Кореспонденція рахунків

1. Оприбутковано виробничі запаси: Д-т 20 К-т 63;

2. відображено податковий кредит по ПДВ: Д-т 64 К-т 63.

3. Відпущено виробничі запаси:

· на виробництво: Д-т 23 К-т 20;

· для загальновиробничих потреб: Д-т 91 К-т 20;

· для адміністративних потреб: Д-т 92 К-т 20;

· на здійснення капітальних інвестицій: Д-т 15 К-т 20.

 

Для обліку й узагальнення інформації про наявність і рух сільськогосподар­ської продукції призначено рахунок 27 «Продукція сільськогосподарського ви­робництва».

Виділення продукції сільськогосподарського виробництва на окре­мий рахунок у Плані рахунків зумовлене тим, що в майбутньому передбачається ведення обліку біологічних активів за ринковою вартістю. Це може статися тоді, коли буде затверджений окремий стандарт бухгалтерського обліку в сільському господарстві.

Продукція сільськогосподарського виробництва поточного року обліковуєть­ся за плановою собівартістю, яку в кінці звітного періоду доводять до фактичної собівартості. Різниця між фактичною та плановою собівартістю готової продукції, яка виявляється в кінці року, відноситься пропорційно на рахунок продукції та на інші рахунки, на які цю продукцію було списано протягом року. Якщо фактична со­бівартість перевищує планову, різницю додатково списують, а якщо вона нижча від планової, то різницю відображають методом «червоне сторно».

Рахунок 27 активний, балансовий, основний, призначений для обліку оборотних активів. За дебетом рахунку 27 «Продукція сільськогосподарського виробництва» ві­дображається надходження сільськогосподарської продукції, за кредитом — вибуття сільськогосподарської продукції внаслідок продажу, безоплатної передачі тощо.

На цьому рахунку обліковують продукцію, одержану від власних рослинниць­ких, тваринницьких та промислових підрозділів підприємства, призначену для про­дажу на сторону та для іншого невиробничого споживання (видачі й продажу пра­цівникам, передачі у невиробничу сферу, наприклад у дитячі садки, їдальні тощо); продукцію, призначену для споживання у тваринницьких підрозділах як корми або для виробництва кормів у кормоцехах; продукцію, вирощену для годівлі худоби, наприклад, зелену масу, корм, плоди тощо, а також побічну продукцію та відхо­ди, одержані при доведенні товарної продукції та насіння до належних кондицій. Тут також облічуються насіння і посадковий матеріал, включаючи саджанці, при­значені для закладання й ремонту власних насаджень. Однак для обліку саджанців, насіння і кормів, крім рахунка 27, призначений також субрахунок 208 «Матеріали сільськогосподарського виробництва». З метою уникнення плутанини в бухгалтер­ському обліку бажано інформацію про куповані насіння, саджанці і корми відобра­жати на субрахунку 208, а власного виробництва — на рахунку 27.

До рахунку 27 «Продукція сільськогосподарського виробництва» можна за­пропонувати такі субрахунки:

• 271 «Продукція рослинництва»;

• 272 «Продукція тваринництва»;

• 273 «Продукція промисловості».

На субрахунку 271 облічується продукція рослинництва за її видами (напри­клад, зерно: пшениці озимої, ячменю ярового, гороху; кукурудзи в качанах, насіння соняшнику, картопля; овочі: буряк, морква, цибуля, огірки; буряк кормовий, ба­штанні кормові, зелена маса однолітніх сіяних трав, сіно багаторічних сіяних трав; плоди: яблука, груші, сливи; ягоди тощо).

На субрахунку 272 облічується продукція тваринництва за видами (наприклад: молоко, яйця, вовна, мед, віск бджолиний, кокони тутового шовкопряда тощо).

Облік промислової продукції здійснюється на субрахунку 273 за видами: комбікорм, борошно, крупи, висівки, треста, конопля, волокно, консерви овоче­ві, солоні овочі, соки, олія, шрот, вино, м'ясо, вершки, сметана, сир, м'ясокістне борошно тощо).

Аналітичний облік продукції сільськогосподарського виробництва ведеться за видами продукції.

 

 

На кожному підприємстві здійснюють облік готової продукції.

Готова продукція– продукція, яка закінчена в обробці, пройшла випробування, приймання, укомплектування згідно з умовами договорів із замовниками і відповідає технічним умовам та стандартам.

Готова продукція обліковується за фактичною виробничою собівартістю.

Готова продукція на складах обліковується за видами й сортами у натуральному та вартісному вираженні.

Передачу готової продукції на склад оформляють накладними, відомостями, приймально-здавальними актами або іншими первинними документами. У них зазначають: номер, дату, шифр цеху і складу, найменування продукції, її номенклатурний номер, одиниці вимірювання, кількість.

Відпуск продукції покупцеві оформляється видатковою накладною або приймально-здавальним актом.

Документи виписують у трьох примірниках, їх підписують особи, які здають і приймають готову продукцію.

Узагальнюють інформацію про наявність і рух готової продукції на рахунку 26 «Готова продукція».

За дебетом цього рахунка відображають надходження готової продукції власного виробництва за фактичною виробничою собівартістю, за кредитом – вибуття внаслідок продажу, безоплатної передачі тощо.