінансові інвестиції”;

3. Переведено довгострокову фінансову інвестицію в поточну: Д-т 35 „Поточні фінансові інвестиції” К-т 14 „Довгострокові фінансові інвестиції”.

 

Довгостроковими фінансовими інвестиціями є фінансові інвестиції на період понад один рік, а також усі інвестиції, що не можуть бути вільно реалізовані в будь-який момент.

Інформацію про наявність і рух довгострокових інвестицій (вкладів) у цінні папери інших підприємств, облігацій державних і місцевих позик, статутний капітал інших підприємств, створених на території країни та за кордоном, узагальнюють на рахунку 14 «Довгострокові фінансові інвестиції».

Цей рахунок має такі субрахунки:

· 141 «Інвестиції пов'язаним сторонам за методом обліку участі в капіталі»;

· 142 «Інші інвестиції пов'язаним сторонам»;

· 143 «Інвестиції непов'язаним сторонам».

Облік наявності та руху поточних фінансових інвестицій, інвестиційний строк яких не перевищує одного року, що можуть бути реалізовані в будь-який момент (крім інвестицій, що є еквівалентами грошових коштів), ведеться на рахунку 35 «Поточні фінансові інвестиції», субрахунок 352 «Інші поточні фінансові інвестиції». На дебеті субрахунку 352 відображають придбання поточних фінансових інвестицій, на кредиті — їх вибуття.

Отримання доходу від участі в капіталі асоційованих підприємств, від спільної діяльності та дочірніх підприємств відображається в усіх випадках записом:

Дебет 14 «Довгострокові фінансові інвестиції» (відповідно субрахунки 141, 142, 143);

Кредит 72 «Доход від участі в капіталі» (відповідно субрахунки 721, 722, 723).

Аналітичний облік довгострокових зобов'язань ведеться за їх видами і термінами погашення.

 

Оцінка та облік фінансових інвестицій здійснюються за кожною фінансовою інвестицією.

Оцінка фінансових інвестицій на дату балансу для відображення у фінансовій звітності суттєво відрізняється від їх первісної оцінки.

Для оцінки фінансових інвестицій на дату балансу є три методи:

- оцінка за справедливою вартістю;

- оцінка за амортизованою собівартістю фінансових інвестицій;

- оцінка за методом участі в капіталі.

Перераховані вище методи оцінки фінансових інвестицій застосовуються залежно від того, в який об'єкт здійснюється фінансова інвестиція.

Розрізняють такі об'єкти фінансового інвестування:

- фінансові інвестиції, що придбані та утримуються виключно для продажу (акції, облігації, інші цінні папери, а також внески до статутних капіталів підприємств, інших, ніж акціонерні товариства, які придбані та утримуються підприємством виключно з метою їх подальшого продажу протягом дванадцяти місяців). Отже, маються на увазі лише поточні фінансові інвестиції;

- фінансові інвестиції, що утримуються підприємством до їх погашення (ті ж акції, інші цінні папери тощо, але які утримуються підприємством до їх погашення). Як правило, це лише довгострокові фінансові інвестиції;

- фінансові інвестиції в асоційовані і дочірні підприємства. Можуть бути як поточними, так і довгостроковими;

- фінансові інвестиції в спільну діяльність зі створенням юридичної особи (спільне підприємство). Можуть бути як поточними, так і довгостроковими.

Крім цього, окремо виділено фінансові інвестиції в спільну діяльність без створення юридичної особи.

Спочатку розглянемо методи оцінки фінансових інвестицій. Після цього проаналізуємо, як ці методи застосовуються щодо кожного з об'єктів фінансового інвестування.